Gruzínská policie odvlekla opozičního lídra v bezvládném stavu, tvrdí strana

Vůdce jedné ze čtyř hlavních gruzínských opozičních stran byl zadržen policií poté, co byl v hlavním městě Tbilisi zbit do bezvědomí, uvedla jeho strana. Gruzínské úřady už kvůli rozsáhlým protestům zadržely přes tři sta lidí. Zároveň se ozývá kritika nepřiměřeného použití síly ze strany policie při rozhánění demonstrantů. Bezpečnostní složky zapojují vodní děla, slzný plyn či gumové projektily, ale roste i počet svědectví o brutálním bití. Nejméně desítky lidí již skončily v nemocnici. Násilí však panuje na obou stranách – někteří protestující na ozbrojence pálí pyrotechniku a hází na ně různé předměty.

Strana Koalice za změnu zveřejnila na webu X video, na kterém bezvládného Niku Gvaramiu nese několik mužů za ruce a nohy po ulici. Uvedla, že Gvaramia byl „vhozen do záchytného vozu, poté co byl fyzicky napaden a upadl do bezvědomí“. Informaci nelze bezprostředně ověřit.

Na obvinění, že úřady potlačují opozici, premiér Irakli Kobachidze odpověděl, že „by kroky nazval spíše prevencí než represí.“ Bez poskytnutí důkazů také tvrdil, že opoziční síly dodávaly protestujícím pyrotechniku, kterou měli během demonstrací házet na policii.

Demonstrace v metropoli Tbilisi pokračují každý den od minulého čtvrtka, kdy vládnoucí strana Gruzínský sen oznámila, že zastavuje jednání o vstupu země do EU. Ani jednou se zatím neobešly bez ostrých střetů mezi protestujícími a bezpečnostními složkami. Proti tisícům proevropsky smýšlejících lidí v ulicích vždy po pár hodinách zasáhnou těžkooděnci, speciální síly a policie, kteří jsou vyzbrojení vodními děly a slznými granáty.

„Současné protesty jsou podle demonstrantů poslední šancí, jak udržet směřování jejich země do EU. Vládní strana Gruzínský sen na ně zatím nebere žádné ohledy a dělá si, co chce. Jako reportér jsem natáčel protesty a policejní zásahy v Česku, v Srbsku nebo v Rusku. Jak jsem viděl v ulicích Tbilisi, zdá se, že právě gruzínští těžkooděnci se z mého pohledu vůči lidem chovají nejbrutálněji. Jsou velice agresivní. Navíc nejsou označeni a mají maskované obličeje,“ popisuje z místa zpravodaj ČT Karel Rožánek.

Kritika vůči jednání policejních složek se nyní stupňuje. Gruzínský ombudsman pro lidská práva ho označil za mučení a brutalitu a odsoudil ho i šéf OSN pro lidská práva Volker Türk, který uvedl, že použití „zbytečné nebo nepřiměřené síly... je velmi znepokojivé“.

Kvůli násilným zásahům proti demonstrantům zavedla trojice baltských zemí proti Gruzii sankce. O možnosti jejich zavedení zeměmi sedmadvacítky mluvila i nová šéfka evropské diplomacie Kaja Kallasová. „Je jasné, že použití násilí proti poklidným protestům není přijatelné a gruzínská vláda by měla respektovat vůli Gruzínců a gruzínskou ústavu,“ řekla v neděli Kallasová.

Zkopán do bezvědomí

Jeden z demonstrantů vypověděl pro BBC, že byl opakovaně kopán do hlavy, a to i poté, co upadl do bezvědomí. „Když jsem napotřetí otevřel oči, necítil jsem nohy ani ruce, nemohl jsem ani pohnout hlavou,“ řekl osmadvacetiletý podnikatel Avandtil Kuchava.

Po internetu se šíří mnoho videí s podobnými zásahy bezpečnostních složek. Krutost při potlačování protestů vyvolává srovnání s autoritářskými režimy, zejména s Ruskem a Běloruskem. Kritici vlády tvrdí, že se styl zásahů řídí ruskou příručkou.

Muž středního věku v oranžové bundě je udeřen pěstí a sražen na zem, když se snaží projít velkým davem nastoupených těžkooděnců. Mladý muž ležící na zemi je opakovaně kopán do hlavy, zatímco mladá žena prosí, aby útočníci přestali. I to jsou výjevy, které lze při ostrých střetech na třídě Rustaveli před gruzínským parlamentem spatřit.

Avtandil Kuchava si ze strany policistů v neoznačeném černém oblečení prošel podobným peklem. Nyní se po dvou dnech v nemocnici zotavuje doma. „Zpočátku tam byli čtyři lidé, ale poté, co jsem byl omráčen, jsem už nevěděl, kolik lidí mě bije. Když jsem otevřel oči, něčí noha se blížila k mému obličeji a já ztratil vědomí podruhé,“ popisuje.

„Když jsem otevřel oči potřetí, někdo mi rukou zlomil klíční kost. Pak jsem zase ztratil vědomí a když jsem se probral znovu, odváželi mě autem na policejní stanici,“ dodává Kuchava.

3 minuty
Protesty v gruzínském Tbilisi
Zdroj: EBU

Dochází k mučení, zní od právníků i ombudsmana

Ministerstvo vnitra upozornilo, že od začátku protestů bylo zraněno 113 strážců zákona a že policie byla napadena „tupými předměty, pyrotechnikou a hořlavými předměty“. Tvrdí, že „chrání veřejný pořádek“ a že „po každém porušení zákona bude následovat odpovídající právní reakce“.

Avtandil Kuchava si – přestože bylo zahájeno formální vyšetřování jeho případu – nedělá velké naděje na výsledek. I když před gruzínským parlamentem, kde k incidentu došlo, bylo několik kamer.

Někteří gruzínští právníci tvrdí, že policie i nadále pokračuje v tom, co nazývají mučením protestujících. Podle organizace Legal Aid Network byla většina z těch, kteří byli v pondělí zadrženi, „brutálně zbita“. I gruzínský ombudsman Levan Ioseliani obvinil policii z mučení lidí zadržených během protestů. Veřejný ochránce práv uvedl, že se on nebo pracovníci jím vedeného úřadu setkali s lidmi, s nimiž policie zacházela velmi tvrdě.

„Ve většině případů utrpěli vážná zranění v oblasti obličeje, očí a hlavy, což prakticky vylučuje byť jen možnost, že policie proti nim pokaždé použila potřebnou, přiměřenou sílu,“ uvedl Ioseliani v prohlášení. Dodal, že míra zranění svědčí o násilných metodách policie. „Úmyslné, hrubé násilí za účelem potrestání představuje akt mučení,“ upozornil ombudsman. Vláda se k obviněním nevyjádřila.

9 minut
Gruzínská policie brutálně zasáhla proti proevropským demonstrantům
Zdroj: EBU

Situace v kavkazské zemi se vyostřila po parlamentních volbách z konce října, které podle oficiálních výsledků vyhrál Gruzínský sen. Opozice i západní země ale poukazují na to, že hlasování provázely značné nesrovnalosti. Gruzínský ústavní soud podle médií nepřijal stížnost prezidentky Salome Zurabišviliové na volby, které se hlava státu snažila zrušit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
před 1 hhodinou

Při ruském dronovém útoku v Charkově zemřeli dva lidé

Rusové zaútočili pozdě večer desítkami dronů na několik ukrajinských měst. Největší škody hlásí Charkov, kde podle tamních úřadů utrpěla zásah vojenská nemocnice, obchodní centrum nebo několik bytových domů. Poslední zprávy hovoří o dvou mrtvých a 35 zraněných. Jsou mezi nimi i vojáci, kteří se léčili právě v zasaženém zdravotnickém zařízení. Další lidé byli zraněni při útoku v Kupjansku. Ukrajinská protivzdušná obrana uvedla, že v noci na neděli sestřelila 65 ze 111 ruských dronů a dalších 35 zřejmě zničily systémy elektronického boje.
09:24Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Myanmar zasáhl následný otřes

Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.
před 3 hhodinami

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 7 hhodinami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 16 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 18 hhodinami
Načítání...