Při úterních střetech s Ázerbájdžánem zemřelo šest arménských vojáků

Při úterních ozbrojených střetech s ázerbájdžánskými jednotkami na společných hranicích zemřelo šest arménských vojáků, oznámil Jerevan. Baku ve středu informovalo o tom, že si boje vyžádaly životy sedmi příslušníků ázerbájdžánské armády. Konflikt byl nejintenzivnější od konce loňské války o Náhorní Karabach. Poté, co se do situace vložila Moskva, se země dohodly na příměří.

„Při bojových akcích, které se odehrály 16. listopadu na východě Arménie v důsledku útoku ázerbájdžánských ozbrojených sil, zemřelo podle dostupných informací na arménské straně šest osob,“ uvedlo tamní ministerstvo obrany.

„Za zprostředkování ruské strany se v současné době intenzivně pátrá po pohřešovaných vojácích a rovněž vyjednává o návratu válečných zajatců,“ dodal resort. Arménské úřady dosud informovaly o jednom mrtvém, třinácti zajatých a 24 pohřešovaných vojácích.

Situace na hranici je podle ministerstva v tuto chvíli relativně stabilní. Jerevan a Baku se navzájem obviňují z vyprovokování úterních násilností. Zatímco arménské ministerstvo obrany obvinilo ázerbájdžánskou armádu z ostřelování arménských pozic, ázerbájdžánská vláda vinila svého souseda z „rozsáhlé provokace“ na hranicích.

Boje ustaly večer poté, co intervenovala Moskva, která vyzvala obě strany, aby konfrontaci ukončily. Obě strany však nadále hlásí sporadické přestřelky podél hranice, poznamenala v pátek agentura TASS.

Rok od války

Baku a Jerevan před rokem svedly šestitýdenní válku o Náhorní Karabach, ovládaný tamními arménskými separatisty. Boje ukončila dohoda, kterou zprostředkovalo Rusko. To v enklávě rozmístilo své vojáky jako mírové síly.

Pro Armény konflikt skončil de facto porážkou. V jejich rukou sice zůstala většina Náhorního Karabachu, který ovládli arménští separatisté na přelomu 80. a 90. let minulého století, ale Ázerbájdžán si připsal významné územní zisky. Konflikt si vyžádal na sedm tisíc obětí z řad vojáků a asi 150 mrtvých civilistů.

Napětí však nevymizelo a na společných hranicích pravidelně dochází ke střetům. Dohoda rovněž zanechala mnoho otázek nedořešených, včetně právního statusu Náhorního Karabachu a Arménů, kteří tam žijí, poznamenala agentura Reuters.

V listopadu se situace výrazně zhoršila, o víkendu se Baku a Jerevan vzájemně obvinily ze střelby na hranici a v pondělí arménský premiér obvinil Ázerbájdžán z narušení společné hranice, což Baku později popřelo.