Magdolna Gozonová okusuje zelené pálivé papričky ze stánku s ovocem a zeleninou na rozlehlém krytém trhu v Budapešti. Zkouší, zda jsou dostatečně ostré pro polévku, kterou připravuje. Tato třiaosmdesátiletá žena v důchodu si se svou nízkou penzí v Maďarsku nemůže dovolit koupit více kusů, píše agentura AP. Míra inflace v Maďarsku je nejvyšší v Evropské unii.
Potraviny v Maďarsku prudce zdražily. Šunka je luxus, ovoce si někteří vůbec nekupují, píše AP
„Nekupuji si ovoce. Brambory máme od obecního úřadu, tak ty kupovat nemusíme, ale cibule teď hodně zdražila,“ svěřuje se Gozonová. Mléčné výrobky už nekupuje a maso jen výjimečně.
Ceny potravin v posledních měsících vzrostly dramaticky napříč celou Evropou, v březnu se meziročně zvýšily o 19,6 procenta, a staly se tak hlavní hnací silou inflace, zatímco náklady na energie klesly. V Maďarsku ale podle unijního statistického úřadu Eurostat ceny potravin za poslední rok vzrostly o více než 45 procent. Značně tak převyšují druhý nejvyšší nárůst, který má u potravin Slovensko a který nepatrně přesáhl procent devětadvacet.
Prudký nárůst cen tvrdě dopadá v Maďarsku na spotřebitele a nutí je měnit druhy potravin, které kupují, stejně jako zvažovat množství, které si mohou dovolit. Stejně tak vede podniky k přehodnocení toho, co nabízejí k prodeji.
Klobásy a šunka jako luxusní potraviny
„Návyky se rozhodně změnily a lidé si teď mnohem více rozmýšlejí, co si koupí. Dostali jsme se téměř do bodu, kdy se klobása a šunka považují za luxusní potraviny,“ popisuje Szilvia Buktaová, která provozuje řeznický stánek v historické Velké tržnici v Budapešti.
„My také musíme nakupovat méně, protože ceny jsou mnohem vyšší a protože víme, že je méně zákazníků. Takže rozhodně nakupujeme opatrněji,“ dodala stánkařka.
Ceny některých druhů potravin se v Maďarsku meziročně téměř zdvojnásobily. Položky jako vejce, mléko, máslo nebo chleba teď stojí o 72 až 80 procent více, což v zemi, kde průměrná mzda činí v přepočtu něco málo přes 19 tisíc korun, lidem zvyšuje náklady na živobytí.
S podobnými problémy se v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, která růst životních nákladů podněcuje, potýká většina evropských ekonomik. V Maďarsku ale neefektivní zemědělství a potravinářský průmysl v kombinaci s historickým poklesem kurzu forintu extrémní inflaci zhoršily víc než kdekoliv jinde v EU, říká hlavní ekonom banky ING v Maďarsku Péter Virovácz.
Nejen zemědělci, ale také restaurace a pekárny a další podniky zvýšily ceny pro zákazníky a změnily nabídku, aby se vyhnuly nejdražším surovinám.
Z menu zmizely hamburgery i hranolky
V baru a restauraci Cafe Csiga na náměstí plném zeleně v centru Budapešti v reakci na prudký růst cen masa a kuchyňského oleje z menu stáhli hamburgery a hranolky, potvrdil hlavní provozní podniku András Kelemen.
„Ceny surovin se prudce zvýšily, některé položky zdražily o sto procent,“ konstatuje Kelemen. „Neuvěřitelně zdražila zelenina, zejména v zimním období, a některé druhy masa a masných výrobků,“ dodal.
Celková míra inflace se tak v Maďarsku zvýšila na 25,6 procenta, což je rovněž nejvyšší hodnota v EU, jejíž průměr předchozí měsíc klesl na 8,3 procenta. Rostoucí životní náklady vedly k rychlému zvyšování mezd, což jsou dodatečné náklady, které podniky částečně přenášejí na zákazníky.
Růst cen potravin v Maďarsku vykazuje pouze nepatrné známky zpomalování. Z prosincového vrcholu téměř padesáti procent se zmírnil o tři procentní body.
Maďarsko spolu s Polskem, Slovenskem a Bulharskem ale nyní zakazují dovoz obilí z Ukrajiny, což zdůvodňují tím, že přebytek obilí poškozuje místní zemědělce. Podle ekonoma a spoluředitele evropského programu organizace Center for Global Development v Londýně Iana Mitchella by se tento krok mohl podepsat na dalším růstu cen potravin.