Palestinský vůdce Abbás kritizoval Hamas u Arafatova hrobu

Ramalláh – Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes obvinil palestinskou radikální stranu Hamas z bojkotu snah o národní usmíření. Abbás, který stojí v čele Fatahu, zahrnul téma sporů mezi oběma stranami do svého projevu, který pronesl v Ramalláhu u příležitosti 10. výročí smrti svého předchůdce Jásira Arafata. Hamas na to konto Abbáse obvinil ze lží a urážek. Abbásův Fatah s Hamasem letos sestavily společnou vládu ve snaze sjednotit správu obou palestinských území – Západního břehu Jordánu a Pásma Gazy.

Abbásův Fatah s Hamasem letos sestavily společnou vládu ve snaze sjednotit správu obou palestinských území – Západního břehu Jordánu a Pásma Gazy. Hamas je ale v Izraeli i jinde řazen k teroristickým organizacím a spojením s ním si Abbás zkomplikoval zahraniční vztahy.
 
Dnes se v projevu vrátil k pátečním výbuchům, při nichž byly v Pásmu Gazy zničeny domy i auta členů Fatahu. „Organizátorem explozí v Gaze je vedení Hamasu, to oni jsou odpovědní,“ řekl Abbás. Hovořil rovněž o „sabotáži a maření“ národního usmíření.

Mahmúd Abbás při otevření muzea Jásira Arafata v Ramalláhu
Zdroj: ČT24/ČTK/imago stock&people

Mahmúd Abbás otevřel v pondělí v Ramalláhu muzeum Jásira Arafata. Při tomto slavnostním aktu se nechal slyšet, že jakmile to bude možné, postará se o přesunutí Arafatova hrobu do Jeruzalému. „Zaslouží si, aby v srdcích našeho lidu zůstal nesmrtelným,“ dodal Abbás.

„Abbásův projev je snůškou lží, urážek a dezinformací. Dokazuje jeho sektářství a stranickost, ale palestinský národ potřebuje odvážného prezidenta,“ sdělil jeden z mluvčích Hamasu Mušír Masrí. Podle něj se Abbásův Fatah snaží na Hamas „svést odpovědnost za neúspěšnou organizaci Arafatova výročí a chce za obviňováním Hamasu skrýt vnitřní neshody“.

Pnutí mezi Fatahem a Hamasem překazilo oslavy v Gaze
 
Abbás ve svém projevu napadl také Izrael za to, že vyvolal „náboženskou válku“, když dovolil židovským věřícím chodit na posvátná místa ve východním Jeruzalémě. Na mysli měl Chrámovou horu, kde stojí významné mešity a kam mohou Židé chodit. Někteří z nich chtějí, aby jim vláda dovolila se na místě také modlit, protože do roku 70 n.l. tam stával židovský chrám. Vláda na to ale nepřistoupila, jenomže někteří Palestinci začali na „obranu“ muslimských svatých míst na Židy útočit. Abbás dnes hovořil o židovských provokacích a o tom, že palestinští věřící budou Chrámovou horu bránit.
 
Zatímco v Ramalláhu přišlo na ceremonii k uctění Arafata několik tisíc lidí, oslavy v Gaze byly zrušeny. Již v neděli to oznámili představitelé Hamasu, kteří krok zdůvodnili tím, že nemohou garantovat bezpečnost účastníků oslav, zvláště těch z řad Fatahu. Z bezpečnostních důvodů se proto hlavní část vzpomínkových akcí přesunula do prezidentského komplexu v Ramalláhu, kde před svou poslední cestou do francouzské vojenské nemocnice strávil Jásir Arafat tři roky v izraelském obležení. A kde je taky uloženo jeho tělo.

Účastníci programu v Ramalláhu si přinesli prapory Fatahu, zněly fanfáry i písně. V Gaze se neobjevil jediný portrét zemřelého vůdce, podium, na němž se měla oslava konat, bylo zničeno při páteční explozi. „Doufali jsme, že toto výročí ukončí rozkol mezi Palestinci a potvrdí národní jednotu. Že tady stanou vedle sebe představitelé Fatahu a Hamasu,“ řekla agentuře AFP obyvatelka Gazy Suhajla Barbahová. Její spoluobčan Rifát Hadžadž řekl, že Arafat byl zosobněním národní jednoty. „Připravili nás o možnost slavit toto výročí. Historie ale neodpustí těm, kdo maří jeho plány na osvobození Palestiny,“ řekl Hadžadž.
 
Arafat byl původně vůdcem boje proti Izraeli, avšak zřekl se ho koncem 80. let. V 90. letech se zapojil do jednání s Izraelem, která pak vedla k prvním dohodám o palestinské autonomii. Zemřel 11. listopadu 2004 v Paříži ve věku 75 let a v Ramalláhu je pohřben v mauzoleu. Příčina jeho smrti není plně objasněna, mnozí Palestinci jsou přesvědčeni, že je za ní Izrael. Spekulace o jedu se ale nepotvrdily stejně jako ani zprávy o tom, že trpěl AIDS.

Nabíl Šás, palestinský ministr zahraničí v letech 2003 - 2005: „Pomáhal jsem mu jít z vrtulníku do francouzského letadla. To bylo naposledy, kdy jsem ho viděl živého. Jsem si naprosto jistý, že byl otráven.“

Jossi Melman, izraelský expert na tajném služby: „Arafat byl tehdy už vyčpělá síla. Nebyl nejmenší důvod ho zabíjet. Seděl ve svém izolovaném sídle a intifáda už stejně končila.“