Pákistánský soud vydal zatykač na exprezidenta Mušarafa

Islámábád - Pákistánský soud dnes v rámci vyšetřování vraždy bývalé premiérky Bénazír Bhuttové vydal zatykač na exprezidenta Parvíze Mušarafa. Oznámila to prokuratura, která zároveň vyzvala Mušarafa, aby 19. února předstoupil před soud. Mušaraf dnes z Londýna, kde žije, prostřednictvím svého mluvčího ohlásil, že se k soudu nedostaví. Bénazír Bhuttová, která byla v 90. letech dvakrát pákistánskou premiérkou, byla zavražděna 27. prosince 2007 na předvolebním mítinku v Rávalpindí, jen několik týdnů poté, co se vrátila z dobrovolného exilu.

Bhuttová byla manželkou prezidenta Ásifa Alího Zardárího, který zvítězil ve volbách v roce 2008 a dodnes je šéfem státu. „Tým vyšetřovatelů, který byl vytvořen, aby objasnil tuto vraždu, vypracoval zprávu, která osvětluje podíl Mušarafa a jeho zodpovědnost,“ uvedl prokurátor. Zpráva informuje o rozsáhlém spiknutí, do něhož byl zapleten Mušaraf, dva policejní důstojníci a teroristé, dodal.

Mušaraf, který byl prezidentem Pákistánu, když byla Bhuttová zabita, po porážce ve volbách odešel do Londýna. Nyní prostřednictvím svého mluvčího ohlásil, že se zatykači nepodřídí. Vraždu Bhuttové přičítá šéfovi Tálibánu Baitulláhu Mahsúdovi. Ten to v minulosti popřel. Předpokládá se, že Mahsúda v roce 2009 usmrtilo při náletu americké bezpilotní letadlo.

Reportáž Davida Miřejovského (zdroj: ČT24)

Exprezident se k pákistánskému soudu nedostaví

Mohammad Ali Saíf, advokát Mušarafa:

„Neexistuje jakýkoliv důkaz, že byl prezident zapojený do atentátu na Bénazír Bhuttovou. On není zodpovědný za její vraždu.“

Mušarafův mluvčí potvrdil, že se bývalý prezident do Pákistánu nevrátí proto, aby stanul před soudem. „Jestliže se rozhodne vrátit do Pákistánu, bude to politický návrat,“ řekl. Bývalý prezident založil loni v říjnu v Londýně novou stranu, která chce jít do parlamentních voleb v roce 2013. „Tento případ je zcela směšný. Jak může být prezident stíhán za to, že se mu nepodařilo zajistit někomu bezpečnost?“ uvedl.

V prosinci byli zatčeni dva pákistánští vysocí policejní důstojníci podezřelí z toho, že v době vraždy Bhuttové nesplnili svou povinnost. Jsou obviněni z toho, že se jim nepodařilo Bhuttovou ochránit. Loni v dubnu OSN zveřejnila zprávu, v níž uvedla, že Pákistán nedokázal Bhuttovou ochránit a vyšetřit její zavraždění. Islámábád podle ní též brzdil vyšetřování vedené OSN.

V dokumentu vyšetřovací komise OSN uvedla, že zodpovědnost za smrt političky nese ústřední vláda a místní úřady. Vyjádřila přesvědčení, že neschopnost pákistánských úřadů efektivně vyšetřit smrt Bhuttové byla záměrná. Podotýká, že snaha OSN záležitost přešetřit byla vážně narušována pákistánskými tajnými službami a vládními úředníky.

Bénazír Bhuttová
Zdroj: ČT24/ČT