V Libanonu opět zněly exploze. Jde o vysílačky, tvrdí média

3 minuty
Události: Výbuchy v Libanonu
Zdroj: ČT24

Na jihu Libanonu a na jižním předměstí Bejrútu ve středu opět vybuchla komunikační zařízení využívaná příslušníky libanonského teroristického hnutí Hizballáh, informuje agentura Reuters. Podle agentury AP se několik výbuchů ozvalo v blízkosti pohřbu členů Hizballáhu a dítěte zabitého při úterním útoku. List The New York Times (NYT) napsal, že za úterními explozemi pagerů stojí Izrael, který dal výbušniny do zařízení, jež si před několika měsíci u tchajwanské firmy Gold Apollo objednalo libanonské teroristické hnutí Hizballáh. Gold Apollo tvrdí, že zařízení vyrobila maďarská společnost BAC Consulting.

Počet obětí středečních explozí komunikačních zařízení v Libanonu stoupl na pětadvacet a šest stovek lidí bylo zraněno, oznámil ve čtvrtek libanonský ministr zdravotnictví Firás Abjád. Podle libanonské televize MTV zároveň uvedl, že po úterních explozích pagerů v Libanonu zůstává 226 lidí na jednotkách intenzivní péče.

Úterní výbuchy zabily dvanáct osob, včetně dvou dětí, a zranily téměř tři tisíce dalších. Cílem bylo patrně libanonské hnutí Hizballáh, které akci stejně jako libanonská vláda připsalo Izraeli.

Mezi zraněnými při explozích pagerů jsou stovky členů Hizballáhu, asi pět set z nich utrpělo vážné zranění oka či obou očí, napsal deník The National. Zpravodajský server BBC informuje, že obyvatelé Dahíje, které je baštou Íránem podporovaného Hizballáhu, se obávají dalších explozí a lidé na místě se zastavují na ulicích a navzájem se vyzývají, aby nepoužívali mobilní telefony.

Podle libanonských bezpečnostních zdrojů zakoupil Hizballáh ruční vysílačky, které explodovaly ve středu odpoledne, asi před pěti měsíci, ve stejné době jako tisíce pagerů, které explodovaly v úterý. Hizballáh a libanonské úřady úterní exploze připsaly Izraeli. Ten se k nim ovšem přímo nevyjádřil.

Politické reakce

Izraelský ministr obrany Jo'av Galant podle agentury AP v promluvě k vojákům řekl, že se Izrael ocitá na začátku nové fáze války a že se po měsících bojů s palestinským teroristickým hnutím Hamás zaměří na sever. Ministr se přímo nezmínil o explozích v Libanonu, ale označil práci armády a tajných služeb za „velmi působivou“.

Náčelník generálního štábu izraelské armády Herci Halevi mezitím ve středu poznamenal, že „Izrael má mnohem více schopností“, které dosud nebyly využity v boji s Hizballáhem, a že izraelským cílem je umožnit Izraelcům žijícím na severu země návrat domů, napsal server ToI.

„Už jsem to řekl, vrátíme občany severu do jejich domovů a budou v bezpečí. Přesně to uděláme,“ řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu v krátkém videoprohlášení bez dalších podrobností.

Vysoce postavený zástupce Hizballáhu a zároveň bratranec jeho šéfa Hasana Nasralláha podle serveru ToI pohrozil, že „útoky budou rozhodně unikátně“ potrestány. „Bude krvavě unikátní pomsta,“ dodal s tím, že Nasralláh vše řekne ve čtvrtek a že nastane nový boj s nepřítelem.

Mluvčí íránské vlády středeční a úterní útoky označil za „terorismus sionistického režimu“, což je označení, které používá pro Izrael.

Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby uvedl, že Spojené státy se nadále intenzivně podílejí na diplomatickém úsilí, aby zabránily eskalaci konfliktu mezi Izraelem a Hizballáhem v Libanonu. Dodal, že Spojené státy nebyly do výbuchů komunikačních zařízení zapojeny.

Výbuchy pagerů

Výbuchy pagerů v úterý zabily dvanáct lidí, včetně dvou dětí, a tisíce jich zranily. Vysoce postavený zdroj libanonských bezpečnostních složek řekl Reuters, že za operací stála izraelská tajná služba Mosad. Jeruzalém se k věci dosud nevyjádřil.

Izraelské tajné služby zachytily komunikační zařízení předtím, než dorazila do Libanonu. Do každého pak umístily výbušninu vážící několik desítek gramů a zabudovaly do něj spínač, kterým mohly pager na dálku odpálit, píše NYT.

„Mosad do zařízení vložil plošný spoj s výbušným materiálem, který přijímá kód. Je velmi těžké ho jakýmkoliv způsobem odhalit. Dokonce ani žádným přístrojem nebo skenerem,“ popsal bezpečnostní zdroj agentuře Reuters.

9 minut
Zpravodaj ČT Borek vysvětluje, jak mohly pagery explodovat
Zdroj: ČT24

Obavy z vyzrazení operace

Izraelské a americké zdroje sdělily webům Axios a al-Monitor, že Jeruzalém exploze původně plánoval jako první krok v „totální“ ofenzivě proti Hizballáhu, v posledních dnech se ale začal obávat, že se Hizballáh o plánu dozvěděl. „Byl to okamžik rozhodnutí: teď, anebo nikdy,“ prohlásil nejmenovaný americký činitel, když popisoval, jak Izrael Spojeným státům odůvodnil načasování útoku.

Majitelé pagerů pak v úterý okolo 15:30 místního času (14:30 SELČ) obdrželi zprávu, která zdánlivě pocházela od Hizballáhu. Místo toho ale odpálila výbušninu, řekli NYT dva nejmenovaní činitelé.

Stovky zařízení explodovaly na jižním předměstí Bejrútu, které je baštou Hizballáhu, a v údolí Bikáa východně od metropole, kde rovněž působí tato teroristická organizace. Exploze byly podle svědků slyšet v Bejrútu i hodinu poté.

Role firem z Tchaj-wanu a Maďarska

Izrael zřejmě spiknutí připravoval několik měsíců, upozorňuje Reuters. Anonymní libanonský bezpečnostní zdroj uvedl, že Hizballáh si objednal pět tisíc pagerů u tchajwanské firmy Gold Apollo a obdržel je letos na jaře.

„Výrobek nebyl náš. Měl na sobě jen naši značku,“ zdůraznil v rozhovoru pro Reuters šéf Gold Apollo a dodal, že i jeho firma se stala obětí incidentu. Zničené pagery měly na snímcích analyzovaných Reuters nálepky ve formátu odpovídajícím Gold Apollo.

„Na základě dohody o spolupráci jsme dali oprávnění firmě BAC používat naši obchodní značku k prodeji výrobků v určených regionech, ale za design a výrobu produktů nese výhradní odpovědnost společnost BAC,“ tvrdí Gold Apollo. Vedení firmy upřesnilo, že tato smlouva trvala předchozí tři roky a umožňovala i výrobu pagerů, píše AP.

BAC Consulting je podle svých internetových stránek maďarská poradenská firma. Její web už ale dopoledne otevřít nešlo, ačkoliv dříve to možné bylo, uvedla agentura DPA. Podle maďarského obchodního rejstříku společnost existuje od roku 2022 a oficiálně se zabývá poradenstvím. Předměty jejího podnikání jsou mimo jiné vydávání počítačových her, poradenství v oblasti IT a těžba ropy.

Sídlo firmy BAC Consulting v Budapešti
Zdroj: Reuters/Marton Monus

Sídlo firmy je uvedené na adrese malého domu v převážně obytné ulici na předměstí Budapešti. Název společnosti byl vyvěšen na listu formátu A4 na prosklených dveřích. Firma má v domě zapsané sídlo, nicméně fyzicky v něm nepůsobila, řekla agentuře Reuters osoba přítomná v domě, jež si nepřála být jmenována. V domě má zapsáno své sídlo i několik dalších firem. Žádná z nich však na dotazy Reuters nereagovala.

Jako generální ředitelka firmy je v obchodním rejstříku uvedena Cristiana Barsonyová-Arcidiaconová. Její profil na sociální síti LinkedIn uvádí, že pracovala jako poradkyně několika organizací včetně Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO).

Společnosti Gold Apollo se zastala i vláda v Tchaj-peji. Tchajwanské ministerstvo hospodářství zdůraznilo, že „neexistuje žádný záznam o přímém exportu do Libanonu“. Firma podle jeho informací vyvezla od roku 2022 do srpna letošního roku 260 tisíc pagerů – především do Evropy a Spojených států. „Tyto produkty nemají potenciál výbuchu,“ konstatovalo podle BBC ministerstvo. Podle tchaj-wanských médií hodlá Gold Apollo podniknout právní kroky, protože se cítí být poškozena.

Používání obchodní značky

Gold Apollo ve středu podle agentury AP zveřejnila, že měla s touto maďarskou společností smlouvu, která ji opravňovala používat její značku. Podle Budapešti však firma BAC Consulting nemá v Maďarsku žádné továrny a zmíněná zařízení nikdy nebyla na maďarském území.

„Na základě dohody o spolupráci jsme dali oprávnění firmě BAC používat naši obchodní značku k prodeji výrobků v určených regionech, ale za design a výrobu produktů nese výhradní odpovědnost společnost BAC,“ uvedla Gold Apollo v prohlášení. Její vedení podle AP řeklo, že tato smlouva trvala předchozí tři roky a umožňovala i výrobu pagerů.

To, že by společnost BAC Consulting vyrobila přenosná zařízení v Maďarsku, odmítl mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács. Podle něj firma podniká jen v obchodě a nemá v Maďarsku žádné továrny. „Tato zařízení nikdy nebyla na maďarském území,“ dodal Kovács s tím, že kauza neohrožuje maďarskou bezpečnost.

Mrtvé děti a íránský velvyslanec bez oka

Při útoku byly zraněny přes tři tisíce lidí, mezi dvanácti mrtvými je i osmiletá dívka, píše agentura AP. Libanonské ministerstvo zdravotnictví mluví o dvou mrtvých dětech.

Zatím na 460 zraněných podstoupilo operaci očí nebo obličeje, v některých případech lékaři museli amputovat ruce či prsty. Na dva tisíce lidí zůstává v nemocnicích. Mezi zraněnými je i íránský velvyslanec v Libanonu, který přišel o oko a druhé má vážně zraněné, informoval server The Times of Israel.

Pagery podle Reuters využívali hlavně příslušníci Hizballáhu, včetně jeho bojovníků i zdravotníků. Teroristé je mají místo mobilních telefonů ze strachu z odposlechů.

Převoz zraněných po útoku na pagery do nemocnice v Bejrútu
Zdroj: Reuters/Mohamed Azakir

Triumfální operace, hodnotí zpravodaj

Oficiálně pachatel možná nebude znám ještě dlouho, míní blízkovýchodní zpravodaj ČT David Borek. Podle něj lze považovat za triumf, pokud se Jeruzalému podařilo paralyzovat stovky příslušníků Hizballáhu, nabourat se do jeho sítě a použít ji proti teroristickému hnutí.

„Pokud to byl Izrael, a (že) měl spoustu důvodů, aby toto provedl, tak Izrael v podobných případech často praktikuje taktiku úmyslné nejednoznačnosti. To znamená nedementovat svůj podíl, ale zároveň se k tomu nehlásit. Jedním z důvodů je vytvářet v protivníkovi pocit nejistoty, druhým důvodem je nevytvářet přílišnou vlnu triumfalismu v situaci, kdy triumf je evidentní, aniž by bylo nutné se bít v prsa,“ vysvětluje Borek.

2 minuty
Zprávy ve 12: Spekulace o zapojení Izraele do výbuchů pagerů v Libanonu
Zdroj: ČT24

„Tento triumf působí jako z béčkového špionážního filmu, ale je nepochybný,“ poznamenal zpravodaj. Židovský stát podle něj nechává nyní svět hodnotit, co se stalo. V úterý Izrael oznámil, že zmařil plán atentátu Hizballáhu na významného bývalého činitele izraelských bezpečnostních služeb, připomněl dále Borek.

Teroristický útok, zní z Teheránu

Hizballáh, Libanon nebo Írán okamžitě připsaly odpovědnost právě Izraeli. Teherán mluví o teroristickém činu. Jeruzalému výbuchy nepřímo připsal i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který telefonicky kondoloval libanonskému premiérovi Nadžíbovi Mikátímu. Erdogan zároveň označil za nebezpečné „další pokusy Izraele rozšířit konflikt v Gaze do dalších oblastí regionu“.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí řekl americkému ministrovi zahraničí Antonymu Blinkenovi, že Káhira odmítá jakékoli pokusy o eskalaci napětí v regionu a stojí na straně Libanonu. Z Londýna zní apel na uklidnění situace a Spojené státy tvrdí, že o operaci předem nevěděly.

Moskva se domnívá, že pachatelé zřejmě chtěli útokem odstartovat válku. „Důrazně odsuzujeme bezprecedentní útok proti spřátelenému Libanonu a jeho občanům, který představuje flagrantní porušení jeho suverenity,“ prohlásila mluvčí ruské diplomacie Maria Zacharovová.

Hizballáh bojuje s Izraelem několik desítek let. Vedly spolu dvě velké války, naposledy v roce 2006. V posledních letech se sporadicky ostřelovaly přes hranici, ale od loňského října, kdy začal konflikt v Pásmu Gazy, provádí letecké útoky přes hranici každý den.

Válku začal palestinský Hamás teroristickým útokem na Izrael, při němž palestinští ozbrojenci zabili na dvanáct set lidí, většinou civilistů. Konflikt v Pásmu Gazy si podle tamních úřadů ovládaných Hamásem vyžádala přes 41 tisíc palestinských obětí, rovněž většinou z řad civilistů. Podobná tvrzení však nelze nezávisle ověřit.

Rezoluce OSN

Valné shromáždění OSN ve středu schválilo rezoluci, která vyzývá Izrael, aby do jednoho roku ukončil okupaci palestinských území. Jde o první rezoluci, kterou mohla předložit palestinská delegace poté, co získala v OSN dodatečná práva, uvedla agentura Reuters.

Za schválení rezoluce izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac už dříve pohrozil odvetou proti palestinské samosprávě. Proti bylo 14 států včetně České republiky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

KLDR poprvé potvrdila vyslání vojáků na pomoc Rusku ve válce

Severní Korea poprvé potvrdila, že vyslala své vojáky, aby bojovali na straně Ruska ve válce s Ukrajinou. Pchjongjang tvrdí, že tak přispěl k vyhnání ukrajinských vojsk z ruského území, píší agentury s odvoláním na státní média KLDR. Moskva uvedla, že ruská armáda vytlačila z Kurské oblasti všechny zbývající ukrajinské vojáky, kteří část regionu obsadili loni v létě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naopak v neděli sdělil, že ukrajinští vojáci dál bojují v Kurské a Bělgorodské oblasti na západě Ruska.
05:52Aktualizovánopřed 12 mminutami

Úder USA v Jemenu zasáhl věznici pro migranty, tvrdí hútíové

Jemenští povstalci hútíové dle agentury AP tvrdí, že nejméně 68 lidí zahynulo při amerických náletech v severní provincii Saada. Podle nich útok zasáhl věznici pro africké migranty. USA se k tomu zatím nevyjádřily. Američané měli udeřit také na jemenské hlavní město Saná, kde podle tvrzení povstalců zahynulo zhruba deset lidí. Informace o obětech však zatím nepotvrdily žádné nezávislé zdroje.
před 59 mminutami

„Příhodný konec bídného života.“ Před 80 lety byl zastřelen Benito Mussolini

Přesně před osmdesáti lety zemřel Benito Mussolini, který proslul jako čelní představitel fašistické Itálie titulovaný duce. V zemi zavedl cenzuru tisku a zavlekl Itálii po boku nacistického Německa do druhé světové války. Zemřel 28. dubna 1945 po boku své milenky Clary Petacciové, kdy byl bez soudu zastřelen partyzány. Jejich těla pak byla pověšena za paty hlavou dolů před čerpací stanicí na milánském Piazzale Loreto.
před 2 hhodinami

Policie ve Francii kvůli útokům na věznice podniká rozsáhlé razie

Francouzská policie od pondělního rána podniká po celé zemi rozsáhlé razie, které souvisejí s nedávnými útoky na věznice. Informovala o tom agentura AFP, podle které policisté zadrželi nejméně dvacet lidí.
před 2 hhodinami

Prokuratura obvinila podezřelého z útoku ve Vancouveru z vraždy

Kanadská prokuratura obvinila z osminásobné vraždy druhého stupně muže podezřelého ze sobotního útoku autem na dav na pouličním filipínském festivalu ve Vancouveru, v důsledku kterého zahynulo jedenáct lidí a přes dvacet dalších utrpělo zranění. Podle žalobců je možné, že proti muži budou vznesena další obvinění, napsala agentura AP.
před 2 hhodinami

Trump chce, aby Putin přestal střílet na Ukrajině a podepsal mírovou dohodu

Šéf Bílého domu Donald Trump prohlásil, že chce, aby vládce Kremlu Vladimir Putin zastavil útoky na Ukrajině a podepsal s Kyjevem mírovou dohodu. Trump také řekl, že jeho nedávné setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským ve Vatikánu proběhlo dobře a že si myslí, že Zelenskyj je připraven vzdát se poloostrova Krym, napsala agentura AFP.
06:18Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo jedenáct lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na filipínském festivalu najel do davu, zemřelo jedenáct lidí. Policie původně informovala o devíti obětech, k večeru SELČ podle agentury Reuters ale bilanci navýšila. Více než dvacet dalších osob utrpělo zranění, potvrdil dříve kanadský premiér Mark Carney. Řidiče policie zadržela, podle ní nejspíš trpěl psychickými problémy. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Tisíce lidí proudily k hrobu papeže Františka v Římě

Tisíce lidí se v neděli přišly poklonit k papežovu hrobu v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě. Lidé se sešli opět také v okolí Svatopetrského náměstí ve Vatikánu, dorazilo jich na dvě stě tisíc. Zejména mladí se tam účastnili mše vedené kardinálem Pietrem Parolinem.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...