Pachatelům útoku v Minsku hrozí zastřelení

Minsk – Trest smrti zastřelením za teroristický útok v metru. Běloruský prokurátor navrhl trest dvěma Bělorusům, kteří byli obviněni z dubnového útoku, při kterém zahynulo 15 lidí, dalších dvě stě bylo zraněno. Pětadvacetiletí Dzmitryj Kanavalav a Uladzislav Kavaljov z běloruského Vitebska se krátce po zatčení přiznali, během procesu ale oba odmítli vypovídat.

Soud s oběma zadrženými začal v polovině září. Kromě útoku v minské stanici metra Okťabrskaja byli Kanavalav a Kavaljov obviněni ještě ze dvou dalších pumových útoků, a to ve Vitebsku v roce 2005 a v Minsku v roce 2008. Tyto akce si nevyžádaly žádné oběti na životech.

Soud podle běloruských médií vyslechl stovky svědeckých výpovědí, vyšetřovací spis má podle agentury BelaPAN 550 svazků. Atentátníci prý trhavinu vyrobili ve sklepní laboratoři v panelovém domě, kde žili. Do Minska se přestěhovali několik měsíců před atentátem.

Podle obžaloby se při výslechu zadržení údajně přihlásili k běloruské opozici. Svým činem prý chtěli dosáhnout změny režimu. Kanavalav vyšetřovatelům po zatčení řekl, že je nespokojen s politikou běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka a v prezidentských volbách v roce 2006 odevzdal hlas kandidátovi opozice Aljaksandru Milinkevičovi.

Vyšetřování nicméně důkazy o sounáležitosti souzených Bělorusů s disentem nepřineslo. Nepotvrdily je ani výpovědi svědků před soudem. Při policejním výslechu obžalovaní uvedli, že se činnosti disidentů aktivně neúčastnili z obavy před vyzrazením a zatčením.

Bělorusko na rozdíl od evropských i některých postsovětských států trest smrti nezrušilo ani nepozastavilo. Letos byli popraveni již dva odsouzenci. Také v loňském roce se konaly dvě popravy, další tři lidé byli k trestu smrti odsouzeni.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko útočilo na Kyjev a další města, jedna osoba zemřela

Ruské síly v neděli brzy ráno zaútočily na Kyjev balistickými raketami. V několika částech ukrajinské metropole vypukly požáry a nejméně jeden člověk byl zraněn. Napsal to na sociální síti Telegram starosta Kyjeva Vitalij Klyčko. Jedna osoba pak zemřela a šest bylo zraněno při útoku na ukrajinské město Kryvyj Rih, uvedl náčelník tamní vojenské správy průmyslového města Oleksandr Vilkul.
04:51Aktualizovánopřed 16 mminutami

Rumunsko sestřelilo dron, který narušil jeho vzdušný prostor

Nad rumunským územím byl sestřelen dron, který neoprávněně narušil vzdušný prostor země. Oznámilo to podle agentury Reuters v neděli rumunské ministerstvo obrany. V Rumunsku je to letos již čtvrtý sestřelený dron.
před 47 mminutami

Do španělské Ceuty chtěli znovu proniknout migranti, marocké úřady jich desítky zatkly

Bezpečnostní složky v sobotu na severu Maroka poblíž hranic se španělskou exklávou Ceutou zadržely několik desítek běženců, převážně občanů subsaharské Afriky. Informovala o tom agentura AFP. Z Maroka do Ceuty před dvěma týdny ilegálně vnikly desítky tisíc lidí a na internetu se pak objevily výzvy k další takové akci plánované na tuto sobotu.
před 8 hhodinami

VideoV Berlíně se konala první velká akce od útoku islamisty na pochod za práva sexuálních menšin

Do centra německého hlavního města se vrátily masové akce – poprvé od konce července, kdy jednadvacetiletý islamista zaútočil na pochod za práva sexuálních menšin. Jednu ženu zabil a třicet lidí zranil. Na sobotním festivalu elektronické hudby Rave The Planet proto úřady zpřísnily bezpečnostní opatření. Organizátoři zároveň uctili památku obětí útoku islamisty. Taneční průvod stejně jako pochod před třemi týdny prošel parkem Tiergarten. Během akce bylo na místě i vodní dělo, které účastníkům nabídlo osvěžení a ochranu před horkem.
před 9 hhodinami

Belgie kvůli rekordním požárům požádala EU o pomoc

Evropská unie plánuje nasadit tři vrtulníky a dvě letadla pro hašení mohutného lesního požáru na východě Belgie, uvedla podle agentur Reuters a AFP eurokomisařka pro řešení krizí Hadja Lahbibová. Pomoc podle ní poskytne Česko a další dva unijní státy. Belgie požádala o nouzovou podporu kvůli jednomu z největších požárů ve svých dějinách, který dosud spálil přes šestnáct set hektarů půdy a vyžádal si evakuaci několika obcí.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

V Chorvatsku krotí hasiči další požár, a to na ostrově Dugi otok

Na chorvatském ostrově Dugi otok v pátek večer vypukl rozsáhlý požár. Hasiči byli nuceni přisouvat trajektem posily. V sobotu ráno se jim podařilo dostat plameny pod kontrolu, ale po poledni silný vítr oheň opět rozdmýchal. Zásah proto pokračuje, uvedla z Chorvatska redaktorka ČT Veronika Tupá. Během pátku požár u letoviska Omiš na chorvatské pevnině přinutil úřady dočasně evakuovat přes dva tisíce lidí včetně asi tří set českých turistů.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Zemětřesení v Indonésii o síle 7,7 stupně si vyžádalo nejméně 47 obětí

Nejméně 47 lidí zemřelo po zemětřesení o síle 7,7 stupně, které v noci na sobotu zasáhlo pobřeží indonéského ostrova Flores. Bilance postupně narůstá. Úřady původně vydaly varování před tsunami, později ho však odvolaly. Tisíce obyvatel pobřežních oblastí byly evakuovány. České ministerstvo zahraničních věcí nemá informace o tom, že by zemětřesení postihlo české občany.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Nejvyšší evropskou sochu Panny Marie vysvětili v Polsku

V polské vesnici Konotopie v sobotu vysvětili sochu Panny Marie, která je se svými 55,6 metru považována za nejvyšší svého druhu v Evropě. Její výstavbu financovali polští milionáři Roman a Grazyna Karkosikovi jako poděkování Bohu. Dílo překonává svou výškou i slavnou brazilskou sochu Krista Spasitele. Ovšem na Filipínách se nachází socha Panny Marie, která měří zhruba 98 metrů.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.