Neumím si představit, že by Česko nominovalo do Komise „Brouka Pytlíka“, říká Jourová

27 minut
Události, komentáře: Kdo povede Evropu?
Zdroj: ČT24

Česká republika má dobrou šanci získat v Evropské komisi silné portfolio, myslí si její místopředsedkyně Věra Jourová. Je lepší, když jsou kandidáti do Komise zaměření na jednu oblast, a to ekonomiku, než aby byli univerzalisté či „Brouci Pytlíci“, prohlásila také v pořadu Události, komentáře.

Zisku silného mandátu napomáhá i dobrá pověst Česka v Unii, myslí si Jourová. „Česko má dobrou prestiž už od předsednictví,“ řekla. Kandidáti STAN, tedy Danuše Nerudová a Jozef Síkela (oba STAN), jsou podle ní kvalitní. „Nevidím důvod, proč by Česko nemělo dostat silné portfolio,“ dodala. Také podotkla, že je připravena kandidátovi před slyšením v Unii po nominaci pomoci, jak jen bude schopná.

Eurokomisařka prohlásila, že si neumí představit, že by Česko poslalo do Komise nominaci „Brouka Pytlíka“, který by se dokázal kvalifikovaně vyjadřovat „úplně ke všemu“. Státy podle ní spíše nominují zkušené politiky s vyprofilovanou kvalifikací. „Univerzalistů jsem tam, popravdě řečeno, zas tolik nepotkala,“ popsala svou zkušenost. Odmítla tak dohady, zda není poohlížení se Česka po ekonomických portfoliích příliš ambiciózní a zda by nebylo lepší tedy vybírat lidi se širším záběrem, kteří by měli šanci získat portfolia rozdílná.

Jourová pohovořila v pořadu i k dalšímu rozdělování vrcholných postů v Evropské unii. Lídři zemí EU se totiž na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování Ursuly von der Leyenové v pozici předsedkyně Evropské komise ani na obsazení dalších vrcholných unijních funkcí. Hlavním kandidátem socialistů do čela Evropské rady, tedy unijních summitů, je bývalý portugalský premiér António Costa a novou šéfkou unijní diplomacie by se nejspíš měla stát estonská premiérka Kaja Kallasová. Předsedkyní Evropského parlamentu by chtěla zůstat Roberta Metsolová z Malty.

„Osobně jsem neočekávala, že se včera (v pondělí) dohodnou,“ podotkla Jourová, debata měla podle ní spíše ověřit ochotu se o čtveřici jmen vážně bavit. „Myslím si, že by ta dohoda do konce června měla klapnout,“ dodala. „Evropa potřebuje stabilitu, potřebuje mít jistotu v tom, kdo instituce nadále povede,“ zdůraznila.

Výběr vedení EU

To, že čtveřice jmen nebyla ještě schválena, nepřekvapilo ani redaktora Hospodářských novin Ondřeje Housku. „Kdyby byla, tak by to bylo nebývale rychlé,“ prohlásil v Událostech, komentářích. Čtveřice favoritů má ale podle něj ke schválení nebývale blízko. Největší pnutí zřejmě vyvstalo kolem otázky vedení Evropské rady, myslí si. „Evropští lidovci (...) přišli s požadavkem, aby měl Costa mandát omezený jen na dva a půl roku, nikoliv na běžných pět let,“ vysvětlil.

„Skutečně málokdy se stalo, že by bylo takhle víceméně dopředu jasno,“ souhlasí s ním bývalý zpravodaj ČTK v Bruselu Karel Barták. Podotkl ale, že ze zkušenosti by byl opatrný a počkal si před dalším dohadováním na konečné výsledky jednání.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 51 mminutami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 54 mminutami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 58 mminutami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 2 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 4 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
07:00Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 5 hhodinami

Němečtí sociální demokraté schválili koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom ve středu informovaly agentury DPA a Reuters. Krok následně potvrdil i generální tajemník SPD Matthias Miersch. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.
09:37Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...