Netanjahu: Izrael je připraven uznat palestinský stát

Washington - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes v americkém Kongresu nastínil představu své země o míru na Blízkém východě. Opět odmítl návrat k „nehájitelným“ hranicím z doby před takzvanou šestidenní válkou z roku 1967. Míru podle něj lze dosáhnout, jen když Palestinci uznají právo Izraele na existenci. Netanjahu také odmítl návrat palestinských uprchlíků na území Izraele a varoval před íránským jaderným programem. Američtí zákonodárci jeho projev neustále přerušovali potleskem.

Podívejte se na záznam projevu Benjamina Netanjahua.

Židovský stát je podle Netanjahua v zájmu míru připraven k bolestivým kompromisům. Uvědomuje si například, že se bude muset vzdát části „prastarého židovského území“. Stejně tak počítá s tím, že část židovských osadníků po vzniku státu Palestina zůstane mimo území Izraele. Izrael podle Netanjahua bude při jednáních o podobách hranic nového státu štědrý, ale zároveň hodlá pevně hájit své bezpečnostní zájmy.

Izrael proto odmítá návrat k hranicím z doby před šestidenní válkou, ke kterým jej - spolu s výměnami území - minulý čtvrtek vyzval americký prezident Barack Obama. Podle Netanjahua by Izrael v takových hranicích nebylo možné bránit. Izraelský premiér zároveň odmítl označovat vojáky své země za okupanty. „Židé nejsou v Judeji a Samaře zahraničními okupanty,“ řekl.

Netanjahu zároveň z dosavadních krachů mírových jednání na Blízkém východě obvinil Palestince kvůli jejich neochotě uznat právo židovského státu na existenci. „Náš konflikt se nikdy netýkal existence palestinského státu, ale existence židovského státu,“ řekl izraelský premiér. Palestinci nicméně namítají, že jejich vedení právo Izraele na existenci uznalo opakovaně. Problém je ale v přívlastku „židovský“. Jako takový Palestinci Izrael uznat odmítají.

Netanjahu odmítl palestinské uprchlíky

Netanjahu dnes také odmítl „sny“ Palestinců o tom, že se na území Izraele vrátí palestinští uprchlíci, kteří zemi opustili po vzniku židovského státu a po jeho následných konfliktech s arabskými sousedy. „Problém uprchlíků bude vyřešen mimo Izrael,“ řekl izraelský premiér. Odmítl také jakékoliv úvahy o dělení Jeruzaléma, v jehož východní části chtějí mít Palestinci hlavní město svého chystaného státu.

Izraelský premiér také jako podmínku jeho vzniku požaduje silné bezpečnostní záruky. Palestina tak podle něj bude muset být demilitarizovaná. Izrael naopak bude muset mít silnou vojenskou přítomnost podél řeky Jordán, která bude oba státy oddělovat.

Pozor na Írán

Netanjahu také v Kongresu USA naléhavě varoval před íránským jaderným programem. Teherán podle něj vyvíjí rakety schopné zasáhnout Izrael a pro řešení problému už prý nezbývá moc času. Izraelský premiér zdůraznil, že židovský stát se vždy bude bránit. Připomněl, že Izrael povstal po druhé světové válce z „popela holocaustu“. „Když říkáme, že se to nesmí opakovat, myslíme to vážně,“ řekl.

Ne všichni byli premiérem nadšeni

Vstřícnou atmosféru v Kongresu vůči řečníkovi narušila nesouhlasnými výkřiky neznámá žena. „Ukončete okupaci, ukončete izraelské válečné zločiny,“ zvolala krátce po začátku Netanjahuova asi padesátiminutového projevu z galerie. Američtí zákonodárci ji vzápětí přehlušili hlasitým potleskem ve stoje. Izraelský premiér pak zdůraznil, že síla demokracie tkví právě v tom, že umožňuje protesty. Žena byla přesto vyvedena z místnosti ochrankou.

  • Benjamin Netanjahu dnes v americkém Kongresu zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2577/257609.jpg
  • Strážci vyvádějí ženu, která výkřiky rušila projev Benjamina Netanjahua zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2577/257607.jpg
  • Strážci vyvádějí ženu, která rušila projev Benjamina Netanjahua zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2577/257614.jpg
Vydáno pod