Za velkého zájmu médií začal ve čtvrtek ve Frankfurtu nad Mohanem proces s nadporučíkem německé armády, který se podle prokuratury vydával za běžence ze Sýrie a hodlal pod touto falešnou identitou zavraždit prominentního politika. Chtěl, aby z útoku byli obviňováni migranti. Obhajoba tvrdí, že nyní 32letý Franco A. je obětí štvanice. Sám obžalovaný novinářům řekl, že nikomu ublížit nechtěl.
Německý soud posuzuje případ vojáka s falešnou identitou. Podle prokuratury chystal útok na politika
„Nikdy jsem neplánoval nic proti jiné osobě,“ řekl Franco A. při příchodu k soudu, kdy působil uvolněně. Podobně případ komentoval jeho obhájce, který hovořil o štvavé kampani. Řekl, že chce prověřit, zda za vším nestojí politické zásahy.
Podle prokuratury Franco A. plánoval útoky na vrcholné politiky, kteří se stavěli vstřícně k přijímání běženců. Z armádních skladů ukradl munici a výbušniny a pořídil si také pistoli, kterou v lednu 2017 ukryl na toaletě vídeňského letiště. Tato zbraň pak vedla k jeho následnému zadržení.
Podařilo se mu získat status uprchlíka
I přes své krajně pravicové smýšlení muž unikal pozornosti armády. V roce 2015 na vrcholu uprchlické krize se vydával za běžence, aby mohl podat žádost o azyl. Podařilo se mu získat status syrského uprchlíka a úřady mu přidělily ubytování v běženeckém středisku v Bavorsku. Tuto falešnou identitu pak chtěl podle prokuratury využít k tomu, aby se odpovědnost za útok na politiky připsala migrantům. Jak se mu podařilo spojit život uprchlíka a vojenskou kariéru, vyšetřovatelé nevysvětlili.
V roce 2017 prokuratura uvedla, že jako své oběti Franco A. zvažoval tehdejšího ministra spravedlnosti Heika Maase, místopředsedkyni Spolkového sněmu Claudii Rothou nebo bojovnici za lidská práva Anettu Kahaneovou.
Elitní kariéra a rychlý pád
Zpravodaj ČT v Německu Martin Jonáš hovořil o obžalovaném jako Franco Albrechtovi, který má za sebou kariéru elitního důstojníka u elitní jednotky. V roce 2017 však byl zatčen na letišti, kde si podle obžaloby schovával pistoli pro teroristické útoky. Vyšetřování prý zároveň začalo rozkrývat konspirativní síť spiklenců, která údajně chystala v Německu teroristické útoky.
Dokázal také přelstít německé imigrační pracovníky – s pomoci make-upu – a získal právo pobytu a nárok na finanční dávky. Jonáš zmínil, že podle obžaloby už ve své diplomové práci vyjadřoval antisemitské myšlenky a později se zúčastňoval chatů s pravicovými extremisty zejména z řad německé armády a policie. V jeho bydlišti pak prý byl nalezen rozsáhlý arsenál zbraní a munice.
Obžalovaný popírá, že by byl pravicovým extremistou a pistoli prý na letišti náhodou našel, zmínil zpravodaj. Dodal, že i kdyby se nepodařilo dokázat teroristické úmysly, hrozí obžalovanému trest za podvod v imigračním řízení a za nedovolené ozbrojování.