Na západě Evropy zabíjela větrná smršť

Paříž - Menší tornádo zasáhlo dnes v noci severní Francii, Belgii a Nizozemsko. Podle svědků bouře trhala střechy domů, vyvracela stromy a pohybovala se zaparkovanými auty a mnoho z nich převrátila. Rozmary počasí si vyžádaly minimálně tři oběti na životech a devět zraněných. Nejvíce větrná bouře řádila ve francouzských obcích Hautmont, Neuf-Mesnil a Maubeuge, kde vzdušný vír poničil čtyřicet domů.

V šestnáctitisícovém Hautmontu strhl mimo jiné střechu domova důchodců, na mnoha místech byly silnice zablokovány vyvrácenými stromy a sloupy elektrického vedení. Jednou z obětí byla sedmdesátiletá žena, na kterou se zřítil její vlastní dům. Zavaleni ve svém vlastním domě byli také starosta města a jeho žena. Záchranáři stále pátrají v sutinách, jestli pod nimi nezůstal někdo zavalený zaživa.

Také v sousední Belgii napáchal živel značné škody a vyžádal si lidský život. Starší žena v obci Bekkevoort v zaplaveném domě upadla, zranila se a zemřela na podchlazení. V Belgii byla vichřice provázena prudkými lijáky, které zatopily sklepy, silnice i železniční tratě. Mnohde byly přerušeny dodávky elektřiny. Město Wavre jihovýchodně od Bruselu vyhlásilo dokonce stav ohrožení, protože místní hasiči a příslušníci civilní ochrany nestačili následky katastrofy zvládat.

Nad Nizozemskem se tornádo přehnalo už v neděli večer. Podle místních médií způsobilo velké škody hlavně v provincii Groningen na severovýchodě země. Vzdušný vír tam zdvihal do výšky automobily i menší čluny a zpustošil řadu zemědělských usedlostí. Oběti na životech ale zatím hlášeny nejsou.