Francouzský prezident Emmanuel Macron ve vystoupení na summitu zemí skupiny G5 Sahel (Čad, Mauritánie, Niger, Burkina Faso a Mali) naléhal na zesílení boje proti skupinám islamistů napojených na teroristickou síť al-Káida a na obnovu státní moci v oblastech, odkud se vlády dříve stáhly. Macron, který se summitu západoafrických zemí zúčastnil prostřednictvím videohovoru, ocenil mimo jiné i české zapojení do protiteroristické operace na západě Afriky.
Macron vyzval k zesílení boje proti islamistům v Sahelu, pochválil i Česko
Macron ocenil, že od loňského summitu v Pau na jihozápadě Francie, kde ohlásil vznik společného velení a vyslání dalších francouzských posil do západní Afriky, se podařilo dosáhnout „skutečných výsledků“ v oblasti, kde se stýkají hranice tří států: Mali, Nigeru a Burkina Fasa.
Hlavní protivník, sahelská odnož teroristické organizace Islámský stát (francouzskou zkratkou EIGS), podle prezidenta utrpěl citelné ztráty. Avšak skupiny napojené na al-Káidu nadále představují hrozbu pro region. Macron slíbil podniknout „zesílenou akci“, která by těmto organizacím měla „useknout hlavu“.
Prezident se nezmínil o zmenšení sil nasazených do protiteroristické operace Barkhane, upozornila AFP a dodala, že do této francouzské operace v subsaharském Sahelu je nasazeno přibližně 5100 vojáků. Jako odvážné uvítal rozhodnutí čadského prezidenta vyslat do oblasti bojů dvanáct set vojáků.
Macron ocenil síly Takuba, kterých se účastní i Česko
Macron také ocenil silnou mobilizaci mezinárodního společenství a poděkoval evropským zemím, které se podílejí na novém uskupení speciálních sil Takuba. Tyto země, mezi kterými je i Česká republika, podle Macrona byly ochotny „společně sdílet riziko největších obětí, které přinášejí naši vojáci“. Do uskupení Takuba vojáky vyslalo Švédsko, Estonsko, Česko a Portugalsko.
Kromě vojenského aspektu boje proti teroristům prezident naléhal i na nezbytnost poskytnout místním obyvatelům perspektivu, včetně obnovení bezpečnosti a služeb veřejnosti. Vyzval také k investicím v dosud opomíjených končinách.
Z regionu uprchly dva miliony lidí
Navzdory taktickým úspěchům v boji proti islamistům zůstává celkový obrázek situace v Mali, Nigeru a Burkina Fasu velice pochmurný. Už více než osm let prakticky neuplyne den bez ozbrojeného útoku či výbuchu podomácky zhotovené nálože či bez útoku na civilisty. Minulý měsíc počet uprchlíků z regionu překročil hranici dvou milionů.
Vyslání až šesti desítek českých vojáků z elitní jednotky speciálních sil z Prostějova do boje proti terorismu v Africe schválili čeští poslanci loni v říjnu, senátoři již v srpnu. Česká armáda má v Mali také vojáky, kteří se podílejí na výcviku a na ochraně výcvikové mise Evropské unie.