V roce 2021 stoupl počet rozsudků smrti i vykonaných poprav, upozorňuje ve zprávě organizace Amnesty International (AI). V osmnácti zemích bylo loni popraveno nejméně 579 lidí, z toho více než polovina v Íránu. Verdikt hrdelního trestu padl loni u soudu 2052krát; to je o čtyřicet procent více než v roce 2020. K opětovnému nárůstu v obou kategoriích došlo po pauze způsobené pandemií covidu-19. V dlouhodobém srovnání přesto patří loňská čísla k nejnižším. K dispozici ale nejsou údaje z Číny, Severní Koreje a Vietnamu. Peking přitom popraví tisíce lidí ročně.
Loni bylo popraveno nejméně 579 lidí, přes polovinu v Íránu, píše AI. Ve zprávě chybí tisíce případů z Číny
Meziročně počet vykonaných trestů smrti stoupl o 20 procent, v Íránu bylo popraveno 314 odsouzených. Mnoho lidí bylo v této zemi takto potrestáno za zločiny spojené s drogovou kriminalitou, což je v rozporu s mezinárodním právem, upozorňuje AI. Trest smrti může být podle mezinárodního práva uložen jen za zločiny, jejichž součástí bylo úmyslné usmrcení člověka.
Se značným odstupem za Íránem je ve statistice Egypt, kde bylo loni popraveno nejméně 83 lidí. Třetí příčka patří Saúdské Arábii, kde loni vykonali 65 poprav. Letos v březnu už ale tamní orgány podle AI za jediný den popravily 81 lidí. Zhruba s dvacítkou poprav následují Sýrie, Somálsko, Irák nebo Jemen.
Ve Spojených státech bylo loni popraveno 11 lidí, což je nejméně od roku 1988. Federální vláda v červenci zavedla dočasné moratorium na výkon poprav a Virginie se stala 23. státem USA a prvním na jihu země, který zrušil trest smrti.
Mezi všemi popravenými bylo 24 žen, zhruba čtyři procenta.
Na covidovou pauzu země nenavázaly
„Namísto toho, aby se chopily příležitosti navázat na výpadek temné praxe, k němuž došlo v roce 2020, projevily některé státy znepokojivé nadšení upřednostnit používání trestu smrti před účinným řešením kriminality. Tím bezcitně projevují neúctu k právu na život, a to i v době, kdy se svět topí ve vážných krizích v oblasti lidských práv,“ uvedla generální tajemnice AI Agnès Callamardová.
S postupným uvolňováním omezení spojených s pandemií covidu-19 začaly odkládané výkony trestů a obnovily se také soudní procesy. Trvale vysoké počty hrdelních trestů jsou podle AI v Egyptě a Jemenu, loni jich v těchto zemích padlo 356, respektive 298.
Nejmarkantnější nárůsty v počtu rozsudků smrti loni zaznamenaly Bangladéš (181), Indie (144) a Pákistán (129).
Chybí údaje o tisících poprav v Číně
Ve statistikách chybí údaje z Číny, Severní Koreje a Vietnamu, upozorňuje AI. Podle organizace Peking popravuje ročně tisícovky svých občanů, oficiální čísla ze žádné z těchto zemí ale nejsou k dispozici.
AI upozorňuje, že některé státy trest smrti využívají k zastrašování občanů, kteří nesouhlasí s režimem, nebo k útlaku menšin. Během zavedení stanného práva v Barmě (Myanmar) vojenská junta dala vojenským soudům pravomoc soudit i civilisty. Bez práva na odvolání bylo v Barmě loni „svévolně odsouzeno na smrt“ téměř 90 lidí, píše ve zprávě AI. V Íránu byli lidé odsouzeni na smrt za „nepřátelství vůči bohu“; vzhledem k zastoupení v populaci byl také nepřiměřeně vysoký počet odsouzených Balúčů.
Amnesty International vznikla v roce 1961 a působí v desítkách států. Tvrdí, že má deset milionů členů a podporovatelů. Patří k nejvýznamnějším organizacím na ochranu lidských práv na světě.