Koalice evropské nominace vítá, ANO by rádo změnu

33 minut
Události, komentáře: Staronový kurs Evropské unie
Zdroj: ČT24

Čeští politici se neshodují v názoru na pravděpodobné složení špiček evropské politiky po volbách do europarlamentu, vyšlo najevo v Událostech, komentářích. Zatímco ministr pro evropské záležitosti Karel Dvořák (STAN) a náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius (KDU-ČSL) vítají nominaci Ursuly von der Leyenové nebo Kaji Kallasové, místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček je pokládá za návrat ke starému, když je podle něj třeba změna. Europoslankyni Kateřině Konečné (KSČM) vadí přísný postoj Kallasové vůči Rusku, ale i zvládání krizí v podání Leyenové.

Možné obsazení vrcholných postů v Evropské unii se pomalu vyjasňuje. Do čela Evropské komise bude opět nominována Ursula von der Leyenová. Zahraniční politiku sedmadvacítky má řídit dosavadní estonská premiérka Kaja Kallasová. Ta by zároveň měla být i místopředsedkyní Komise. Jejich nominace ale ještě musí potvrdit Evropský parlament. Evropskou radu povede portugalský expremiér António Costa, který by se funkce měl ujmout začátkem prosince.

Takové složení špiček evropské politiky má jednoznačnou podporu ministra Dvořáka. „Myslím, že to je vyvážený kompromis, který reflektuje spoustu kritérií, která je třeba brát v potaz,“ prohlásil. Tato sestava spolu podle něj dobře funguje, politikové se navzájem znají a vycházejí spolu. Připomněl, že navrhované vedení odpovídá výsledkům voleb. „Volby potvrdily, že směřování EU není zdaleka tak tragické, jak se nám zástupci opozice snaží namluvit,“ prohlásil.

„Jestřáb“ Kallasová vadí Konečné

Konečná však vnímá volbu von der Leyenové a Kallasové negativně. „Za mě určitě podporu nezíská,“ řekla k Leyenové a zmínila krize v Evropě, ve kterých údajně předsedkyně Komise selhala, jako byla pandemie covidu-19 nebo ruská invaze na Ukrajinu. Kallasovou zase vnímá jako válečného jestřába, který povede velmi tvrdou linii vůči Rusku, které vůči Evropě vystupuje čím dál tím více nepřátelsky. Uvedla, že by radši by chtěla někoho, kdo „pochopí obě strany“. „Za mě je to velmi špatná volba,“ shrnula.

Podle Vondráčka není výhled na předpokládané obsazení nejvyšších postů pro Česko úplně pozitivní. Myslí si, že nedochází k výrazným změnám, ale podotkl, že podle něj aspoň došlo k útlumu „zeleného šílenství“. „Jinak je to v podstatě stejné,“ podotkl.

„Jsem rád, že se ten evropský balet dostal do téhle fáze, kde jsou na čele nominací velice dobrá čtyři jména,“ řekl zase Hulicius. Leyenová se podle něj osvědčila, pozitivně hodnotí i Kallasovou a Costu. „Je to i pro nás, Českou republiku, velice dobrá volba,“ míní. „Ten výsledek odpovídá realitě, není to o tom, co bychom si přáli, nebo ne,“ dodal.

Boj o zvolení

Čeští politici se ale shodují na tom, že nic ještě není rozhodnuto. S posty může zamíchat například nové rozložení frakcí v Evropském parlamentu, případně zrod dalších, jako je nově oznámená Evropa suverénních národů.

„Mám pocit, že to bude ještě velký boj s až velmi nejasným výsledkem,“ předpovídá Konečná. Mnoho europoslanců prý nechce von der Leyenovou podpořit. Připomněla také, že už před pěti lety byla dosavadní šéfka Komise zvolená rozdílem jednotek hlasů.

Vondráček řekl, že z jeho pohledu došlo k rozdělení funkcí za zavřenými dveřmi. Zopakoval, že podle něj má Evropská unie za sebou v posledních letech řetězec nezvládnutých krizí, vyzdvihl problém migrace. „V dalších pěti letech to bude důležitá otázka," řekl. On i Konečná ale zdůraznili, že výsledek voleb respektují.

Podle Huliciuse se nyní bude von der Leyenová snažit získat si podporu ostatních kvalitním programem. „Je to, jako kdy v národní politice žádá vláda parlament o důvěru,“ řekl. Osobně si myslí, že bude mít nakonec von der Leyenová na své straně výraznější většinu než v roce 2019, podotkl ale, že v politice bývají věci do poslední chvíle nejisté.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vítězstvím nad nacismem Kreml ospravedlňuje válku proti Ukrajině

Rusko si osmdesáté výročí konce druhé světové války připomíná ve velkém stylu, vůdce Vladimir Putin vyhlásil letošek „Rokem obránce vlasti“. Oslavy Dne vítězství mají v zemi velký význam, neboť vítězství v druhé světové válce, respektive v ruském pojetí ve Velké vlastenecké válce, je zásadní součástí tamní kolektivní paměti. Hrdost na porážku nacismu sjednocuje společnost, zároveň ji však režim využívá k politickým účelům, v posledních letech především k ospravedlňování agrese proti Ukrajině, což je také ústředním tématem letošních oslav.
před 1 hhodinou

Pákistán udeřil v indickém Kašmíru

Série nových výbuchů otřásla letištěm ve městě Džammú a dalších oblastech v indické části Kašmíru, kde se rozezněly sirény a vypadl proud. Píše to agentura AFP. Pákistánská armáda tvrdí, že ve čtvrtek sestřelila pětadvacet indických dronů. Podle armádního mluvčího Ahmada Šarífa Čaudhrího v důsledku útoku zahynul jeden civilista a čtyři vojáci byli zraněni.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Zlo nepřeváží, zdůraznil v prvním proslovu nový papež Lev XIV.

Konkláve ve čtvrtek odpoledne zvolilo novou hlavu římskokatolické církve. Stal se jí 69letý americký kardinál Robert Francis Prevost, který si zvolil jméno Lev XIV. V prvním vystoupení kladl důraz na mír. Bůh vás všechny miluje, zlo nepřeváží, vzkázal. Nástupce zesnulého papeže Františka vybíralo 133 kardinálů-volitelů od středy.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

„Pocta pro USA“ či „kotva usmíření“. Svět reaguje na nového papeže

Nové hlavě katolické církve, kterou byl ve čtvrtek pozdě odpoledne zvolen Američan Robert Francis Prevost, gratulují světoví političtí lídři. Americký prezident Donald Trump volbu chicagského rodáka, jenž si zvolil jméno Lev XIV., označil za „poctu pro Spojené státy“. Německý spolkový kancléř Friedrich Merz ho zase nazval „kotvou spravedlnosti a usmíření“.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Steinmeier: Německo se z druhé světové války poučilo, proto podporuje Ukrajinu

Německo se z druhé světové války poučilo, proto dnes podporuje Ukrajinu v její obraně proti Rusku. V projevu u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války to ve Spolkovém sněmu řekl německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Poděkoval všem, kteří se na osvobození Německa od nacistické hrůzovlády podíleli, včetně Rusů, Ukrajinců a Bělorusů. Současné Rusko ale podle něj využívá historických lží, aby ospravedlnilo agresivní válku. Výročí si připomínají i další státy.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

PROFIL: Papež Lev XIV. je první hlavou katolické církve ze Severní Ameriky

Robert Francis Prevost je misionář pocházející z Chicaga. Kardinálem ho papež František jmenoval v září 2023. Zároveň s tím získal ve Vatikánu úřad dikasteriua pro biskupy, tedy zodpovědnost za výběr a prověřování kandidátů na biskupy po celém světě. Ve čtvrtek byl zvolen prvním papežem pocházejícím z USA i Severní Ameriky a přijal jméno Lev XIV. Je celkově 267. pontifikem.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

OBRAZEM: Katolíci vítají nového papeže

Nadšení ovládlo ve čtvrtek náměstí svatého Petra ve Vatikánu, kde čekaly desítky tisíc lidí na jméno nového papeže. Katolíci po celém světě slaví novou éru pod vedením amerického kardinála Roberta Francise Prevosta, jenž přijal jméno Lev XIV. Někteří návštěvníci i duchovní po oznámení výsledku volby mávali vlajkami USA.
před 10 hhodinami

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...