Koalice evropské nominace vítá, ANO by rádo změnu

33 minut
Události, komentáře: Staronový kurs Evropské unie
Zdroj: ČT24

Čeští politici se neshodují v názoru na pravděpodobné složení špiček evropské politiky po volbách do europarlamentu, vyšlo najevo v Událostech, komentářích. Zatímco ministr pro evropské záležitosti Karel Dvořák (STAN) a náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius (KDU-ČSL) vítají nominaci Ursuly von der Leyenové nebo Kaji Kallasové, místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček je pokládá za návrat ke starému, když je podle něj třeba změna. Europoslankyni Kateřině Konečné (KSČM) vadí přísný postoj Kallasové vůči Rusku, ale i zvládání krizí v podání Leyenové.

Možné obsazení vrcholných postů v Evropské unii se pomalu vyjasňuje. Do čela Evropské komise bude opět nominována Ursula von der Leyenová. Zahraniční politiku sedmadvacítky má řídit dosavadní estonská premiérka Kaja Kallasová. Ta by zároveň měla být i místopředsedkyní Komise. Jejich nominace ale ještě musí potvrdit Evropský parlament. Evropskou radu povede portugalský expremiér António Costa, který by se funkce měl ujmout začátkem prosince.

Takové složení špiček evropské politiky má jednoznačnou podporu ministra Dvořáka. „Myslím, že to je vyvážený kompromis, který reflektuje spoustu kritérií, která je třeba brát v potaz,“ prohlásil. Tato sestava spolu podle něj dobře funguje, politikové se navzájem znají a vycházejí spolu. Připomněl, že navrhované vedení odpovídá výsledkům voleb. „Volby potvrdily, že směřování EU není zdaleka tak tragické, jak se nám zástupci opozice snaží namluvit,“ prohlásil.

„Jestřáb“ Kallasová vadí Konečné

Konečná však vnímá volbu von der Leyenové a Kallasové negativně. „Za mě určitě podporu nezíská,“ řekla k Leyenové a zmínila krize v Evropě, ve kterých údajně předsedkyně Komise selhala, jako byla pandemie covidu-19 nebo ruská invaze na Ukrajinu. Kallasovou zase vnímá jako válečného jestřába, který povede velmi tvrdou linii vůči Rusku, které vůči Evropě vystupuje čím dál tím více nepřátelsky. Uvedla, že by radši by chtěla někoho, kdo „pochopí obě strany“. „Za mě je to velmi špatná volba,“ shrnula.

Podle Vondráčka není výhled na předpokládané obsazení nejvyšších postů pro Česko úplně pozitivní. Myslí si, že nedochází k výrazným změnám, ale podotkl, že podle něj aspoň došlo k útlumu „zeleného šílenství“. „Jinak je to v podstatě stejné,“ podotkl.

„Jsem rád, že se ten evropský balet dostal do téhle fáze, kde jsou na čele nominací velice dobrá čtyři jména,“ řekl zase Hulicius. Leyenová se podle něj osvědčila, pozitivně hodnotí i Kallasovou a Costu. „Je to i pro nás, Českou republiku, velice dobrá volba,“ míní. „Ten výsledek odpovídá realitě, není to o tom, co bychom si přáli, nebo ne,“ dodal.

Boj o zvolení

Čeští politici se ale shodují na tom, že nic ještě není rozhodnuto. S posty může zamíchat například nové rozložení frakcí v Evropském parlamentu, případně zrod dalších, jako je nově oznámená Evropa suverénních národů.

„Mám pocit, že to bude ještě velký boj s až velmi nejasným výsledkem,“ předpovídá Konečná. Mnoho europoslanců prý nechce von der Leyenovou podpořit. Připomněla také, že už před pěti lety byla dosavadní šéfka Komise zvolená rozdílem jednotek hlasů.

Vondráček řekl, že z jeho pohledu došlo k rozdělení funkcí za zavřenými dveřmi. Zopakoval, že podle něj má Evropská unie za sebou v posledních letech řetězec nezvládnutých krizí, vyzdvihl problém migrace. „V dalších pěti letech to bude důležitá otázka," řekl. On i Konečná ale zdůraznili, že výsledek voleb respektují.

Podle Huliciuse se nyní bude von der Leyenová snažit získat si podporu ostatních kvalitním programem. „Je to, jako kdy v národní politice žádá vláda parlament o důvěru,“ řekl. Osobně si myslí, že bude mít nakonec von der Leyenová na své straně výraznější většinu než v roce 2019, podotkl ale, že v politice bývají věci do poslední chvíle nejisté.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Putin a Witkoff jednali o obnovení přímých rozhovorů Kyjeva a Moskvy

Páteční tříhodinové jednání ruského vládce Vladimira Putina s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem bylo konstruktivní a užitečné, prohlásil podle agentur Putinův poradce Jurij Ušakov. Podle ruské agentury RIA Novosti doplnil, že debata se týkala i možného obnovení přímých rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem.
před 1 hhodinou

SledujteTisíce lidí se ve Vatikánu naposledy loučí s papežem

Veřejnost se od pátečního brzkého rána v bazilice svatého Petra naposledy loučila se zesnulým papežem Františkem, zřejmě více než v předchozích dnech. Služba přestala kolem 16:30 pouštět na náměstí svatého Petra nové věřící, jejich příchody však dříve výrazně zeslábly. Přes den lidé čekali na vstup do baziliky i dvě hodiny. S papežem se od středečního vystavení do pátečního poledne podle Vatikánu rozloučilo 150 tisíc lidí.
08:56Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Horší než Alcatraz. Věznice v Salvadoru je „fabrika na lidskou zkázu“

Světlo nikdy nezhasíná, jí se holýma rukama a návštěvy nejsou povolené. Tak vypadá život v jednom z největších a nejdrsnějších žalářů světa, který nechal postavit salvadorský prezident Nayib Bukele. Obří věznice pojme desetitisíce osob. Šéf Bílého domu Donald Trump do ní poslal stovky údajných členů gangů. Kritici nazývají zařízení „černou dírou lidských práv“. Podle experta Lukáše Dirgy jde o „fabriku na zkázu lidského bytí“.
před 2 hhodinami

Při výbuchu nálože v autě u Moskvy zahynul ruský generál

Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu.
před 2 hhodinami

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti“.
před 4 hhodinami

Trumpovy výpady udělaly z kanadských liberálů favority voleb

Kanadští liberálové měli podle průzkumů ztrátu dvaceti procentních bodů za opozičními konzervativci a směřovali k porážce ve volbách, které jsou vypsané na 28. dubna. Útočná rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě však během uplynulých měsíců semkla voliče kolem vládních liberálů, kterým se podařilo zvrátit dosavadní trend. Jejich podpora vzrostla i v provincii Québec, která v uplynulých volbách byla doménou strany Québecký blok (QB).
před 6 hhodinami

V Narvě na hranici s Ruskem vytvoří Estonsko vojenskou základnu

Pobaltské státy od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu posilují svou obranyschopnost. Estonsko tento týden oznámilo, že v pohraničním městě Narva vznikne vojenská základna se stovkami vojáků. Společně s Litvou a Lotyšskem už dříve informovaly o vybudování „obranné linie“ na hranicích s Běloruskem a Ruskem. Jeho menšina v Pobaltí čítá skoro devět set tisíc osob.
před 8 hhodinami

Při vzpomínce na oběti šoa promluvila v Jeruzalémě i rodačka z Děčína

Miliony Izraelců sledovaly v přímém přenosu připomínku dne obětí šoa. V publiku vedle sebe usedli političtí rivalové, vojenské špičky i šéfové zpravodajských služeb. Na 80. výročí ukončení války se jedním z řečníků na tradiční pietě z památníku Jad Vašem v Jeruzalémě stala i česká rodačka Eva Erbenová. Narodila se v Děčíně, jako jediná z rodiny přežila holocaust a po únorovém převratu odešla z Československa do Izraele. Je jí 94 let.
před 11 hhodinami
Načítání...