Jednání Fica se třemi poslanci zvolenými na kandidátce SNS skončilo bez dohody

3 minuty
Události: Problémy ve slovenské koalici sílí
Zdroj: ČT24

Slovenský premiér Robert Fico se setkal se třemi poslanci, kteří odešli z poslaneckého klubu vládní Slovenské národné strany (SNS) a odmítají podporovat jeho vládu. Jednání skončilo bez dohody, informovala v úterý agentura SITA s odvoláním na slovenská média.

Poslanci z uskupení Národné koalície Rudolf Huliak, Ivan Ševčík a Pavel Lupták byli do parlamentu zvoleni na kandidátce SNS. V říjnu ale opustili poslanecký klub této nacionalistické strany pro neshody s jejím šéfem Andrejem Dankem. Huliakova strana se nyní dožaduje jednoho ministerstva, které připadá SNS.

Huliak informoval deník Postoj, že jednání s premiérem nevedlo k dohodě, a dokud se situace nevyřeší, on ani další dva poslanci z Národné koalície se „nehodlají podílet na vládních ani koaličních zájmech“. Rozhovory by podle deníku měly pokračovat.

Strany současné tříčlenné slovenské vládní koalice, jejímiž členy jsou kromě SNS také Ficův Smer-sociálna demokracia a strana Hlas-sociálna demokracia, získaly v předčasných volbách z konce loňského září ve 150členné sněmovně dohromady 79 křesel. Bez trojice zákonodárců Huliaka, Ševčíka a Luptáka tak vláda disponuje nejtěsnější většinou 76 poslanců.

Trojice poslanců kolem Huliaka se na konci října překvapivě přidala k opozičním obstrukcím, čímž způsobila, že slovenský parlament nebyl usnášeníschopný. Při dvou pokusech zahájit hlasování o projednaných bodech se tehdy prostřednictvím hlasovacího zařízení přihlásilo pokaždé jen sedmdesát pět zákonodárců namísto potřebných sedmdesáti šesti. Hlasování se nezúčastnila opozice, dále trojice poslanců a chyběl rovněž vládní poslanec Ján Blcháč (Hlas), který trpí rakovinou a léčí se.

Fico minulý týden zmínil možnost, že příští volby v zemi nebudou v řádném termínu v roce 2027. Odmítl rovněž snahy o udržování parlamentní většiny prostřednictvím politického vydírání. Podle některých průzkumů z poslední doby by současná vládní koalice již neměla ve sněmovně většinu, a to hlavně kvůli propadu popularity SNS.

Opozice chce odvolat ministra vnitra Eštoka

Tři ze čtyř opozičních stran navíc vyvolají mimořádnou schůzi sněmovny o odvolání ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka. Předseda hnutí Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka krok ohlásil po nedávném případu ubití bezdomovce, za které je stíhán policista. Ministr v reakci označil iniciativu opozice za zoufalý čin. Slovenská opozice, která nemá dostatek hlasů k prosazení návrhu na vyslovení nedůvěry členovi vlády ve sněmovně, se neúspěšně pokoušela odvolat Šutaje Eštoka už před rokem.

„Očekával jsem, že pan ministr pochopí, že jde o vyšší politickou kulturu a že má vyslat do společnosti signál základní úcty k lidskému životu a převzít politickou odpovědnost,“ uvedl Šimečka. Ministra kritizoval také kvůli personálním změnám v policii.

Šutaj Eštok na návrh opozice na jeho odvolání reagoval prohlášením, že jde o zoufalý čin zoufalých politiků, kteří nemají Slovensku co nabídnout. Incident s ubitým bezdomovcem dříve označil za individuální selhání jednotlivce a výzvy k vyvození politické odpovědnosti za štvanici.

Poslanec opoziční strany Sloboda a Solidarita (SaS) Juraj Krúpa zase za překročení „červené čáry“ označil nedávný smír slovenského ministerstva vnitra s českým expremiérem Andrejem Babišem (ANO) ve sporu o Babišovu evidenci u někdejší československé tajné policie StB. Slovenské ministerstvo ve smíru uznalo, že Babiš byl v dokumentech StB neoprávněně evidován jako její agent a že se státní bezpečností vědomě nespolupracoval.

Na návrhu odvolat slovenského ministra vnitra se kromě PS a SaS podílí také Kresťanskodemokratické hnutie. Tyto tři opoziční formace už dříve společně organizovaly například protivládní demonstrace. Ke spolupráci nepřizvaly další opoziční hnutí Slovensko expremiéra Igora Matoviče, jehož spory s SaS v minulém volebním období vyústily v konání předčasných parlamentních voleb.

Úmrtí v důsledku policejních zásahů

Slovenská policejní inspekce minulý týden zadržela a obvinila policistu pro podezření, že během služby na východním Slovensku ubil ve služebních prostorech jedné z prodejen bezdomovce. Muž byl podezřelý z krádeže alkoholu, zraněním poté podlehl v nemocnici. Podle slovenského listu Denník N byl obviněný policista krátce před uvedeným incidentem povýšen a léta pracoval v kanceláři.

Dalším případem úmrtí v souvislosti s prací slovenských policistů bylo jejich použití taseru (elektrického paralyzéru) proti muži se sekerou v ruce na severu země. Podle policejního prezidenta Ľubomíra Soláka však policisté postupovali správně. O uplynulém víkendu podle Soláka zase zemřel v cele policejního zajištění na služebně na jihu Slovenska zadržený opilý řidič.

Slovenský policejní prezident řekl, že policie přistoupí k proškolení svých příslušníků. Zopakoval, že u policie budou zavedena psychologická vyšetření a nasazeny tělové kamery. Případy selhání policistů označil za individuální pochybení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 31 mminutami

Izraelský úder na předměstí Bejrútu zabil člena Hizballáhu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh Hasan Bdajr, který byl při útoku zabit. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně další tři lidé, informovala agentura Reuters. Úder odsoudili libanonský prezident Joseph Aún i premiér Naváf Salám.
06:20Aktualizovánopřed 35 mminutami

Nejdražší soudní kampaň v historii USA otestuje moc Muska

Úterní volby do Nejvyššího soudu státu Wisconsin budí v USA nebývalé emoce. Demokraté a republikáni nalili do kampaně rekordní částky, aby podpořili kandidáty, kteří mohou rozhodovat o klíčových tématech jako potraty, volební pravidla či přerozdělení obvodů v Kongresu. Místní obyvatelé mají obavy ze zpolitizování justice. Kritika míří hlavně na kampaň miliardáře Elona Muska. Demokraté z klání udělali de facto referendum o něm a politice prezidenta Donalda Trumpa.
před 1 hhodinou

Bahnitá voda se valila ulicemi. Řecký ostrov zasáhly silné deště

Silné deště ochromily řecký ostrov Paros, kde úřady uzavřely školy a omezily dopravu. V obci Naousa se ulicemi valila bahnitá voda, která unášela auta i trosky. Meteorologové varují, že nepříznivé počasí bude pokračovat a silné deště zasáhnou další ostrovy v Egejském moři.
před 3 hhodinami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce.
09:04Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury.
05:58Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Polsku se stali tématem vyhrocené prezidentské kampaně

Ukrajinští běženci se stali tématem předvolebního boje v sousedním Polsku. V rétorice proti uprchlíkům přitvrzují nejen opoziční politici, ale i zástupci vládní koalice. Kabinet uvažuje, že těm Ukrajincům, kteří si dosud nenašli v zemi práci, zruší poslední dávku – měsíční příspěvek na dítě. Kladný postoj k uprchlíkům před válkou má stále většina Poláků, odpůrců přesto přibývá.
před 8 hhodinami

Oslavy konce ramadánu poznamenaly pokračující boje v Gaze

Evropská unie požaduje ukončení války v Gaze, propuštění izraelských rukojmí a oživení humanitární pomoci ve válkou zpustošeném pásmu. V jeho troskách si dva miliony Palestinců připomněly konec postního měsíce ramadánu. Letošní oslavy svátku Íd al-Fitr se nesly ve znamení obnovení útoků izraelské armády i bezprecedentních protestů proti teroristickému hnutí Hamás. V pondělí se v Gaze také konal pohřeb osmi místních zdravotníků – židovský stát přiznal, že chybně vyhodnotil cíl vzdušného útoku.
před 9 hhodinami
Načítání...