Slovenský premiér Robert Fico se setkal se třemi poslanci, kteří odešli z poslaneckého klubu vládní Slovenské národné strany (SNS) a odmítají podporovat jeho vládu. Jednání skončilo bez dohody, informovala v úterý agentura SITA s odvoláním na slovenská média.
Jednání Fica se třemi poslanci zvolenými na kandidátce SNS skončilo bez dohody
Poslanci z uskupení Národné koalície Rudolf Huliak, Ivan Ševčík a Pavel Lupták byli do parlamentu zvoleni na kandidátce SNS. V říjnu ale opustili poslanecký klub této nacionalistické strany pro neshody s jejím šéfem Andrejem Dankem. Huliakova strana se nyní dožaduje jednoho ministerstva, které připadá SNS.
Huliak informoval deník Postoj, že jednání s premiérem nevedlo k dohodě, a dokud se situace nevyřeší, on ani další dva poslanci z Národné koalície se „nehodlají podílet na vládních ani koaličních zájmech“. Rozhovory by podle deníku měly pokračovat.
Strany současné tříčlenné slovenské vládní koalice, jejímiž členy jsou kromě SNS také Ficův Smer-sociálna demokracia a strana Hlas-sociálna demokracia, získaly v předčasných volbách z konce loňského září ve 150členné sněmovně dohromady 79 křesel. Bez trojice zákonodárců Huliaka, Ševčíka a Luptáka tak vláda disponuje nejtěsnější většinou 76 poslanců.
Trojice poslanců kolem Huliaka se na konci října překvapivě přidala k opozičním obstrukcím, čímž způsobila, že slovenský parlament nebyl usnášeníschopný. Při dvou pokusech zahájit hlasování o projednaných bodech se tehdy prostřednictvím hlasovacího zařízení přihlásilo pokaždé jen sedmdesát pět zákonodárců namísto potřebných sedmdesáti šesti. Hlasování se nezúčastnila opozice, dále trojice poslanců a chyběl rovněž vládní poslanec Ján Blcháč (Hlas), který trpí rakovinou a léčí se.
Fico minulý týden zmínil možnost, že příští volby v zemi nebudou v řádném termínu v roce 2027. Odmítl rovněž snahy o udržování parlamentní většiny prostřednictvím politického vydírání. Podle některých průzkumů z poslední doby by současná vládní koalice již neměla ve sněmovně většinu, a to hlavně kvůli propadu popularity SNS.
Opozice chce odvolat ministra vnitra Eštoka
Tři ze čtyř opozičních stran navíc vyvolají mimořádnou schůzi sněmovny o odvolání ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka. Předseda hnutí Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka krok ohlásil po nedávném případu ubití bezdomovce, za které je stíhán policista. Ministr v reakci označil iniciativu opozice za zoufalý čin. Slovenská opozice, která nemá dostatek hlasů k prosazení návrhu na vyslovení nedůvěry členovi vlády ve sněmovně, se neúspěšně pokoušela odvolat Šutaje Eštoka už před rokem.
„Očekával jsem, že pan ministr pochopí, že jde o vyšší politickou kulturu a že má vyslat do společnosti signál základní úcty k lidskému životu a převzít politickou odpovědnost,“ uvedl Šimečka. Ministra kritizoval také kvůli personálním změnám v policii.
Šutaj Eštok na návrh opozice na jeho odvolání reagoval prohlášením, že jde o zoufalý čin zoufalých politiků, kteří nemají Slovensku co nabídnout. Incident s ubitým bezdomovcem dříve označil za individuální selhání jednotlivce a výzvy k vyvození politické odpovědnosti za štvanici.
Poslanec opoziční strany Sloboda a Solidarita (SaS) Juraj Krúpa zase za překročení „červené čáry“ označil nedávný smír slovenského ministerstva vnitra s českým expremiérem Andrejem Babišem (ANO) ve sporu o Babišovu evidenci u někdejší československé tajné policie StB. Slovenské ministerstvo ve smíru uznalo, že Babiš byl v dokumentech StB neoprávněně evidován jako její agent a že se státní bezpečností vědomě nespolupracoval.
Na návrhu odvolat slovenského ministra vnitra se kromě PS a SaS podílí také Kresťanskodemokratické hnutie. Tyto tři opoziční formace už dříve společně organizovaly například protivládní demonstrace. Ke spolupráci nepřizvaly další opoziční hnutí Slovensko expremiéra Igora Matoviče, jehož spory s SaS v minulém volebním období vyústily v konání předčasných parlamentních voleb.
Úmrtí v důsledku policejních zásahů
Slovenská policejní inspekce minulý týden zadržela a obvinila policistu pro podezření, že během služby na východním Slovensku ubil ve služebních prostorech jedné z prodejen bezdomovce. Muž byl podezřelý z krádeže alkoholu, zraněním poté podlehl v nemocnici. Podle slovenského listu Denník N byl obviněný policista krátce před uvedeným incidentem povýšen a léta pracoval v kanceláři.
Dalším případem úmrtí v souvislosti s prací slovenských policistů bylo jejich použití taseru (elektrického paralyzéru) proti muži se sekerou v ruce na severu země. Podle policejního prezidenta Ľubomíra Soláka však policisté postupovali správně. O uplynulém víkendu podle Soláka zase zemřel v cele policejního zajištění na služebně na jihu Slovenska zadržený opilý řidič.
Slovenský policejní prezident řekl, že policie přistoupí k proškolení svých příslušníků. Zopakoval, že u policie budou zavedena psychologická vyšetření a nasazeny tělové kamery. Případy selhání policistů označil za individuální pochybení.