„Jako doktor Cvach,“ říká Klvaňa o zásahu Trumpa vůči Harvardu

11 minut
Události, komentáře: Harvardova univerzita se vzepřela Trumpovi
Zdroj: ČT24.

Mezi americkou vládou a Harvardskou univerzitou hrozí velký konflikt. V Událostech, komentářích se na tom shodli publicista Tomáš Klvaňa z New York University Prague a komentátor týdeníku Echo Martin Weiss. Prezident Donald Trump, který pozastavil financování Harvardu, se chová jako doktor Cvach, míní Klvaňa. Pořad moderoval Daniel Takáč.

Trump vykresluje propalestinské demonstranty z řad studentů, kteří brojí proti izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy, jako bezpečnostní hrozbu, antisemity a sympatizanty teroristů z Hamásu. Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti nově pohrozilo, že Harvard přijde o možnost přijímat zahraniční studenty, pokud nesplní vládní požadavky.

Univerzita tvrdí, že již dříve podnikla kroky v boji s antisemitismem a jinými předsudky na své půdě. Současně ale trvá na zachování akademické svobody a práva na protest.

Ztráta daňových výhod by byla velkou ranou

Nově pozastavené federální fondy v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun) podle Klvani nejsou pro Harvard největší problém. „Trump hrozí, a to by pro ně bylo daleko horší, že jim odebere klauzuli o tom, že jsou daňově zvýhodněni. To by pak znamenalo velký úbytek peněz třeba od privátních donátorů. Takže tady se nám rýsuje opravdu velmi slušná válka mezi vládou a nejstarší, nejslavnější a nejbohatší americkou univerzitou,“ obává se publicista.

Americká vláda už v tomto v týdnu požádala finanční úřad Internal Revenue Service (IRS), aby Harvardově univerzitě odebral status osvobození od daní. Úřadující vrchní rada IRS Andrew De Mello obdržel žádost ve středu, uvedly zdroje listu The Washington Post. Podle nich se nyní rozhoduje o tom, zda jí IRS vyhoví.

Že může jít potenciálně o velký konflikt, si myslí i Weiss. Podle něj jde o pokus o radikální změny ve školství, kde nejde jen o antisemitismus. „Říkají, že chtějí řešit názorovou neutralitu, co se týče složení profesorského sboru i mezi studenty,“ uvedl komentátor.

Zajímavé je podle Weisse to, že Trump „jde po univerzitách, které jsou bohaté a jsou určitými symboly určité kultury“. „Harvard je třeba nezisková korporace, která má svůj nadační fond, ve kterém má přes padesát miliard dolarů,“ poznamenal komentátor.

Trump situaci vždy zhoršuje, říká Klvaňa

Ve Spojených státech je nejlepší státní peníze vůbec nevyužívat, míní Klvaňa. „Pokud neporušujete zákon, tak na vás americká vláda nemůže. Problém je, že řada univerzit bere peníze pro různé obory, které nejsou příliš lukrativní, nebo na vývoj a inovace. To bude citelná ztráta pro mnoho univerzit a tady Trumpova administrativa zasahuje do věcí, do kterých předchozí nezasahovaly,“ upozornil publicista.

V minulosti se podle Klvani stávalo, že vláda kupříkladu požadovala, aby peníze šly na konkrétní výzkum, teď chce ale diktovat, koho mají univerzity přijímat a co mají učit. „To tady ještě nebylo,“ konstatoval publicista s tím, že konzervativci si dlouhodobě a oprávněně stěžují, že americké univerzity jsou levicové, případně radikálně levicové.

Tento problém je třeba řešit, Trump je však poslední osobou, která by do toho měla zasahovat, míní Klvaňa. „Je to člověk, který situaci vždycky zhoršuje,“ poznamenal publicista. „Je to, jako když jste nemocní a přijde doktor Cvach, že vás bude operovat. Já bych si představoval někoho jiného než doktora Cvacha,“ prohlásil Klvaňa s odkazem na postavu nepříliš zdatného lékaře ze seriálu Nemocnice na kraji města.

Projevuje se trh, míní Weiss

Podle Weisse se univerzity v USA snaží ze studentů vychovat aktivisty a naučit je, jak „měnit svět“. „Spousta studentů to říká otevřeně, stačí zabrousit po sociálních sítích, propagačních materiálech univerzit. Paradoxně je to projev tržního fungování, protože na amerických univerzitách se platí školné a oni vycházejí vstříc tomu, co určitá část mladé generace, která na ně pomýšlí, po nich vlastně chce,“ popsal situaci komentátor.

Různorodost názorů v různých oborech, kterou vláda USA požaduje, je podle Weisse v pořádku, nicméně je otázkou, jak toho chce Washington dosáhnout. „Jak známe Trumpovu administrativu, tak jestli by se toho nedalo dosáhnout třeba tím, že by najali nějaké konzervativní intelektuály,“ spekuluje komentátor.

Klvaňa ke kauze poznamenal, že Harvard šel s Trumpem do boje jako první, přidat by se ale mohla i Kolumbijská či Stanfordova univerzita. „Možná, že vláda nepůjde jen proti Harvardu, ale proti sjednoceným univerzitám, minimálně těm elitním,“ nastínil jeden z možných scénářů. „Nejde o dobrý signál pro svět, řada akademiků přemýšlí, že by se přestěhovala do Evropy,“ upozornil Klvaňa s tím, že někteří už tak učinili.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Strana kurdských pracujících oznámila ukončení ozbrojeného boje proti Turecku

Strana kurdských pracujících (PKK) se rozhodla ukončit ozbrojený boj proti Turecku a rozpustit se, napsala v pondělí podle agentury Reuters tisková agentura Firat, která je blízká PKK. Strana, která proti tureckému státu bojovala několik desítek let, uvedla, že její historická mise byla ukončena a že kurdsko-turecké vztahy se musí změnit. Turecký ministr zahraničí Hakan Fidan označil rozhodnutí PKK za historickou etapu.
08:35Aktualizovánopřed 23 mminutami

V albánských parlamentních volbách vede podle průběžných výsledků premiér Rama

Albánský premiér Edi Rama zřejmě směřuje k volebnímu vítězství. Po sečtení zhruba čtyřiceti procent okrsků má jeho Socialistická strana 53 procent hlasů odevzdaných v nedělních parlamentních volbách, píší odpoledne místní média. Sčítání hlasů, z nichž mnohé jsou ze zahraničí, by mohlo trvat zhruba dva dny. Demokratická strana exprezidenta Saliho Berishi a její spojenci dostali podle průběžných výsledků 34 procent hlasů.
13:26Aktualizovánopřed 26 mminutami

Čína a USA omezují výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
09:51Aktualizovánopřed 35 mminutami

Moskva a Minsk se snaží pseudohistorií rozeštvat Litevce a Bělorusy, varuje Vilnius

Litevská civilní zpravodajská služba VSD upozornila, že ruští a běloruští agenti se v Litvě snaží podněcovat násilí vůči běloruským exulantům. Cílem je podle ní šířit nedůvěru a vzájemně obyvatele rozeštvat. Není to přitom poprvé, co se takové obvinění objevuje. V centru diskreditačních snah Moskvy a Běloruska stojí teorie takzvaného litvinismu, respektive jeho radikální pseudohistorické formy.
před 1 hhodinou

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
před 1 hhodinou

„Návrhy na příměří jsou ignorovány“. Rusko na Ukrajinu dál útočí

Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu 108 drony, z toho pětapadesát zneškodnila protivzdušná obrana, oznámilo v pondělí ráno ukrajinské letectvo. Zničeno bylo také dalších asi třicet dronů, které sloužily jako návnada pro systémy protivzdušné obrany. Ukrajina v sobotu spolu s klíčovými evropskými zeměmi nabídla Rusku bezpodmínečné třicetidenní příměří, které mohlo platit od pondělí. Podle serveru Meduza však Rusko poslalo na Ukrajinu stejný počet dronů jako o den dříve.
08:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump chce masivně srazit ceny léků na předpis

Americký prezident Donald Trump v pondělí podepíše exekutivní příkaz, který podle něj „téměř okamžitě“ sníží ceny léků na předpis ve Spojených státech na úroveň, jaká se platí v jiných vyspělých zemích. Tvrdí, že by mělo jít o pokles ceny o třicet až osmdesát procent. Trump to oznámil v neděli pozdě večer místního času (v noci na pondělí SELČ) na sociální síti. V následném příspěvku oznámil, že ceny léků budou sníženy o 59 procent. Neupřesnil však, zda má na mysli léky na předpis.
05:57Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Klimatické extrémy decimují Afriku

Podle nové zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) o stavu klimatu v Africe do roku 2024 zasahují extrémní vlivy počasí a změny klimatu do všech aspektů života na kontinentu. Zejména zhoršují hlad, nejistotu a vysídlování.
před 3 hhodinami
Načítání...