Policie zadržela tři stovky demonstrantů při protestech na Kolumbijské univerzitě

2 minuty
Zprávy ve 12: Newyorská policie vyklidila budovu Kolumbijské univerzity
Zdroj: ČT24

Newyorská policie zadržela tři sta lidí na propalestinských demonstracích v areálech Kolumbijské univerzity a City College. Oznámil to newyorský starosta Eric Adams. Tamní bezpečnostní složky v noci na středu vyklidily budovu, kde se předtím zabarikádovaly desítky propalestinských demonstrantů. Vyklizen byl také nedaleký protestní tábor. Policisté jednali na žádost školy. K protestům došlo i na Na Kalifornské univerzitě v Los Angeles, kde se podporovatelé Palestiny střetli s příznivci Izraele. Nejméně jeden člověk skončil v nemocnici.

Desítky lidí předešlou noc obsadily budovu Hamilton Hall ve snaze vynutit si přerušení veškerých finančních vazeb na Izrael. Policisté podle AP v noci na středu vyvedli z univerzitní budovy třicet až čtyřicet osob. Během akce nebyl nikdo zraněn, sdělila policie CNN necelé dvě hodiny poté, co policisté do školního areálu vstoupili. Stanice BBC píše, že zřejmě vyklidili také nedaleký protestní tábor.

Kolumbijská univerzita uvedla, že policie do kampusu vešla v úterý po deváté večer místního času (ve středu po třetí ráno SELČ) na žádost školy. „Toto rozhodnutí bylo učiněno s cílem obnovit bezpečnost a pořádek v naší komunitě,“ sdělila univerzita a dodala, že vzhledem k okupaci budovy protestujícími neměla na výběr. „Domníváme se, že skupinu, která vnikla do budovy a obsadila ji, vedou jednotlivci, kteří nejsou spojeni s univerzitou,“ podotkla škola.

Policejní zásah na Kolumbijské univerzitě
Zdroj: Reuters/David Dee Delgado

V kampusu univerzity zasahovaly stovky policistů, řada z nich se do obsazené budovy dostala oknem. Stanice BBC ze zásahu zveřejnila video, na kterém je vidět, jak policisté lezou do budovy přes rampu z policejního vozu. „Vyklízíme to,“ křičela zásahová jednotka, když se blížila k zabarikádovanému vchodu do budovy. Další policisté se podle ní vydali k protestnímu táboru. „Ostuda! Ostuda!“ skandovali mezitím přihlížející vysokoškoláci.

Podle starosty Adamse je neakceptovatelné, aby se Kolumbijská a další univerzity staly místem antisemitismu a protiizraelských postojů.

Univerzita nyní požádala policii, aby v kampusu zůstala alespoň do 17. května, tedy do skončení promocí, a zajistila, že demonstranti neobnoví protestní tábor.

Krize na prestižní univerzitě, jejíž propalestinští studenti inspirovali protesty na vysokých školách po celých Spojených státech, trvá už téměř dva týdny.

Původní „tábor solidarity s Gazou“ v Kolumbijské univerzitě 18. dubna vyklidila policie, první vlna zatýkání a přerušování studia ale napětí jen vystupňovala a v univerzitním areálu na severu Manhattanu brzy vyrostlo nové stanové městečko. V něm podle AP v pondělí po odpoledním ultimátu zůstávali studenti, kteří dávali najevo svůj nesouhlas s údajně proizraelským přístupem vedení školy.

Škola mezitím zahájila podmínečné vylučování studentů, kteří do ultimáta protestní tábor neopustili. Mluvčí ústavu Ben Chang uvedl, že univerzita uznává svobodu projevu, protesty však jsou „hlučným rušením“ klidu potřebného k přípravě na současné závěrečné zkoušky. V noci na úterý začal nový protest, když desítky lidí vnikly do historické budovy Hamilton Hall a zabarikádovaly se v ní.

Propalestinský demonstrant na Kalifornské univerzitě v Los Angeles
Zdroj: Reuters/David Swanson

Tábořiště na univerzitách v Chicagu

Protesty probíhají také na DePaul University v Chicagu, kde natáčel v odpoledních hodinách středoevropského času štáb ČT. Část pozemku univerzity podle zpravodaje Bohumila Vostala pokrývá tábořiště propalestinských demonstrantů, na němž jsou stany a palestinské vlajky. Protestující také v místě vylepili řadu plakátů, jimiž vyjadřují podporu Palestině a naopak nevoli vůči židovskému státu.

Zpravodaj ČT Vostal také hovořil s mluvčí tamních propalestinských demonstrantů o tom, jaké jsou jejich požadavky. Chtějí prý, aby se univerzita zbavila jakýchkoli vazeb na izraelské firmy či jakékoli zprostředkované spolupráce se společnostmi ze židovského státu. Říjnový útok Hamásu na Izrael, při němž teroristé zabili na dvanáct set lidí, ale komentovat odmítla.

10 minut
Zpravodaj ČT ve Spojených státech Bohumil Vostal informoval o protestech na tamních univerzitách
Zdroj: ČT24

Ve složité pozici je také prezident Spojených států Joe Biden, který podle předvolebních průzkumů ztrácí podporu voličů, zejména mladých lidí. Čelí také kritice republikánů, podle nichž šéf Bílého domu nedokáže zamezit chaosu na amerických univerzitách. Biden v reakci na to zopakoval, že plně odsuzuje antisemitismus a že studenti mají právo na svobodu projevu.

Střety v Los Angeles

V noci na středu došlo ke střetům mezi protiizraelskými a protipalestinskými demonstranty na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA). Podle místních médií střety eskalovaly poté, co skupina zastánců Izraele zbourala kovové zátarasy okolo tábořiště podporovatelů Palestiny a začala strhávat vlajky.

„Losangeleská policie na místě zasahovala na žádost (kancléře univerzity) Genea Blocka,“ uvedla podle stanice CBS starostka Los Angeles Karen Bassová. Na kampus podle vicekancléřky Mary Osakoové dorazili i hasiči a záchranná služba. „Jsme znechucení tímhle nesmyslným násilím, musí to skončit,“ dodala vicekanceléřka.

Potyčky mezi oběma skupinami trvaly několik hodin, na místě vybuchovaly ohňostroje a několik lidí kromě vzájemného pokřikování i fyzicky zápasilo, popsala z místa reportérka serveru The Real News Mel Buerová.

Studenti na vysokých školách napříč USA vyjadřují nesouhlas se způsobem, jakým Izrael vede v Gaze válku proti teroristickému hnutí Hamás. Zároveň požadují, aby školy přerušily obchodní vazby a investice, které jsou nějakým způsobem spojené s Izraelem. Podle stanice CNN, která incidenty zapracovala do mapy, se k úterku zatýkalo v 25 univerzitních kampusech v 21 amerických státech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 4 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 5 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 5 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 5 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 11 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 12 hhodinami
Načítání...