Izrael postupuje na jihu Pásma Gazy, boje kolem města Chán Júnis zesílily

Izraelská armáda postupuje dál na jih Pásma Gazy, kam ve snaze uprchnout před nejtvrdšími boji utekly statisíce Palestinců. U Chán Júnisu se síly židovského státu střetávají s bojovníky teroristického hnutí Hamás i další teroristickou skupinou – Palestinským islámským džihádem. S odkazem na zdroje v obou organizacích o tom informuje reportér agentury AFP. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu avizoval, že operace v regionu bude trvat tři až čtyři týdny. Humanitární organizace působící v Pásmu Gazy tvrdí, že tamní situace je apokalyptická.

Vedení Hamásu, které Pásmo Gazy ovládá, podle AFP tvrdí, že izraelské letectvo nad ránem bombardovalo okolí Chán Júnisu a silnici vedoucí z města k hraničnímu přechodu Rafáh dále do Egypta. Izraelské operace pokračují také u města Džibálija v severní polovině Pásma Gazy.

Izrael také vyzval obyvatele centra Chán Júnisu, aby město opustili.

Náčelník generálního štábu izraelské armády Herci Halevi uvedl, že vojáci zintenzivnili operace v Pásmu Gazy, aby vyvinuli větší tlak. Počet zabitých bojovníků Hamásu podle něj roste. Oběti jsou i na izraelské straně, izraelská armáda na síti X zveřejnila jména pěti vojáků, kteří padli v Pásmu Gazy.

Podle šéfa izraelské vlády Benjamina Netanjahua bude vojenská operace u města Chán Júnis v jižní části Pásma Gazy trvat ještě tři až čtyři týdny. Uvedl to izraelský kanál Channel 13, který se odvolává na víkendový telefonický rozhovor mezi Netanjahuem a americkým prezidentem Joem Bidenem. Při něm prý Netanjahu informoval o očekávané době trvání nynější vojenské operace.

„Informace ukazují na to, že se něco mezi Izraelci a Američany peče,“ řekl k dosud oficiálně nepotvrzeným informacím zpravodaj ČT David Borek. „Plán počítá s tím, že po nějaké tři čtyři týdny trvající fázi masivního úderu na Chán Júnis by Izrael přešel do delikátnější fáze své operace, tedy stažení větší části kontingentu k okrajům Pásma Gazy a provádění menších akcí. Arabské veřejnosti to signalizuje, že by mohly skončit masivní nucené přesuny Palestinců v Pásmu Gazy, pro Izrael by to zase mohlo mít výhodu, že by skončil trochu zlověstný, časově neomezený horizont roků až dekád, kdy by Izrael měl udržovat masivní okupační kontingent v Pásmu Gazy. Je tu ale problém strategický – pokud tyto zprávy čte někdo z Hamásu, stačí jim pár týdnů zůstat ve svých tunelech a pak z nich vylézt s co nejmenšími ztrátami,“ dodal Borek v Událostech.

Izraelská armáda podle serveru The Times of Israel tvrdí, že se příslušníci Hamásu hromadně vzdávají. Tuto zprávu nelze nezávisle ověřit.

Humanitární situace

Šéf úřadu OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA Philippe Lazzarini v neděli prohlásil, že „dehumanizace Palestinců umožnila mezinárodnímu společenství snášet pokračující útoky izraelské armády v Pásmu Gazy“. UNRWA je na pokraji zhroucení a k ukončení „pekla na zemi“ v Pásmu Gazy je zapotřebí okamžité příměří, sdělil Lazzarini podle agentury Reuters.

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus později připojil, že „válka v Pásmu Gazy mezi Hamásem a Izraelem má katastrofický dopad na poskytovanou zdravotní péči“. Současné podmínky v oblasti jsou podle něj ideální pro šíření smrtelných nemocí. Vedení WHO uspořádalo v neděli zasedání ke zdravotní situaci v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu.

„Souhrnně řečeno, potřeba zdravotní péče se dramaticky zvýšila a kapacita zdravotnického systému se snížila na třetinu toho, co bývala,“ citovala jej agentura Reuters. Zdravotníci v Pásmu Gazy se prý snaží v nepředstavitelných podmínkách pracovat co nejlépe.

Boje v Pásmu Gazy začaly po útoku Hamásu na jih Izraele 7. října, při kterém zahynulo na 1200 lidí, většinou civilistů, a zhruba 240 jich bylo uneseno. Ministerstvo zdravotnictví v Hamásem ovládaném Pásmu Gazy tvrdí, že při odvetné operaci izraelské armády v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 17 700 Palestinců, zejména žen a dětí. Tvrzení ani jedné ze stran ale nelze nezávisle ověřit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 4 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 6 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 6 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 6 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 12 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 13 hhodinami
Načítání...