Francie a Itálie spolu zakročí proti převaděčům

3 minuty
Události: Soud s převaděčskou skupinou ve Francii
Zdroj: ČT24

Ve Francii vrcholí soud s rozvětveným kurdským gangem, který vypravoval čluny do Británie. Verdikt zatím vyslechlo deset z třiatřiceti převaděčů, zbylé tresty mají padnout nejpozději příští měsíc. Proti nelegální migraci má pomoci i hlubší spolupráce s Itálií, kterou s tamními politiky nově dohodl francouzský premiér.

Hlavním koridorem pro migranty, kteří přecházejí do Francie z italské strany, bylo dříve francouzské město Menton. Po uzavření hranice v okolí Mentonu se běženci do země zkouší dostat přes Alpy. Italští policisté uprchlíkům v odchodu nebrání, přestože mnoho z nich francouzští strážci pořádku vrátili na druhou stranu. To by se teď mělo změnit.

„Pro kontrolu ilegální migrace tak, jak ji v podobném duchu vnímáme i my, je mnohem efektivnější postupovat společně než každý na své vlastní straně,“ uvedl francouzský premiér Michel Barnier.

Pašeráci si přijdou na miliony korun

Francie a Itálie se dohodly na jednotném postupu na společné hranici vytvořením koordinačního centra s cílem zakročit účinněji proti převaděčům. Podobný francouzsko-britský útvar již funguje čtyři roky na severu Francie v oblasti kanálu La Manche.

Tam také většina uprchlíků z jihu míří. Bez ohledu na veškerou snahu nejsou zatím úřady proti pašerákům, kteří plavby do Británie organizují, příliš úspěšní. Desítka z nich si nedávno vyslechla rozsudek v Lille. Podle obžaloby si jen oni ročně přišli na 3,5 milionu eur (88,2 milionu korun).

„Po drogách a zbraních je to nejvýnosnější obchod – bohužel i s lidmi. Některé pašeráky policie zadrží, ale na jejich místa přijdou další,“ konstatoval starosta obce Grande Synthe Martial Beyaert.

Před několika dny přišel v přeplněném člunu o život čtyřměsíční kojenec. „Počasí nabízí jednu z posledních možností dostat se na druhou stranu. V zimě to bude mnohem obtížnější. Proto to všichni zkoušejí, aby nemuseli strávit zimu v Calais v hrozných podmínkách,“ informoval Alex Gaudinat, člen asociace Utopia 56.

Od začátku letošního roku přišlo ve snaze dostat se na druhou stranu kanálu La Manche o život na pět desítek lidí. Pětadvaceti tisícům se ale riskantní plavba povedla a jsou ve Velké Británii. I proto podél pobřeží čekají na příležitost a pokyny převaděčů další tisíce lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Meloniové balancování mezi EU a USA čeká zkouška v Bílém domě

Italská premiérka Giorgia Meloniová se prezentuje jako blízký spojenec amerického prezidenta Donalda Trumpa a prostředník mezi Washingtonem a Bruselem. Jenže krize vyvolané americkými cly nebo vyjednáváním o příměří v rusko-ukrajinském konfliktu oba celky oddálily a pozici Meloniové ztížily. Ve čtvrtek zamíří italská pravicová politička do Bílého domu, kde se setká s Trumpem jako první evropský lídr od zavedení amerických cel.
před 8 mminutami

Rusko udeřilo na Dnipro. Úřady hlásí mrtvé a raněné

Rozsáhlý ruský dronový útok na ukrajinské město Dnipro ve středu večer zabil dvě ženy a dalších šestnáct lidí, včetně několika dětí, zranil. S odvoláním na šéfa správy Dněpropetrovské oblasti Serhije Lysaka to napsala agentura Reuters.
před 16 mminutami

Vyskočil z okna a pomohl zraněným. Ukrajinské Sumy opěvují mladého hrdinu

Ukrajinci v Sumách mají nového mladého hrdinu. Třináctiletý Kyrylo Iljašenko zásadním způsobem pomohl zachránit lidi z autobusu, u kterého v neděli dopadla jedna z ruských balistických střel. Mladík po dopadu rakety neváhal, vyskočil z okna autobusu a začal zraněným pomáhat ven. Vděčnost za hrdinský čin mu nevyjádřili jen cestující, ale osobně i ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko. Iljašenko je prý hlavně rád, že zásah přežil, a doufá, že podobnou tragédii už nezažije – i s vědomím toho, že počet ruských úderů v posledních týdnech roste.
před 7 hhodinami

EU navrhla seznam bezpečných zemí pro zrychlené azylové řízení

Evropská komise navrhla vytvořit první unijní seznam bezpečných zemí původu. Je na něm sedm zemí: Kosovo, Bangladéš, Kolumbie, Egypt, Indie, Maroko a Tunisko. Členské státy by tak dostaly možnost zpracovat žádosti o azyl občanů těchto států ve zrychleném řízení na základě toho, že žádosti pravděpodobně nebudou úspěšné, uvedla Komise. O návrhu musí nyní rozhodnout Evropský parlament a Rada EU.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
před 8 hhodinami

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
před 8 hhodinami

Srbsko má nového premiéra. Podle kritiků ale stejně vládne Vučić

Srbský parlament ve středu vyslovil důvěru nové vládě premiéra Djura Macuta, která krátce poté složila i přísahu. Macut chce uklidnit situaci v Srbsku, kde se konají silné protesty proti vládě a korupci. Podle kritiků je však jedno, kdo premiérský post zastává, protože ve skutečnosti vládne prezident Aleksandar Vučić.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Izrael vytvořil z třiceti procent území Pásma Gazy nárazníkovou zónu

Izraelská armáda dle agentury AFP oznámila, že z třiceti procent celkového území Pásma Gazy vytvořila po obsazení nárazníkovou zónu, v níž Palestincům nebude dovoleno žít. Ministr obrany židovského státu Jisra’el Kac ve středu rovněž uvedl, že do pásma za současné situace nebude vpuštěna žádná humanitární pomoc.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...