Egyptský soud potvrdil smrt 183 protivládním demonstrantům

Mínja (Egypt) – Účastníkům loňských protestů v egyptské Mínje včetně vůdce Muslimského bratrstva Muhammada Badího stále hrozí poprava. Egyptský soud potvrdil tresty smrti 183 lidem, ti se ale stále mohou odvolat. Má se jednat o islamisty, je mezi nimi ale například i koptský křesťan. Muslimské bratrstvo je od loňského vojenského převratu v Egyptě považováno za teroristickou organizaci.

Soud se po vyjáření velkého muftího – náboženské autoritě, která podle egyptského práva zkoumá hrdelní rozsudky – vrátil k případu, ve kterém původně poslal na smrt více než 680 lidí. Nakonec potvrdil trest smrti pro 183 účastníků loňského protestu v Mínje. Při něm vtrhli na policejní stanici a jeden policista při potyčkách zahynul. Podle soudu byli obžalovaní stoupenci Muslimského bratrstva. Agentura AP ale poukázala, že mezi odsouzenými je například koptský křesťan nebo nevidomý muž, kteří by těžko přišli na akci islamistů.

Vůdce Muslimského bratrstva Muhammad Badí, který je mezi 183 lidmi, jimž hrozí poprava, je k smrti odsouzen již dvakrát – stejný trest dostal spolu s třinácti dalšími lidmi i v jiném procesu, kde je obviněn ze vzpoury a vraždy při protestech. V souvislosti s demonstracemi, které propukly po loňském vojenském převratu, který odstavil Muslimské bratrstvo od moci, proběhly i další procesy. Celkem se týkaly více než tisíce lidí.

Muslimské bratrstvo vyhrálo volby po svržení někdejšího prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011 a do loňska Egyptu vládlo. Po vojenském převratu, který k moci vynesl současného prezidenta Abdal Fattáha Sísího, bylo zakázáno jako teroristická organizace.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Teherán chce v odvetě za útok USA na ostrov Charg udeřit v Emirátech

Spojené státy začnou velmi brzy doprovázet plavidla Hormuzským průlivem, aby je chránily před íránskými útoky, uvedl podle agentur americký prezident Donad Trump. Oznámil rovněž, že americká armáda zcela zničila vojenské cíle na íránském ostrově Charg, který slouží jako exportní terminál pro devadesát procent íránského vývozu ropy. Teherán slíbil odvetu.
05:08Aktualizovánopřed 25 mminutami

Při izraelském úderu zahynulo nejméně dvanáct zdravotníků, uvádí Libanon

Při izraelském úderu na zdravotnické středisko v jiholibanonském městě Burdž Kalavíja zahynulo v noci na sobotu nejméně dvanáct zdravotníků, uvedlo podle agentury AFP libanonské ministerstvo zdravotnictví. Letectvo židovského státu v odvetě za raketové a dronové útoky proíránského teroristického hnutí Hizballáh každý den útočí na cíle na území Libanonu. Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval Jeruzalém k přímým jednáním s Bejrútem o příměří.
před 51 mminutami

Na stres z válek pomůže mediální dieta, radí psycholožka

Změny klimatu, dopady nástupu umělé inteligence, rusko-ukrajinská válka a teď i konflikt s Íránem. Lidé v současném světě čelí enormní vlně negativních zpráv. Psycholožka Alena Slezáčková radí nasadit mediální dietu, tedy vybalancovat míru informací a nenechat se jimi zahltit. Naopak varuje před permanentním scrollováním na mobilu. Před malými dětmi by se situace neměla bagatelizovat, míní rovněž psycholožka.
před 2 hhodinami

Vzdušný útok zasáhl ambasádu USA v Iráku, píší média

V Bagdádu byl v sobotu časně ráno zasažen areál americké ambasády, nad kterým pak byl pozorován oblak černého dýmu, uvedla agentura AFP. Informace se ale rozcházejí ohledně typu úderu. Podle prvního iráckého bezpečnostního zdroje zasáhl jednu z budov dron, podle dalšího zdroje dopadla na přistávací plochu pro helikoptéru raketa. Velvyslanectví se k incidentu bezprostředně nevyjádřilo.
před 4 hhodinami

Při ruském útoku na Kyjevskou oblast zemřeli nejméně čtyři lidé

Čtyři lidé zemřeli a nejméně patnáct dalších utrpělo zranění při rozsáhlém ruském nočním vzdušném útoku na Kyjevskou oblast, informoval na telegramu šéf vojenské správy této oblasti Mykola Kalašnyk, který tak zvýšil původní bilanci. Ukrajinci pak podle ruských úřadů zasáhli rafinerii v Krasnodarském kraji na jihu Ruska.
06:54Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Exploze poničila židovskou školu v Amsterdamu

Exploze v Amsterdamu v noci poškodila židovskou školu, podle primátorky města Femke Halsemaové šlo o cílený útok na židovskou komunitu. Nizozemská veřejnoprávní stanice NOS uvedla, že výbuch zasáhl vnější zeď školy ve čtvrti Buitenveldert a způsobil pouze menší škody. Žádné oběti nejsou hlášeny.
08:20Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Vláda USA získá za zprostředkování dohody o TikToku deset miliard dolarů

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa by měla dostat zhruba deset miliard dolarů (asi 214 miliard korun) za zprostředkování dohody o převzetí kontroly nad aktivitami sociální sítě TikTok ve Spojených státech. Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.
00:46Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Trump odmítl Putinův návrh na přesun íránského uranu do Ruska, píše Axios

Ruský vládce Vladimir Putin tento týden v telefonátu se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem navrhnul přesun íránského obohaceného uranu do Ruska jako součást možné dohody o ukončení války USA a Izraele s Íránem, šéf Bílého domu jeho nabídku odmítl. S odvoláním na své zdroje to napsal server Axios. Washington ani Moskva tyto informace nekomentovaly.
00:03Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...