Dříve vězněný islamista Šará se dostává do nejvyšších pater politiky

10 minut
Horizont ČT24: Nová vláda Ahmada Šary a komentář Petra Hladíka z ministerstva zahraničí
Zdroj: ČT24

Svět s údivem pozoruje změnu ve vedení Sýrie. Jsou to dva měsíce, co krvavého diktátora Bašára Asada nahradil islamistický lídr Abú Muhammad al-Džulání. Nyní si už ale říká svým civilním jménem – Ahmad Šará. Uniformu vyměnil za elegantní oblek a na tvář nasadil vstřícný úsměv. V Damašku si začali podávat dveře zahraniční představitelé, přicházejí také pozvánky do klíčových zemí. Poprvé i do Evropy.

Ahmad Šará po letech strávených bojem v poušti i nuceným pobytem v amerických věznicích v Iráku proniká do nejvyšších pater globální politiky. Během telefonátu s francouzským prezidentem Emanuelem Macronem dostal pozvání k oficiální návštěvě Paříže. Začátkem týdne se mu dostalo vřelého přijetí v Rijádu a následně i v Ankaře.

„Společně se věnujeme většímu množství strategických otázek. Nejdůležitější z nich bude jednotný postup proti bezpečnostním hrozbám v našem regionu,“ říká Šará.

Ahmad Šará se saúdským korunním princem Mohamedem bin Salmánem
Zdroj: Reuters/Bandar Algaloud Saudi Royal Roya

Syrský prozatímní prezident našel s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem rychle společnou řeč. Oba vnímají jako nepřátele kurdské jednotky u společné hranice. Oba navíc chápou, že na ropu bohatá Sýrie po dlouhé a ničivé občanské válce toužebně čeká na rekonstrukci. Miliardové zakázky na obnovu infrastruktury by rády získaly turecké stavební firmy.

„Společně s mým drahým bratrem podnikáme kroky k zajištění bezpečnosti i ekonomické stability,“ vyjádřil se Erdogan.

Země je po občanské válce v troskách

Konkurence pro turecké společnosti bude ale obrovská. Za Šarou do Sýrie už jezdili navazovat vztahy zástupci mnoha států a slibovali mohutné investice. Už na začátku ledna dorazili i zástupci některých zemí Evropské unie. Tehdy ještě revolucionář Šará roky spojovaný s teroristickou sítí al-Káida nebyl ani oficiálně zvolen prozatímním prezidentem.

Z mnoha důvodů je Sýrie klíčovým státem regionu z pohledu bezpečnosti, ekonomiky i diplomacie. A také je po téměř čtrnácti letech brutální války v troskách. Že se v zemi dá žít jen s velkými obtížemi, potvrzují navrátilci, kteří se v nadšení z pádu Asadova režimu v posledních týdnech vrátili do rodné země ze zahraničního exilu. Dodávky vody, potravin, elektřiny i provoz komunikačních sítí postihují rozsáhlé výpadky.

„Zaskočilo mě, jak moc špatná situace tu panuje. Něco takového jsem si vůbec nedokázal představit,“ popsal navrátilec z Turecka Ahmed Šeich.

Šará se pokouší ukázat světu vlídnou tvář. Dříve radikální islamista vyměnil uniformu za oblek. Nenechává potlačovat demonstrace za demokratizaci a práva žen. Na zahraniční cesty s sebou bere manželku Latífu, která se na veřejnosti dosud objevovala jen velmi sporadicky.

Podle ředitele odboru Blízkého východu a severní Afriky na ministerstvu zahraničí Petra Hladíka má smysl s podobnými lídry jednat. „Projíždíte Damaškem a vidíte vlajky turecké, katarské, saúdské, někdy ještě dokonce emirátské, a já si myslím, že je důležité, abychom byli přítomni i my jako Evropa. A paradoxně to chce i nová administrativa,“ je přesvědčen Hladík.

Hladík Damašek navštívil, aby zhodnotil, jak je nakládáno s projekty, které financovalo Česko a jež pomáhaly přímo v Sýrii bez ohledu na režim. „Musím říct, k jistému překvapení, že nová administrativa je velmi efektivní,“ řekl. Česko podle něj investovalo například do projektů na úpravu vody a podle toho, co viděl, jsou Syřané „výborně schopni to zvládat“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izraelská armáda uvedla, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové ofenzivy

Izraelská armáda v pátek informovala, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové velké ofenzivy, informuje server The Times of Israel (ToI). Ozbrojené síly uvedly, že za uplynulý den podnikly rozsáhlé útoky, aby ovládly strategické oblasti na palestinském území ovládaném teroristickým hnutím Hamás.
před 2 hhodinami

Nejvyšší soud USA nepovolil deportace Venezuelanů podle zákona z 18. století

Americký nejvyšší soud v pátek ponechal v platnosti svůj dočasný zákaz vyhošťování Venezuelanů na základě zákona o nepřátelských cizincích z konce 18. století. Informuje o tom agentura AP, která připomíná, že zákona, který se dosud využíval jen v dobách válek, se administrativa prezidenta Donalda Trumpa snaží využívat pro usnadnění deportací.
před 3 hhodinami

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek konal summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastnil i český premiér Petr Fiala (ODS), který s evropskými lídry diskutoval o bezpečnosti, boji proti nelegální migraci či energetice. S von der Leyenovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem hovořil i o dostavbě Dukovan.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Prokurátor ICC Khan dočasně odstoupil z funkce, čelí podezření ze sexuálních deliktů

Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan dočasně odstoupil ze své funkce v době, kdy ho vyšetřovatelé z OSN prověřují kvůli podezření ze sexuálních deliktů. S odvoláním na Khanův úřad o tom informuje agentura Reuters, podle níž je to bezprecedentní krok a neexistuje žádný jasný postup, jak hlavního prokurátora nahradit.
před 6 hhodinami

Za pokus o vraždu spisovatele Rushdieho dostal útočník 25 let vězení

Za pokus o vraždu spisovatele Salmana Rushdieho americký soud na 25 let poslal do vězení útočníka Hadiho Matara, informuje agentura AP. Matar, který má americké a libanonské občanství, na známého autora zaútočil nožem v srpnu 2022 v neziskovém vzdělávacím centru na západě amerického státu New York a zasadil mu více než deset ran. Rushdie v důsledku útoku oslepl na jedno oko.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Evropští lídři se shodují na nutnosti většího tlaku vůči Moskvě

Rusko-ukrajinské jednání v Istanbulu, kde se obě strany domluvily na dosud největší výměně zajatců, ale nikoliv na příměří, komentovali evropští političtí lídři. Mnozí z nich se shodují na nutnosti většího nátlaku na Kreml, pokud bude dál stát v cestě okamžitému zastavení bojů.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Rusko a Ukrajina se dohodly na výměně zajatců

K jednacímu stolu v Istanbulu poprvé od března 2022 zasedli zástupci Ukrajiny, Ruska a Turecka. Ukrajina a Rusko se dohodly na výměně tisícovky zajatců z každé strany. Obě země si podle Ankary také vymění písemné dokumenty s podmínkami pro dosažení příměří. V obecné rovině se též dohodly na dalším jednání. Delegace vedené poradcem Kremlu Vladimirem Medinským a ukrajinským ministrem obrany Rustemem Umerovem jednaly o zastavení bojů, na příměří se ale neshodly.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Tusk obvinil ruské hackery z útoku na weby vládních stran

Polský premiér Donald Tusk obvinil ruské hackery z útoku na internetové portály své strany Občanská platforma a jejích dvou koaličních partnerů, Levice a Polské lidové strany (PSL). Útok přišel dva dny před prvním kolem prezidentských voleb v zemi, která je klíčovým překladištěm západní pomoci Ukrajině, která se už přes tři roky brání plnohodnotné ruské agresi. Za favorita nedělního hlasování je pokládán kandidát Tuskovy strany.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...