Církev jako nevládní organizace, varoval papež

Vatikán – Papež František dnes večer odsloužil ve Vatikánu první veřejnou mši, kterou zakončil konkláve. Varoval při ní, aby se katolická církev nestala pouze milosrdnou nevládní organizací. Ve Vatikánu jsou v plném proudu přípravy na Františkovu úterní inauguraci. Kdo na ní bude reprezentovat Česko, se zatím neví.

„Můžeme jít, kamkoli budeme chtít, můžeme dokázat mnoho věcí, ale jestli nebudeme následovat Ježíše, něco je špatně. Staneme se jen milosrdnou nevládní organizací, a ne církví, která je mostem ke Kristu,“ prohlásil večer na mši v Sixtinské kapli papež před zraky kardinálů. 

Kdo podle něj uznává světské hodnoty místo těch duchovních, je jako dítě, které staví hrad z písku na pláži. „Všechno se pak zhroutí,“ varoval papež. Papež přednesl kázání v italštině a neměl žádné poznámky, tedy mluvil spatra. Bohoslužba Per la Chiesa (Pro církev) vedená Františkem oficiálně ukončila konkláve, které novou hlavu římskokatolické církve vybralo. V Sixtinské kapli se mše zúčastnilo 114 ze 115 kardinálů, kteří zasedali v konkláve - tím stopatnáctým je právě František, dosavadní argentinský kardinál Jorge Mario Bergoglio. 

Nově zvolený papež František dopoledne dorazil do římské baziliky Panny Marie Sněžné k soukromé modlitbě. Modlitba v Pavlově kapli trvala asi půl hodiny a papež na místo dorazil v neokázalém vozidle bez vatikánské poznávací značky. K modlitbě Františka doprovázel mimo jiné Georg Gänswein, tajemník jeho předchůdce Benedikta XVI. a prefekt papežské domácnosti.

Návštěva baziliky Panny Marie Sněžné byla nečekaná a místní kněze notně překvapila. A to přesto, že ještě jako kardinál vždycky při návštěvě Vatikánu do chrámu kvůli hlubokému vztahu k ikoně Panny Marie s Ježíškem zavítal.

V pátek přijme František v Klementinském sále apoštolského paláce všechny kardinály, tedy i starší 80 let, kteří volit už nemohli.

V sobotu v 11:00 se uskuteční audience pro novináře a další pracovníky médií v aule Pavla VI. V neděli ve 12:00 pronese papež z okna apoštolského paláce promluvu před mariánskou modlitbou Anděl Páně, oslavující zvěstování Panny Marie. Na závěr dá papež přihlížejícím požehnání.

V úterý v 9:30 na slavnost svatého Josefa bude na Svatopetrském náměstí papež slavit inaugurační mši svého pontifikátu.

Přípravy na inauguraci jsou v plném proudu

Inaugurační mše nového papeže se uskuteční v úterý. „Od včerejšího večera celá administrativa Svatého stolce pracuje na organizaci intronizace nového papeže,“ uvedl ve Studiu ČT24 velvyslanec ČR při Svatém stolci Pavel Vošahlík. Ve Vatikánu se očekává zhruba 160 delegací z celého světa, které budou vedeny nejvyššími představiteli. Kdo bude reprezentovat Českou republiku, oznámí diplomacie během dneška.

S příchodem nového papeže zaznívá volání po změně zaběhnutých vatikánských pravidel. Kardinál Bergoglio nemá prakticky žádné zkušenosti s kurií, sice volá po její reformě a vyčištění, jeho reálné možnosti ale budou omezeny. „Existuje nepsané pravidlo, že pokud není papež Ital, pak by státní sekretář Italem být měl. Mnozí říkají, že by bylo dobré, aby aspoň jeden z dvojice nejvyšších církevních představitelů měl zkušenost s kurií. A najednou se vám okruh potenciálních kandidátů na tuto funkci zužuje,“ dodal Vošahlík s tím, že je otázkou, do jaké míry bude papež schopen si mašinerii vatikánské kurie podřídit.

Papež František se vydal k soukromé modlitbě
Zdroj: ISIFA/EPA/CIRO FUSCO

František si získává srdce svou skromností, pro zavazadla si dojel sám

František ve středu večer po svém zvolení a po pozdravení poutníků na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu odjel spolu s ostatními autobusem do vatikánského penzionu Dům svaté Marty. V něm účastníci konkláve v izolaci spali i předchozí noc. Nový papež tak ignoroval luxusní limuzínu, která na něj čekala.

Svou skromnost František ukázal i poté, co si oblékl papežské roucho. Odmítl připravený trůn a přijímal gratulace přímo uprostřed davu kardinálů. Potvrdil také, že jméno si zvolil na počest Františka z Assisi, který se vzdal pozemských statků.

Papež si dnes po modlitbě dojel osobně vyzvednout v jednom římském hotelu zavazadla, která nemohl mít u sebe během izolace v konkláve a Domě svaté Marty. Podle svědků jel opět obyčejným vozidlem a po jízdě se ptal, zda má zaplatit účet.

„Pokud přinese stejnou touhu po jednoduchém životním stylu na papežský dvůr, pak si myslím, že všichni budou v šoku,“ komentoval papežův skromný styl americký teolog Thomas Reese, který je autorem knihy Uvnitř Vatikánu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko se snaží vyvolávat napětí mezi Poláky a Ukrajinci, varuje polský ministr

Polské tajné služby se připravují na možné ruské sabotážní operace zaměřené na zvýšení napětí mezi Poláky a Ukrajinci, řekl ve středu rozhlasové stanici RMF FM ministr pověřený koordinací zpravodajských služeb Tomasz Siemoniak.
před 1 hhodinou

„Byli jsme opuštěni“. Venezuelská vláda čelí po zemětřeseních kritice

Ve Venezuele téměř týden po dvojici ničivých zemětřesení pokračují záchranné práce, které usilují o nalezení přeživších a vyprošťování těl. Podle agentury AP však místní obyvatelé hovoří o tom, že vláda jim v době, kdy na tom nejvíce záleželo, neposkytla dostatečnou pomoc. Podle nejnovějších vládních údajů si katastrofa vyžádala nejméně 1943 obětí a nejméně 10 571 zraněných. V zemi působí i zahraniční záchranáři včetně českého týmu.
před 1 hhodinou

Středomoří zasáhla vlna veder s rekordní intenzitou

Zejména severozápadní část Středozemního moře zasáhla na začátku týdne vlna veder, která dosáhla pro tuto oblast rekordní intenzity. Událost je podle meteorologů výjimečná tím, o kolik stupňů současné teploty překročily normální hodnoty. Nadprůměrné teploty ale panují v celém Středomoří. Průměrný rozdíl oproti normálním, takzvaným klimatologickým hodnotám, činil 5,2 stupně Celsia, jak vyplývá z údajů španělského Institutu mořských věd (ICM) citovaných agenturou AFP.
před 2 hhodinami

Írán tvrdí, že se nesetká s vyslanci USA v Dauhá, informuje Reuters

Zástupci Íránu se v nejbližších dnech nesetkají s vysoce postavenými představiteli Spojených států, kteří v úterý přiletěli na jednání do katarského Dauhá. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na íránské ministerstvo zahraničí. Katar mezitím v úterý večer uvedl, že bude pokračovat v roli prostředníka ve vyjednávání mezi USA a Íránem. Podle Reuters současná situace nesvědčí o dobrých vyhlídkách na dosažení trvalého míru mezi oběma znepřátelenými stranami.
01:28Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Rusové ostřelovali benzinky na Ukrajině

Rusko zasáhlo pět čerpacích stanic v ukrajinské Dněpropetrovské oblasti. Zemřela při tom jedna žena a tři lidé utrpěli zranění. Ukrajině se v poslední době daří zasahovat ruskou ropnou infrastrukturu, což u tamních čerpacích stanic způsobuje dlouhé fronty. Další oběti má ruský útok na mikrobus v Chersonu. Ukrajinci naopak útočili na jihozápadě Ruska, o rozsahu způsobených škod zatím nejsou informace.
před 4 hhodinami

Policie podniká razie kvůli údajnému zneužití peněz EU frakcí Identita a demokracie

Ve Francii a dalších evropských zemích se v úterý konají policejní prohlídky kvůli podezření ze zneužití fondů Evropské unie členy někdejší frakce v Evropském parlamentu Identita a demokracie (ID). Agentura AFP to uvedla s odvoláním na Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO), podle kterého se operace týká vyšetřování skutků z let 2019 až 2024.
před 15 hhodinami

Nejvyšší soud odmítl Trumpovu snahu omezit udělování občanství dětem narozeným v USA

Nejvyšší soud USA v úterý odmítl snahu amerického prezidenta Donalda Trumpa omezit automatické udělování amerického občanství všem dětem narozeným na území Spojených států, informovala agentura Reuters. Trump tento princip udělování občanství, který je zaručen 14. dodatkem tamní ústavy, v minulosti tvrdě kritizoval a označoval ho mimo jiné za neštěstí Spojených států. Podle Trumpa jde aktuální rozhodnutí nejvyššího soudu „napravit“ v Kongresu.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Obětí otřesů ve Venezuele jsou téměř dva tisíce, z trosek vytáhli živého hocha

Počet obětí zemětřesení, které minulý týden zasáhlo Venezuelu, vzrostl na nejméně 1943, uvedl v úterý předseda tamního parlamentu Jorge Rodríguez. Podle jeho slov se zároveň téměř zdvojnásobil počet zraněných. Informovala o tom agentura Reuters. Naděje na nalezení dalších přeživších slábnou. Nicméně i šest dní po této tragédii se v úterý podařilo jordánským záchranářům vyprostit z trosek v Caracasu živého chlapce, informoval server CNN Espaňol.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Evropský pohled