Čínské demonstranty žene frustrace z covidových opatření. Podle Baara lidé ztrácí ostych a strach z perzekucí

78 minut
90’ ČT24 – Protesty v Číně
Zdroj: ČT24

V Číně přerostl odpor proti politice nulové tolerance k šíření nemoci covid-19 v otevřené protesty. Jde o největší protirežimní vzepětí za posledních třicet let. Směřuje i proti prezidentu Si Ťin-pchingovi, který si tvrdé potírání koronaviru vzal za své. Podle biochemika Libora Grubhoffera je tam nulová tolerance ke covidu v současnosti nesmysl. Politický a kulturní geograf Vladimír Baar podotýká, že odpor občanů změnu nemusí přinést, protože jich zatím jsou možná desítky tisíc, ale ne miliony. Situaci se věnoval pořad 90' ČT24.

Protesty vypukly nejprve v Urumči, v hlavním městě Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Jejich spouštěčem byl požár obytné budovy, při kterém zahynulo několik lidí. Úřady je v ní držely v karanténě kvůli šíření koronaviru. Demonstrace se následně rozšířily do dalších čínských měst, jako jsou Šanghaj nebo Peking.

Nespokojenost Číňanů proti vládní politice nulové tolerance rostla dlouhodobě. Podle sinoložky Olgy Lomové z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy jde o reakci na to, co lidé prožívají v posledních třech letech pandemie. „Čínské lockdowny jsou naprosto brutální. Tam prostě zatarasí vchod do domu, aby lidé nemohli odejít, nebo odvážejí lidi do karanténních středisek,“ popisuje sinoložka. Číňané jsou tak frustrovaní bezmocí vůči úřadům.

Ohniska nákazy jsou téměř ve všech čínských provinciích, nemoc se šíří hlavně ve velkých městech. V porovnání s téměř miliardou a půl obyvatel asijské země se ale nejedná o masivní problém. Biochemik a ředitel Biologického centra Akademie věd Libor Grubhoffer proto označuje politiku nulové tolerance za „nešťastný přístup“, který se „vymyká zdravému rozumu“.

V současnosti, kdy se Čína nachází v období „pandemického příměří“ – nemoc se příliš nešíří, země plošně očkuje a je navozena kolektivní imunita – je podle biochemika z epidemiologického hlediska státní politika „nesmysl“. Grubhoffer si myslí, že kdyby Čína zaujala stejnou strategii, jakou má v současnosti Západ, tak by se nic zásadně nezměnilo. Úplného vymýcení respiračního onemocnění podle něj totiž stejně nelze dosáhnout.

Také politický a kulturní geograf Vladimír Baar z Ostravské univerzity v drakonických opatřeních nevidí logiku. „Ani z politického hlediska to nemá svůj význam. Jak se ukazuje, dokázala spíše naštvat masu lidí, ta nakonec ztratila ostych a strach z perzekucí a začala vystupovat veřejně. Od toho je jen krůček, aby se kritizovala vláda a její šéf, který se nyní nechal potřetí zvolit do role nejvyššího představitele státu,“ říká Baar.

Otázka cti nejvyššího vůdce

Někteří demonstranti již skutečně požadují odvolání čínského prezidenta. Politika nulové tolerance je totiž především jeho heslem, s nímž se ztotožňuje, vysvětluje Lomová. „Je to otázka cti a vážnosti nejvyššího vůdce, který si zakládá na tom, že je tím nejvyšším vůdcem, který má ve všem pravdu a všechno umí vyřešit,“ podotýká sinoložka.

Čínská vláda nedávno ohlásila dvacet opatření, která mají tvrdost nulové tolerance zmírnit. Jde ale o velmi vágní formulace. „Někdy se říká, že protesty, které propukají právě teď, jsou důsledkem zklamání, že ta opatření nepřinášejí žádnou změnu,“ dodává Lomová.

V čínských médiích o nevoli veřejnosti moc informací není, lidé se o demonstracích dozvídají hlavně přes sociální sítě. „Čínské sociální sítě jsou velmi bohatý a složitý kosmos, kde se odehrává všechno možné – protesty, kritika, nejrůznější zprávy, které doplňují oficiální zpravodajství nebo ho uvádějí na jinou míru,“ vysvětluje sinoložka. Stejně silná je však v on-line prostoru také cenzura a přítomnost prorežimních blogů.

Připravené pořádkové síly

Cenzura samozřejmě nepanuje jen na internetu. Policie například zadržela novináře britské stanice BBC. „Po nástupu Si Ťin-pchinga jsme viděli velice přísnou kontrolu médií,“ uvádí analytička projektu Sinopsis a bývala zpravodajka ČRo v Asii Kateřina Procházková. Prezident dokonce během jednoho ze svých vystoupení při nástupu do funkce vyzval, aby se novináři stali prodlouženou rukou komunistické strany.

„Protesty jsou motivované nejrůznějšími důvody – ekonomickými, různými osobními omezeními, celkovou nejistotou a tak dál,“ shrnuje sinoložka. „Myslím, že nikdo nemá promyšlené, co by se stalo, kdyby náhodou Si Ťin-pching nebyl. Je velmi pravděpodobné, že pokud by moc Si Ťin-pchinga měla být otřesena, že by se přeskupilo vedení komunistické strany a třeba se nastolil trochu jiný kurz, i když v zásadě by se politický systém rozhodně nezměnil,“ míní Lomová.

Baar navíc upozorňuje, že odpor občanů změnu nemusí přinést vůbec. „To by těch lidí musely opravdu být miliony a zatím jsou jich jenom tisíce, možná desítky tisíc, a ještě rozprostřených v prostoru. Na to jsou pořádkové síly, které mají za cíl obyvatelstvo hlídat, dobře připraveny. Byť samozřejmě nemůžeme předvídat, že se nenaštve i řada dalších lidí a že to nedosáhne masových protestů,“ hodnotí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
17:21Aktualizovánopřed 6 mminutami

Litva navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP

Litevská vláda po dohodě s opozicí navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP. Polovina financí bude určena na modernizaci, zbytek půjde na navýšení výcvikových kapacit. Vilnius chce kvůli obavám z agresivní politiky Ruska a Běloruska do pěti let zdvojnásobit počet svých vojáků. Třímilionová země tak plánuje mít do konce desetiletí skoro padesát tisíc aktivních vojáků, včetně rezerv.
před 15 mminutami

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
16:31Aktualizovánopřed 20 mminutami

Osud Buči je pro Ukrajince děsivým symbolem ruské agrese

Před třemi lety vstoupili ukrajinští vojáci do města Buča obsazeného ruskými vojáky na začátku války. Okupanti tam zavraždili 561 lidí. V Buče a dalších oblastech Ukrajinci zdokumentovali 183 tisíc válečných zločinů. Masakr se stal pro napadenou zemi, která se nadále brání ruské agresi, děsivým symbolem.
před 34 mminutami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce. Do země putuje humanitární pomoc, kterou ale vojenská junta blokuje v místech, která ovládají opoziční skupiny.
09:04Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Polsko zpřísní kvůli slintavce kontroly na hranicích

Polsko zpřísní kontroly na hranicích se Slovenskem, Českem a Německem, aby se ochránilo před slintavkou a kulhavkou, oznámil premiér Donald Tusk. Zdůraznil, že nemoc se dosud v zemi nevyskytuje a že se vláda soustřeďuje na to, aby se do země ani nedostala. Kontroly na hranicích se třemi sousedními zeměmi proto mají být častější.
15:05Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami

SledujteIsland zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 4 hhodinami
Načítání...