V západočínské provincii Sin-ťiang vypukly kvůli přísné protipandemické politice čínské vlády silné protesty. Nepokoje v metropoli Urumči, které jsou tam jinak spíše vzácné, vyvolal požár výškové budovy, při němž v noci na čtvrtek zahynulo nejméně deset lidí.
V čínském Sin-ťiangu po tragickém požáru propukly protesty proti lockdownu
Podle videozáznamů, které se v pátek večer šířily na čínských sociálních sítích, davy lidí se vztyčenými pěstmi skandovaly mimo jiné: „Ukončete uzávěru!“ Reuters tvrdí, že záběry ověřil a že pocházejí z Urumči, hlavního města provincie Sin-ťiang, která vešla v obecné povědomí kvůli genocidě Ujgurů ze strany čínského režimu. Na jednom z neověřených videí pořádkové síly proti protestujícím zahájily palbu.
Čína uvalila na tento rozsáhlý region jednu z nejdelších výluk v zemi. Mnoho ze čtyř milionů obyvatel Urumči nesmí opustit své domovy už sto dní. V posledních dvou dnech město ohlásilo přibližně sto nových případů nákazy koronavirem.
Místní úřady tvrdí, že obyvatelé výškové budovy, kde vypukl požár, mohli sejít dolů. Videa z čínských sociálních sítí však vedla mnoho uživatelů internetu k přesvědčení, že obyvatelé nemohli včas uniknout, protože budova byla částečně uzavřena.
Podle některých příspěvků nemohli hasiči kvůli zábranám na ulici k požáru a lidé nemohli uniknout, protože dveře byly zablokované. Obdobné informace s odvoláním na jednoho z obyvatel domu přinesla i BBC.
Kdyby znali pravidla, mohli přežít, tvrdí úřady
V sobotu brzy ráno uspořádali zástupci města narychlo svolanou tiskovou konferenci, kde popřeli, že protipandemická opatření bránila útěku a záchraně. Dále prohlásili, že obyvatelé domu mohli uniknout rychleji, kdyby lépe porozuměli požární bezpečnosti. Vyšetřování bude podle úřadů pokračovat.
V Sin-ťiangu žije asi deset milionů Ujgurů. Organizace na ochranu lidských práv i vlády západních zemí Peking dlouhodobě obviňují ze zneužívání této převážně muslimské etnické menšiny, včetně nucených prací a převýchovy v internačních táborech. Čína tato tvrzení důrazně odmítá.
Protesty nejsou v Číně obvyklé, veřejnost však čím dál častěji vystupuje proti oficiální politice nulové tolerance k nemoci covid-19. Peking se svým přístupem liší od ostatních velkých ekonomik. Zčásti k němu přistoupil kvůli nízké proočkovanosti a snaze chránit starší populaci. V uplynulých týdnech si média všímala také nepokojů v největší továrně na přístroje iPhone ve městě Čeng-čou ve střední Číně.
Navzdory přísným opatřením dosáhl počet případů nákazy koronavirem v Číně tento týden rekordních hodnot od začátku pandemie.