Čína se snaží přilákat zahraniční investice. Prezident Si Ťin-pching pozval do Pekingu představitele nejvýznamnějších světových firem včetně těch amerických. Atraktivitu druhé největší ekonomiky světa snižuje zpomalující hospodářství a geopolitické napětí.
Čína v obavě z Trumpa láká zahraniční investice
„V době cel se Peking prezentuje jako síla, která podporuje globální stabilitu. Rostoucí napětí by mohlo ohrozit podnikatelské prostředí v Číně a utlumit poptávku po zboží a službách,“ přiblížila zahraniční zpravodajka ČT Barbora Šámalová.
Prezident Si přijal velké společnosti světového průmyslu – od amerických technologických a farmaceutických firem, přes investiční banky po německé automobilky.
Zahraniční investice klesly za tři roky o 99 procent a jsou nejnižší za 33 let. Zpomalující ekonomika a obavy z protišpionážní kampaně vyhánějí společnosti pryč. Peking je láká zpátky a slibuje politickou podporu.
„Budeme provádět aktivnější makroekonomickou politiku, rozšiřovat domácí poptávku, aktivně stabilizovat zahraniční obchod a investice, podporovat zdravý rozvoj trhu s nemovitostmi a akciových trhů,“ řekl čínský vicepremiér Ting Süe-siang.
Jednání mezi EU a Čínou
Evropskou unii Čína vyzývá, aby dohromady spojily síly proti americkým clům. V Pekingu jednal eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. „Máme společný zájem řešit naše bilaterální a globální problémy i rozdíly,“ přiblížil Šefčovič.
V nejistotě, zda přijdou další cla – možná už příští týden –, Čína zjišťuje, co šéf Bílého domu Donald Trump chce. Prezident naznačuje, že by to mohl být prodej společnosti TikTok. „Čína v tom bude hrát roli, možná formou schválení. A myslím, že to udělá. Možná jim trochu snížím cla nebo něco takového, aby se to povedlo,“ prohlásil Trump.
Signály amerického prezidenta podněcují spekulace, zda se v brzké době setká s čínským prezidentem, a pokud ano, tak na jaké půdě – ve Spojených státech, nebo v Pekingu.