Peking se snaží zabránit prodeji přístavů v Panamě Spojeným státům. Aktiva patří významné hongkongské společnosti. Ta přijala americkou nabídku na odkup potom, co prezident USA Donald Trump projevil zájem o průplav spojující Atlantik s Tichým oceánem. Obchod prověřují čínské regulační úřady.
Čína brojí proti odkupu přístavů v Panamě Američany
Hongkongská společnost CK Hutchison prodává americké investiční bance Black Rock za 23 miliard dolarů (530,4 miliardy korun) přístavy v Panamě. Firmu vede 96letý Li Ka-shing, jenž přišel do Hongkongu jako uprchlík v roce 1940 a dnes je jedním z nejbohatších asijských podnikatelů.
K dohodě došlo poté, co Trump slíbil obnovit nadvládu nad klíčovým průplavem. „Panamský průplav je pro naši zemi životně důležitý. Provozuje ho Čína. Čína. A my jsme Panamský průplav dali Panamě. Nedali jsme ho Číně. A oni ho zneužívají. Zneužili ten dar,“ prohlásil šéf Bílého domu.
Transakce rozzlobila Peking, který začal vysílat vzkazy přes média. „Dohoda je zradou na všech Číňanech a nerespektuje národní zájmy. Podnikatelé, kteří tančí s predátory americké politiky, aby dosáhli rychlých zisků, jsou hanbou,“ napsal hongkongský deník Ta Kung Pao.
Zásahy v oblasti obchodu
Obchod prověřují regulační orgány. Zatímco v pevninské Číně jsou zásahy do podnikání soukromých firem běžné a mnoho vlivných společností dostalo přes prsty, donedávna liberální Hongkong se řídil pravidly volného trhu.
S posilováním kontroly z Pekingu se to však mění. Zákon o státní bezpečnosti umlčel občanskou společnost a v době geopolitického napětí pociťují důsledky i podnikatelé.
Hongkongská vláda se snaží vyhovět Pekingu a zároveň nepoškodit pověst finančního centra. „Každá transakce musí být v souladu s právními a regulačními požadavky. Hongkong ji bude řešit v souladu se zákonem a předpisy,“ konstatoval správce Hongkongu John Lee.
Firma Hutchison se komentářům vyhýbá. Podle lidí obeznámených s transakcí chtělo čínské vedení využít panamský přístav jako trumf při jednání s Trumpovou administrativou.
Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila pod čínskou správu v roce 1997. V současné době je Hongkong spravován podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Peking ale tyto svobody postupně omezuje.