Čína navzdory kritice posiluje své pozice v Jihočínském moři. Podle USA porušuje mezinárodní právo

3 minuty
Události: Napětí v Jihočínském moři
Zdroj: ČT24

Spojené státy striktně odmítají teritoriální nároky Číny v Jihočínském moři. Podle Washingtonu jsou nezákonné a Peking se jimi podvodně pokouší získat kontrolu nad mimořádně důležitými námořními cestami. Podle nejnovější americké analýzy tím Peking hrubě porušuje mezinárodní právo. Čína tento výklad námořních zákonů odmítá a naopak obviňuje Ameriku, že jí právoplatné vlastnictví upírá.

Jihočínské moře nabízí kromě bohatých lovišť ryb i značné zásoby ropy a plynu. Po hladině vedou námořní trasy, kterými proudí třetina světového námořního obchodu. „Na této vodní cestě závisí velká část naší ekonomiky a prosperity. Přes toto území proudí ročně zboží v hodnotě tří bilionů dolarů,“ vyčísluje Jung Paková z amerického ministerstva zahraničí.

Podle Spojených států Čína vznáší teritoriální nároky i na oblasti, které vymezují jen malé skalní útvary sporadicky vyčnívající nad hladinou. „Územní námořní nároky nemohou být odvozovány z neostrovních útvarů, které jsou ve svém přirozeném stavu během přílivu pod vodou,“ připomíná odborník na mezinárodní námořní právo Bob Harris.

Nároky v Jihočínském moři
Zdroj: Voanews

Peking stupňuje své nároky

Washington obviňuje Peking, že v posledních sedmi letech stupňuje své agresivní chování v oblasti a neoprávněně si přivlastňuje právo překreslovat námořní hranice i uzavírat pobřežní vody. Spojené státy tyto kroky neuznávají a lodě pod jejich vlajkou mají dál oblastí proplouvat s tím, že jde o mezinárodní vody. K tomu vyzývají i spojence.

Čína v uplynulém desetiletí významně investovala do modernizace armády, aby obsadila základny v Jihočínském moři. Zřídila nové jednotky, díky nimž má pro prosazování moci lepší pozici.

Podle zprávy organizace Recorded Future, která se specializuje na kybernetickou bezpečnost, má v oblasti přes deset tisíc vojáků. Okupuje celé Paracelské souostroví a nejméně sedm ze Spratlyho ostrovů. „Má mnohem lepší pozici k obraně čínských námořních a územních nároků…, ke kontrole přístupu k životně důležitým námořním komunikacím nebo k zapojení USA do konfliktu o status Tchaj-wanu,“ uvádí zpráva organizace Recorded Future.

Napětí kolem Tchaj-wanu neustává. V reakci na plavby amerických letadlových lodí k němu Peking opakovaně vysílá stíhačky. „Ani jedna strana v tuto chvíli neplánuje vojenský střet, takže pravděpodobnost konfliktu není moc vysoká, ale napětí bezesporu roste,“ potvrzuje analytik z hongkongského think-tanku Glocal Kalvin Fung Ka Shing.

Podle Tchaj-wanu je to válka v šedé zóně s cílem otestovat reakci a vyčerpat jeho jednotky, které při každém narušení vzdušného prostoru uvádí do pohotovosti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Evropa zahájila s USA jednání o clech

Evropský komisař pro obchod Maroš Šefčovič zahájil ve Washingtonu se svými americkými protějšky rozhovory o clech. Snahou Evropské komise je odvrátit možné zavedení amerických cel na evropské výrobky, zejména na automobily.
18:10Aktualizovánopřed 38 mminutami

Izraelská armáda převzala těla čtyř rukojmí od Červeného kříže

Palestinské teroristické hnutí Hamás ve čtvrtek ráno v rámci dohody o příměří v Pásmu Gazy předalo Červenému kříži (ČK) rakve s těly čtyř mrtvých izraelských rukojmí, která ozbrojenci unesli živá z jižního Izraele při svém útoku 7. října 2023. Izraelská armáda ve čtvrtek krátce nato oznámila, že těla od pracovníků ČK převzala, což potvrdila i kancelář premiéra Benjamina Netanjahua.
09:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump pokračuje ve výpadech vůči Zelenskému. Ten doufá v pragmatismus

Americký prezident Donald Trump pokračuje v útocích na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Šéf Bílého domu prohlásil, že kdyby chtěl, mohl Zelenskyj přijet do Rijádu na rozhovory USA a Ruska o možnostech ukončení ruské agrese. Kyjev ani další evropské země přitom na schůzku pozvání nedostaly. Trump dále tvrdí, že Zelenskyj v době návštěvy amerického ministra financí v Kyjevě spal a s ministrem se nesešel, přestože ze setkání existují fotografie.
05:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Británie chce dostat na Ukrajinu desetitisíce vojáků, tíží ji historická lekce

Velká Británie se ujala iniciativy ohledně zajištění bezpečnostních záruk pro Kyjev po případném uzavření dohody o klidu zbraní. Premiér Keir Starmer představí USA plán na vyslání třiceti tisíc evropských vojáků na Ukrajinu v rámci mírové mise, píše Telegraph. Britové mají Rusko za hrozbu od špionážních kauz z dob studené války a otrav bývalých ruských agentů na britské půdě. Londýn se navíc poučil z neúspěšné politiky appeasementu, která ve 30. letech posílila Adolfa Hitlera.
před 3 hhodinami

Začaly přípravy na soud s jihokorejským prezidentem, hrozí mu až trest smrti

U okresního soudu v Soulu se konalo přípravné slyšení s jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem, který čelí obvinění ze vzpoury kvůli prosincovému vyhlášení stanného práva. Poprvé v historii země je trestně stíhán současný prezident. Junovi hrozí trest smrti, nebo doživotní vězení.
07:31Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Londýn chystá rozsáhlou opravu brutalistního komplexu Barbican

Londýn se chystá na opravu unikátního kulturního centra Barbican. Brutalistní komplex ze sedmdesátých let hostí často světové orchestry nebo filmové hvězdy, postupně však chátrá. Vedení britské metropole chce do centra investovat sto milionů liber, v přepočtu zhruba tři miliardy korun. Oprava má být celková, město zamýšlí vrátit komplex do podoby co nejbližší té původní. Jsou v něm mimo jiné dva tisíce bytů, koncertní sály, kina, restaurace, knihovna nebo také hudební škola. To všechno mohlo vyrůst po válce přímo v historickém centru Londýna jen kvůli tomu, že původní čtvrti zdevastovalo německé bombardování během druhé světové války.
před 13 hhodinami

CDU/CSU se vrátila ke konzervativním kořenům, Levice posiluje u mladých voličů

Konzervativní strana CDU/CSU vede průzkumy před německými předčasnými volbami. Její předseda Friedrich Merz vyloučil vládu s pravicově populistickou Alternativou pro Německo (AfD), která má podle odhadů druhou nejvyšší podporu voličů. V průzkumech posiluje postkomunistická strana Levice, sbírá hlasy mladých voličů. Zároveň se může stát, že se do Spolkového sněmu nakonec nedostane Aliance Sahry Wagenknechtové (BSW).
před 13 hhodinami

Paříž hostila druhou schůzku o Ukrajině. Evropa musí být silnější, shrnul Fiala

Francouzský prezident Emmanuel Macron svolal na středu do Paříže další jednání o Ukrajině a evropské bezpečnosti. Oproti pondělní schůzce tentokrát pozval i další země z Evropské unie a NATO, mimo jiné Českou republiku, pobaltské a skandinávské státy či Kanadu. Za Česko se přes videohovor zúčastnil premiér Petr Fiala (ODS). Pokud máme být bráni vážně, musíme být silnější ekonomicky i vojensky, zmínil.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami
Načítání...