Chorvaté pokračují v pátrání po masových hrobech z devadesátých let

3 minuty
Horizont ČT24: Chorvatsko pokračuje v pátrání po masových hrobech z devadesátých let
Zdroj: ČT24

Chorvatští vyšetřovatelé nepolevují v pátrání po obětech války ze začátku devadesátých let. I nadále nacházejí masové hroby staré i více než tři dekády. Tento měsíc vyzvedli ostatky deseti osob u města Vukovar na východě země.

Vyšetřovatelé předpokládají, že mrtvých v prohledávané oblasti může být ještě o mnoho víc. To dokazuje i tři roky staré pátrání, kdy vyzvedli těla jedenácti mrtvých. Bádání se přitom odehrává u – na první pohled – nezajímavého kopečku uprostřed slunečnicových polí. Bagry tam postupně rozebírají staré vrstvy odpadu na městské skládce. Podle vyšetřovatelů tam v lednu 1992 síly tehdejší jugoslávské armády či polovojenských srbských oddílů zakopaly větší počet mrtvých.

Má jít pravděpodobně o Chorvaty, kteří zemřeli právě ve Vukovaru. Ten byl před více než třiceti lety právě pod kontrolou Bělehradu a srbského prezidenta Slobodana Miloševiče.

„Jde o pátý masový hrob, který jsme za posledních osm let objevili v širším okolí Vukovaru,“ přiblížila nyní ředitelka odboru pátrání po nezvěstných z chorvatského ministerstva pro válečné veterány Ivona Paltrinieriová.

Najít masový hrob ze začátku devadesátých let, navíc překrytý stále fungující skládkou, je podle odborníků nesmírně náročné. V tomto případě to zabralo dva roky usilovné práce, získávání a vyhodnocování informací. Vyšetřovatele nyní čekají další výzvy, kdy se pokusí nálezy ztotožnit za pomoci analýzy DNA.

Téměř osmnáct set nezvěstných

V celém Chorvatsku je z válečného období pohřešováno celkem 1797 osob. Jen v okolí Vukovaru jde o zhruba pět set lidí. Město je jedním z předních symbolů chorvatské války za nezávislost. Těžce poničeno bylo na podzim 1991, kdy jej dobyla jugoslávská armáda a bylo začleněno do vzbouřenecké Republiky Srbská krajina.

Konflikt přinesl nezměrné utrpení velkému počtu civilistů. V roce 1995 během Operace Bouře Vukovar opět získali Chorvaté, což si každoročně připomínají. „Pro mě je Vukovar Chorvatsko, svoboda, domovina. Vše začalo ve Vukovaru, který je městem hrdinů,“ prohlásil před třemi lety účastník vzpomínkové akce Ivan Zderič. „Každý by sem měl přijet vzdát čest našim obráncům,“ dodal.

Ministerstvo pro záležitosti válečných veteránů se zatím na různých místech země podílelo na odhalení 150 masových hrobů. U Vukovaru jde však o jedno z nejsložitějších míst. K tělům se musí prokopat až čtrnácti metry odpadu. „Předpokládáme, že na tomto místě najdeme ještě další ostatky. Získali jsme takové informace od zpravodajské služby,“ uvedla Paltrinieriová.

Vyšetřovatelé usuzují, že lidé, jejichž ostatky zde vyzvedli, byli původně pohřbeni jinde. Na tělech totiž našli půdu, která se v okolí skládky nevyskytuje. Kde a jak přesně oběti války zemřely, se už ale nejspíš nikdy zjistit nepodaří.

Průvodce: Nevybuchlé miny mohou být na stovkách kilometrů čtverečních

Stopy balkánských válek z devadesátých let jsou na území současného Chorvatska patrné dodnes. Minulý týden tam kvůli explozi u města Obrovac zemřel devítiletý chlapec z Česka. Tamní policie následně zadržela šestačtyřicetiletého Čecha, který podle kriminalistů dovolil, aby dítě odneslo z označeného vojenského cvičiště u města Knin blíže neupřesněné výbušné zařízení a uložilo ho do auta. Na jiném místě pak výbušninu údajně vyndalo a ta explodovala.

Průvodce zájezdů Jiří Ježek z CK Poznání však v pořadu Události, komentáře ubezpečil, že české cestovní kanceláře v žádném případě do takto označených nebezpečných oblastí zájezdy nepořádají. Pokud chorvatská strana přesto eviduje nárůst těchto výletů od turistů z Česka, jde podle něj o individuální výlety.

Upozornil také na to, že v Chorvatsku je v současnosti území o velikosti zhruba šesti set kilometrů čtverečních, kde nevybuchlé miny stále mohou být. „Chorvaté se snaží to pečlivě označovat, samozřejmě není možné, aby to bylo bezpečné úplně vše,“ podotknul.

5 minut
Události, komentáře: Průvodce Jiří Ježek o pozůstatcích válek na Balkáně v Chorvatsku
Zdroj: ČT24

V případě nejistoty pak podle něj musí přijít na řadu „selský rozum“. „Ve chvíli, kdy se rozhodnu, že chci hledat nějaké válečné poklady, munici a podobně, tak by měl člověk určitě přemýšlet nad tím, že se jedná o místo, kde válka byla relativně nedávno, ne jako třeba v případě českého území, kde je munice z druhé světové války a už tam těžko bude nějaké minové pole,“ dodal.

Chorvaté příslušná místa značí, lidé proto tyto cedule mají brát vážně a do oblastí nejezdit, uzavřel Ježek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na 25

Počet mrtvých po sobotní explozi v přístavu u íránského města Bandar-Abbás vzrostl na 25, dalších 800 lidí utrpělo zranění. V neděli ráno o tom informovala agentura AFP s tím, že není jasné, kolik zaměstnanců bylo v době výbuchu v přístavu. Oheň už mají hasiči pod kontrolou, stále ale není uhašen. Celní odbavení a nakládka kontejnerů byly obnoveny, oznámilo podle AFP íránské ministerstvo vnitra.
před 3 mminutami

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo několik lidí

Ve Vancouveru v Kanadě zemřelo několik lidí a řada dalších utrpěla zranění poté, co řidič v sobotu večer tamního času (v neděli nad ránem) najel autem do davu na pouličním festivalu. Na síti X to oznámila policie s tím, že zadržela třicetiletého řidiče z Vancouveru. Okolnosti incidentu nejsou známé, policie ho v prohlášení označila jako případ s mnoha oběťmi. Bilanci mrtvých a zraněných policie na tiskové konferenci zatím neupřesnila, neboť ještě neinformovala všechny rodiny obětí.
08:04Aktualizovánopřed 24 mminutami

Trump usiluje o volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem

Americký prezident Donald Trump požaduje volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem. Mělo by se to týkat jak vojenských, tak obchodních lodí, napsal na své sociální síti Truth Social. Trump zároveň uvedl, že požádal ministra zahraničí USA Marka Rubia, aby se touto záležitostí okamžitě zabýval.
před 2 hhodinami

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie. Státní televize večer uvedla, že požár dál sílí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Evropské zbrojovky zvyšují produkci munice, popsala Zóna ČT24

Rusko-ukrajinská válka poukázala na slabý bod v evropské obraně. Jedná se o nedostatek munice. Evropská komise v roce 2024 vyčlenila na investice do výroby výbušnin, střelného prachu, nábojů a střel 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Z dotací těžil například německý Rheinmetall i české zbrojovky Explosia a STV Group, přiblížil pořad Zóna ČT.
před 12 hhodinami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 16 hhodinami
Načítání...