Jedním z hlavních úkolů příští slovenské vlády bude co nejvíce utlumit společenské rozpory, řekla v prohlášení k volbám prezidentka Zuzana Čaputová. Krátce nato pověřila sestavením vlády předsedu vítězné strany Smer–SD Roberta Fica, podle tradice na omezenou dobu. Čaputová už má naplánovány schůzky nejen s Ficem, ale také s představiteli dalších politických stran.
Čaputová pověřila Fica sestavením vlády. Dostal na to čtrnáct dní
„Úloha hlavy státu je respektovat výsledek demokratických voleb a zabezpečovat řádný chod ústavních orgánů. Z tohoto důvodu pověřím sestavením vlády předsedu strany Smer–SD Roberta Fica,“ oznámila Čaputová před schůzkou s Ficem.
Po ní šéf Smeru–SD potvrdil, že od prezidentky dostal dva týdny na vytvoření kabinetu. „O svém postupu budu informovat i další lídry politických stran a samozřejmě veřejnost,“ doplnila Čaputová.
Podle Fica nebude zformování vlády jednoduché. Jeho strana volby sice vyhrála se ziskem téměř 23 procent hlasů, na vytvoření kabinetu s většinovou podporou ve sněmovně ale potřebuje získat ke spolupráci alespoň dvě další politické strany.
Slovensko už v minulosti zažilo, že vítěz voleb nakonec vládu nesestavil. Naposledy se to stalo v roce 2010 právě Smeru–SD. Fico, který byl ministerským předsedou už třikrát, o víkendu prohlásil, že se bude opět ucházet o funkci premiéra a že jednání o programu příští koalice by mohla trvat zhruba dva týdny.
Po volbách zároveň zopakoval svůj odmítavý postoj k vojenské pomoci Ukrajině, která se brání ruské invazi. Pro případ účasti své strany v nové vládě ohlásil odvolání policejního prezidenta a šéfa elitní složky prokuratury. Tyto instituce se zabývají kromě jiného korupčními kauzami z doby dřívějšího vládnutí Smeru–SD, jenž byl u moci nejprve v letech 2006 až 2010 a později nepřetržitě ve dvou shodně čtyřletých volebních obdobích mezi roky 2012 a 2020.
S Čaputovou se následně sešel i předseda hnutí Progresívne Slovensko Michal Šimečka. Jeho hnutí už zahájilo neformální rozhovory s představiteli dalších stran o možnosti vytvořit vládu.
„Hledáme, zda existuje prostor a vůle vytvořit alternativní většinu k té, kterou sestavuje Robert Fico. Určitě má větší výhodu a lepší karty v rukou vítěz voleb,“ uvedl Šimečka, který se hodlá vzdát funkce místopředsedy Evropského parlamentu a dále působit ve slovenské politice.
„Výsledky voleb zrcadlí názory, hodnoty a postoje společnosti“
„Byly to volby demokratické a zákonné. Jsem ráda, že tuto skutečnost dnes nikdo nezpochybňuje – navzdory hlasům, které se objevovaly před volbami,“ zdůraznila Čaputová. „Parlamentní volby měly poměrně vysokou účast, jejich výsledky proto o to více zrcadlí názory, hodnoty a postoje společnosti.“
„Rozumím, že volební výsledky jsou pro mnoho lidí i zdrojem určitých obav. Jednou z nejdůležitějších úloh nové vlády bude co nejvíce utlumit společenské rozpory, protože společenský směr a soudržnost daleko přesahuje horizont jakýchkoli voleb,“ pokračovala slovenská prezidentka.
„Vážení spoluobčané, i když nás politika rozděluje, jako lidé se musíme respektovat. Výsledek voleb nezmění naše hodnotové nastavení a věřím, že ani naše společné úsilí o spravedlivou a demokratickou společnost. Protože budování a ochrana demokracie je hodnota, která daleko převyšuje naši rozmanitost,“ vzkázala obyvatelům země Čaputová, jež je zastánkyní liberální demokracie a na rozdíl od Fica také podporovatelkou vojenské pomoci Ukrajině.
S Ficem má slovenská prezidentka nicméně dlouhodobě napjaté vztahy. Po jeho dřívějších slovních výpadech, že je americkou agentkou, na něj letos v září podala žalobu na ochranu osobnosti. Před zvolením do vrcholné funkce byla místopředsedkyní liberálního hnutí Progresívne Slovensko, které až do sobotních voleb bylo neparlamentní stranou.
Pellegriniho volba bude rozhodující
Smer–SD získal téměř 23 procent hlasů a v parlamentu, který čítá 150 poslanců, jich bude mít dvaačtyřicet. Druhé Progresívne Slovensko s ním spolupracovat nebude a pro vytvoření vládní koalice bude klíčový postoj třetí strany v konečném pořadí, Hlasu–SD, který podpořilo bezmála 15 procent voličů.
Šéf Hlasu–SD Peter Pellegrini dosud nesdělil, zda se přikloní na stranu Fica, nebo liberálů z PS. Naznačil však, že variantu se Smerem a nacionalistickou SNS by považoval za stabilnější než případnou čtyřkoalici s progresivisty, konzervativci z KDH a ekonomickými liberály z SaS.
„Budeme samozřejmě jednat s každým, kdo nás na jednání pozve. To je legitimní. Ale jak to jednání dopadne, to už je druhá věc,“ sdělil Pellegrini, který by měl s prezidentkou Čaputovou jednat v úterý.