Američané asi sledovali i mobil Angely Merkelové

Berlín - Americké tajné služby údajně sledovaly mobilní telefon německé kancléřky Angely Merkelové. Podle serveru Der Spiegel se tak možná dělo několik let. Merkelová kvůli kauze dnes volala americkému prezidentovi Obamovi a žádala okamžité vysvětlení. Obama ji ujistil, že Washington její komunikaci v současné době nesleduje. Bílý dům ale nepotvrdil, že se tak nedělo v minulosti.

Der Spiegel má k dispozici materiály od bývalého technika amerických tajných služeb Edwarda Snowdena. Podle Spiegelu právě jeho rešerše daly podnět německým úřadům k nyněší reakci.

Mluvčí spolkového kabinetu Steffen Seibert potvrdil, že Merkelová kvůli záležitosti mluvila s americkým prezidentem: „Dala jasně najevo, že s takovými praktikami, pokud se indicie potvrdí, jednoznačně nesouhlasí a považuje je za naprosto nepřijatelné.“

„Pokud by se ukázalo, že se američtí špioni dokázali probourat do komunikace německé kancléřky, znamenalo by to velkou porážku i pro německé tajné služby. Angela Merkelová totiž používá takzvaný kancléřský mobil, který německá kontrarozvědka považovala za naprosto bezpečný,“ uvedl zpravodaj ČT v Německu Martin Jonáš.

Tohle se mezi přáteli nedělá

Mezi blízkými přáteli a partnery, jakými jsou po desetiletí Německo a USA, není podle německého vládního mluvčího sledování šéfa kabinetu možné. Merkelová byla navíc terčem sledování Američanů několik let. „Prezident kancléřku ujistil, že Spojené státy její komunikaci nesledují a ani nebudou sledovat,“ řekla Spiegelu mluvčí americké Rady národní bezpečnosti (NSC). Odmítla však výslovně potvrdit, že se tak nedělo v minulosti. Také mluvčí Bílého domu James Carney řekl, že „Spojené státy nemonitorují a nebudou monitorovat komunikaci kancléřky“.

„Bylo by to závažné narušení. Takovým praktikám je nutné bezodkladně zamezit,“ zdůraznil Seibert. Merkelová podle něj v rozhovoru s Obamou vyjádřila očekávání, že „americké úřady Německu objasní možný celkový objem takových odposlouchávacích praktik, a odpoví tak na otázky, které spolková vláda kladla už před několika měsíci.“

Barack Obama s Angelou Merkelovou
Zdroj: Pablo Martinez Monsivais/ČTK/DPA

Merkelová vyjádřila německé obavy z odposlechů při červnové návštěvě Obamy v Německu. Rovněž podpořila volání po posílení ochrany komunikačních dat na celoevropské úrovni.

„Jako blízký spojenec Spojených států amerických spolková vláda do budoucna očekává jasný smluvní základ pro činnost (tajných) služeb a jejich spolupráci,“ poznamenal Seibert.

Skandál, který rozvířil Snowden poskytnutím důvěrných informací tisku, v posledních dnech opět nabývá na závažnosti. Der Spiegel v aktuálním vydání rovněž píše, že po několik let byli oběťmi americké špionáže mexická vláda a bývalý prezident Felipe Calderón. Už dříve se hovořilo o podobné špionáži NSA v Brazílii. Francouzský deník Le Monde zase v pondělí napsal, že NSA od prosince 2012 do ledna 2013 pořídila více než 70 milionů nahrávek telefonických dat Francouzů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Doprava v Hormuzském průlivu je stále omezená, za den proplulo šest lodí

Hormuzským průlivem za posledních 24 hodin proplulo šest nákladních lodí, z toho jeden ropný tanker. Vyplývá to z analýzy údajů z aplikací pro sledování lodí, kterou zveřejnila agentura Reuters. Úroveň provozu v klíčové úžině tedy zůstává na podobné úrovni jako před středečním uzavřením příměří mezi Spojenými státy a Íránem. Před válkou touto vodní cestou proplouvalo kolem 135 lodí denně.
11:18Aktualizovánopřed 7 mminutami

Izrael pokračoval v bombardování Libanonu, útočil i Hizballáh

Izrael i ve čtvrtek bombardoval Libanon, kde cílí na teroristické hnutí Hizballáh, píší podle Reuters tamní média. Také na severu židovského státu zněly sirény kvůli střelám Hizballáhu. Ten dříve v souvislosti se svými nočními útoky na Izrael prohlásil, že má jít o „reakci na porušení příměří“ ve válce na Blízkém východě. Podle zpravodajských agentur šlo o první útok hnutí proti židovskému státu za posledních více než 24 hodin, kdy platí klid zbraní mezi USA a Íránem.
05:33Aktualizovánopřed 10 mminutami

Ruský nejvyšší soud zakázal Memorial jako extremistickou organizaci

Ruský nejvyšší soud označil nevládní organizaci na ochranu lidských práv Memorial za extremistickou a zakázal její působení v zemi. Rozhodnutí znamená, že za spolupráci s touto organizací, vyznamenanou v roce 2022 Nobelovou cenou míru, nyní hrozí v Rusku vězení, uvedly tiskové agentury.
14:17Aktualizovánopřed 15 mminutami

Komise chce vysvětlit hovory Szijjártóa s Lavrovem. Z Francie zní slova o zradě

Informace o telefonických hovorech mezi maďarským ministrem zahraničí Péterem Szijjártóem a šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem jsou extrémně znepokojivé, uvedla mluvčí Evropské komise Paula Pinhová. Zdůraznila, že Maďarsko by se mělo k těmto informacím co nejdříve vyjádřit a vysvětlit je. Hovory mezi politiky označil šéf francouzské diplomacie Jean-Noël Barrot za zradu.
před 37 mminutami

Ministerstvo na pátek výrazně snížilo maximální ceny paliv

Maximální ceny pohonných hmot určované státem v pátek oproti čtvrtku klesnou o koruny. Litr nafty bude nejvýše za 45,20 koruny, litr benzinu za 41,77 koruny. Ceny ropy se po středečním prudkém poklesu vrátily k růstu, zůstávají ale pod sto dolary za barel. Trhy ve středu reagovaly na zprávu o dvoutýdenním příměří schváleném Íránem a Spojenými státy a slibovaly si od toho odblokování klíčového Hormuzského průlivu. Ačkoliv úžinou od té doby proplulo několik lodí, provoz je nadále výrazně omezený.
10:46Aktualizovánopřed 46 mminutami

Británie a Norsko odstrašovaly ruské ponorky v Atlantiku

Velká Británie společně s Norskem provedla v severním Atlantiku vojenskou operaci na odstrašení ruských ponorek, které ohrožovaly podvodní kabely a produktovody. Oznámil to podle agentury AP britský ministr obrany John Healey. Dodal, že fregata, letadla a stovky expertů monitorovaly ruskou útočnou ponorku a dvě špionážní ponorky poblíž podmořských kabelů a potrubí severně od Spojeného království. Ruská plavidla nakonec podle britského šéfa obrany po operaci, která trvala víc než měsíc, odplula z britských vod dále na sever. Do operace byly zapojeny speciální ponorky, konstatoval.
13:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Země je křehká planeta, z těch pohledů běhal mráz po zádech, říkají astronauti

Křehkost planety Země v nezměrném vesmíru či krása úplného zatmění Slunce za odvrácenou stranou Měsíce patří k nejsilnějším dojmům, které popsali astronauti mise Artemis II novinářům dva dny před návratem na Zemi. Šéf mise Reid Wiseman za nejsilnější okamžik označil pojmenování měsíčního kráteru po své zesnulé ženě Carroll. Loď Orion se po obletu Měsíce vrací se spoustou zajímavých fotografií a příběhů, o něž se astronauti chtějí podělit s ostatními, řekl pilot Victor Glover.
před 2 hhodinami

Litevští politici chtějí navzdory protestům prosadit reformu veřejnoprávní LRT

Předseda litevského parlamentu Juozas Olekas ve čtvrtek uvedl, že vládní koalice neustoupí od plánů na reformu veřejnoprávního vysílatele, a to navzdory pokračujícím protestům proti politizaci LRT.
před 2 hhodinami
Načítání...