Skončila oprava barokního Clam-Gallasova paláce. Poprvé se otevře na konci září

Pražský magistrát dokončil rekonstrukci barokního Clam-Gallasova paláce na Mariánském náměstí. Trvala od roku 2018 a vyšla zhruba na 569 milionů korun s DPH. Obnovenou památku otevřeli zástupci města, veřejnosti se ale poprvé otevře 28. září. V příštím roce pak dostane prostory k dispozici Muzeum města Prahy (MMP), které tam zřídí expozice věnované barokní Praze. V přízemí paláce plánuje město restauraci nebo obchody.

Podle odborníků jde o jeden z nejlépe dochovaných šlechtických městských paláců na světě. Jeho nynější vrcholně barokní podobu vytvořil v letech 1714 až 1718 stavitel Tomáš Haffenecker podle návrhu vídeňského dvorního architekta Johanna Bernarda Fischera z Erlachu pro hraběte Jana Václava Gallase. Od druhé světové války tam sídlil Archiv hlavního města Prahy, který se od roku 2017 postupně přestěhoval do nové budovy na Chodovci.

Rekonstrukce začala zhruba před čtyřmi lety, přípravy na ni už v roce 2010. „Tento palác ztělesňuje období baroka a Praha je po celém světě vnímána jako jedna z nejlepších destinací, kam jet za barokními památkami,“ řekl radní hlavního města Jan Chabr (TOP 09). Dodal, že magistrát v nejbližší době vypíše výběrová řízení na pronájem restaurace, kavárny a tří dalších prostor, kde mohou být například obchody nebo galerie.

Objevy archeologů

Podle architekta Petra Malinského, který se svým studiem ARPEMA rekonstrukci navrhl, archeologové objevili zajímavá sklepení z původních gotických staveb, které později palác nahradil. Restaurátoři také obnovili zamalované barokní fresky u hlavního schodiště.

Zajímavý objev se podle architekta týkal fasády, která byla v originální úpravě natřena šedou barvou, čemuž odpovídá i podoba zrekonstruovaného paláce. To se týká také soch titánů, které byly dlouhou dobu odkryté na pískovec.

„Ukázalo se ale, že nikdy nebyl úmysl ten kámen prezentovat, všude v záhybech se našly zbytky původní barvy,“ vysvětlil Malinský. Doplnil, že v této otázce bylo složité přesvědčit památkáře, kteří ale nálezy nakonec uznali. Budova tak podle architekta vypadá zvnějšku tak, jak vypadala na počátku 18. století.

V paláci se budou konat společenské akce, největší část prostor pak připadne MMP. První prohlídkový den pro veřejnost bude 28. září. Od 17. října do 17. listopadu se bude na Mariánském náměstí konat výstava s názvem Clam-Gallasovský palác v Praze a od 20. října do 30. ledna příštího roku bude přímo v paláci k vidění expozice věnovaná pozdně baroknímu hudebnímu skladateli Josefu Myslivečkovi.

První výstava pod vedením MMP pak ponese titul Od korunovace 1723 ke korunovaci 1743 a uskuteční se od 28. března příštího roku do 29. ledna roku 2024. Mezitím by v červnu měly být ve druhém patře paláce spuštěny stálé prohlídky interiérů s dobovým vybavením. Expozici věnovanou barokní Praze plánuje muzeum otevřít v polovině roku 2024, bude zahrnovat řadu exponátů ze sbírek MMP.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Desítky zločinů a stovky přestupků. Praha 5 hledá cesty, jak zatočit s drogami

Křižovatka U Anděla v Praze 5 je v metropoli rizikovým místem. Odpovídá tomu policejní bilance za posledních deset měsíců – stalo se tam skoro padesát drogových zločinů a pět stovek přestupků kvůli držení omamných látek. Policejní hlídky jsou v této lokalitě prakticky nepřetržitě a radnice hledá další způsoby, jak dealery a jejich zákazníky z rušného místa vytlačit. Třeba tím, že hříšníkům zakáže do čtvrti vstup. To lze udělat až na rok.
před 16 hhodinami

Více linek či zastávek. Uherské Hradiště má nový systém MHD

Uherské Hradiště spustilo nový systém městské hromadné dopravy (MHD) pojmenovaný Poulička. Cestujícím nabízí více linek, spojů i zastávek. Trasy linek nekončí jen na autobusovém nádraží, jak tomu bylo dosud, ale propojují různé části města přes jeho centrum. Cestující budou moci využívat přímá spojení s důležitými místy, jako jsou nemocnice, obě nádraží nebo školy, popsal mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma. Novou MHD provozuje Znojemská dopravní společnost Psota.
před 18 hhodinami

Popularita běžeckých klubů roste

Motivace, noví přátelé, ale i sdílení nadšení pro běh jsou jen některé důvody, proč roste mezi běžci zájem o takzvané running cluby. Česká televize jich několik oslovila a ty potvrzují, že lidé stále častěji vyhledávají běh ve skupinách – ať už v centrech měst, v okolní přírodě nebo na běžeckých oválech. Ačkoliv má běhání ve skupině řadu výhod, odborníci upozorňují i na možná rizika, jako je nedostatek individuálního přístupu trenéra nebo tlak na udržení tempa skupiny.
včera v 11:00

Vědci kontrolují pomocí dronů kvalitu ovzduší

Mezinárodní projekt upozorňuje, že malé obce mají často horší ovzduší než lidnatá města. Vědci, včetně těch českých, sledují jeho kvalitu na různých místech i pomocí dronů se speciálními monitory. Pokud zjistí problém, upozorňují na něj místní.
31. 1. 2025

Řidiči musí počítat s omezením na Nuselském mostě

Provoz na pražském Nuselském mostě od pátku komplikuje rekonstrukce. Práce na jednom z nejvytíženějších úseků metropole mají zabránit zatékání vody do tubusu metra, který mostem vede. V obou směrech kvůli tomu bude uzavřený vždy jeden jízdní pruh. Práce potrvají do příští neděle.
31. 1. 2025

V Liberci začala demolice budovy v areálu bývalé Textilany

Po několika dnech příprav začala v pátek odpoledne demolice historické budovy po bývalé Textilaně v centru Liberce. Objekt z roku 1908 se částečně zřítil v pondělí odpoledne. Kvůli hrozícímu pádu dalších částí nařídil stavební úřad kompletní demolici. Budova z roku 1908 byla přitom architektonicky ceněná. Ve 30. letech dostala dokonce cenu za průmyslový design. Firma Syner, která má demolici na starost, chtěla původně bourání zahájit už ve čtvrtek ráno, příprava se ale nečekaně protáhla, neboť statik doporučil jiný postup.
31. 1. 2025

V Brně může díky novému územnímu plánu vyrůst nejvyšší český mrakodrap

V Brně začal v pátek platit nový územní plán. Klíčový dokument stanovuje pravidla pro zástavbu, ochranu zeleně, dopravní infrastrukturu a další rozvoj města. Může také zásadně ovlivnit hodnotu nemovitostí nebo chování investorů. S novým územním plánem už také musí počítat nové projekty. Jedním z prvních je plánovaný další brněnský mrakodrap, který by mohl vyrůst hned vedle AZ Tower.
31. 1. 2025

Samosprávy zasažené povodněmi mohou žádat o dotaci ze Živlu 1

Samosprávy postižené loňskými povodněmi mohou od pátku zasílat žádosti o podporu na obnovu území z programu Živel 1. Dotace mají dotčeným krajům, městům a obcím pomoci s obnovou silnic, chodníků, škol, zdravotnických a kulturních zařízení a dalšího veřejného vybavení. Celkem pro obce v místech, kde hejtmani dříve vyhlásili stav nebezpečí, ministerstvo pro místní rozvoj vyčlenilo pět miliard korun. Samosprávy mají na podání žádosti rok.
31. 1. 2025
Načítání...