TÉMA

Josef Mysliveček

Mezinárodní Festival Krumlov připomene pád Bastily

Mezinárodní Festival Krumlov 14. července zahajovacím koncertem v Letní jízdárně programem s názvem Francouzská noc připomene pád Bastily. Do 5. srpna na 12 místech ve městě a jeho okolí zazní 18 koncertů hlavního programu. Doprovodný program ve Festivalové zóně nabídne více než šest desítek různých aktivit zdarma.
11. 7. 2023|

Nejvíc nominací na Ceny české filmové kritiky mají Arvéd, BANGER. a Il Boemo

České filmy Arvéd, BANGER. a Il Boemo mají shodně čtyři nominace na Ceny české filmové kritiky. Jeden z nich se také stane filmem roku. Právě probíhá druhé kolo hlasování a vítězové budou známi 4. února.
3. 1. 2023|

Plzeňské Finále představí Trojana jako docenta či Dyka jako skladatele

V západočeské metropoli začíná festival Finále Plzeň. Promítá nové počiny z filmové, televizní i internetové tvorby. Zaměřuje se na českou kinematografii. Návštěvníci mohou zhlédnout taháky uplynulého roku i úplné filmové novinky. Finále je soutěžní přehlídkou, nejlepší tituly si odnesou Zlatého ledňáčka.
23. 9. 2022|

Na Oscary míří film o Myslivečkovi, premiéru bude mít v San Sebastianu

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) posílá do oscarového klání film Il Boemo režiséra Petra Václava. Příběh skladatele Josefa Myslivečka v hlavní roli s hercem Vojtěchem Dykem bude mít světovou premiéru v hlavní soutěži filmového festivalu v San Sebastianu, který začne v pátek. Do českých kin film vstoupí 20. října.
12. 9. 2022Aktualizováno12. 9. 2022, 11:18|

Skončila oprava barokního Clam-Gallasova paláce. Poprvé se otevře na konci září

Pražský magistrát dokončil rekonstrukci barokního Clam-Gallasova paláce na Mariánském náměstí. Trvala od roku 2018 a vyšla zhruba na 569 milionů korun s DPH. Obnovenou památku otevřeli zástupci města, veřejnosti se ale poprvé otevře 28. září. V příštím roce pak dostane prostory k dispozici Muzeum města Prahy (MMP), které tam zřídí expozice věnované barokní Praze. V přízemí paláce plánuje město restauraci nebo obchody.
6. 9. 2022|

Il Boemo má ve světě opět úspěch. Film o Myslivečkovi bude soutěžit v San Sebastiánu

Historický snímek Il Boemo o českém skladateli Josefu Myslivečkovi bude mít světovou premiéru v hlavní soutěži festivalu v San Sebastiánu. Film Petra Václava s Vojtěchem Dykem v hlavní roli je tak druhým titulem, který bude v posledních šestnácti letech zastupovat českou kinematografii v hlavní soutěži festivalu kategorie A.
2. 8. 2022|

Osud, který mu nebude dopřán. Film s Dykem o skladateli Myslivečkovi za 120 milionů má první ukázku

„Věřil jsem v osud, který mi nebude dopřán,“ říká Vojtěch Dyk jako skladatel Josef Mysliveček v první ukázce k historickému dramatu Il Boemo. Koprodukční film, jehož uvedení se již několikrát posouvalo, má rozpočet 120 milionů korun a bude mít českou premiéru 20. října.
20. 6. 2022|
Doporučujeme

Vytváří krev, jiskry i celá panoramata. Trikaři z pražských Nuslí pracují na efektech pro Hollywood

Pražské postprodukční studio MagicLab vytvořilo všechny speciální efekty nového filmu Rozhněvaný muž režiséra Guye Ritchieho s Jasonem Stathamem v hlavní roli. Pro firmu sídlící v Nuslích jde o velký úspěch – o práci se totiž s žádným jiným trikovým studiem nedělila. Trikaři měsíce upravovali necelých pět stovek záběrů, do nichž uměle přidávali výstřely zbraní, jiskry při zásazích či zakrvácené rány na tělech herců.
23. 7. 2021Aktualizováno25. 7. 2021, 16:06|

Filmový osud skladatele Myslivečka už je skoro zpečetěn. „Bad guy“ pro něj nebyl Mozart, ale syfilis

Natáčení historického filmu Il Boemo se blíží k poslední klapce. Název snímku znamená v překladu „Čech“ a odkazuje k přezdívce, kterou si v osmnáctém století vysloužil skladatel Josef Mysliveček v Itálii. Připomenutí odkazu kdysi věhlasného komponisty je také jednou z motivací, proč režisér a scenárista Petr Václav věnoval přípravě filmového příběhu deset let. Hudební drama v titulní roli s Vojtěchem Dykem vzniká i s přispěním České televize.
9. 12. 2020Aktualizováno9. 12. 2020, 13:32|

Pokračuje natáčení filmu o Myslivečkovi, Dyk se kvůli roli naučil italsky

Otec chtěl mít z Josefa Myslivečka mlynáře, on si ale vybral hudbu. V druhé polovině osmnáctého století se prosadil v Itálii, kde mu přezdívali Il divino Boemo, tedy Božský Čech. Podobně se jmenuje i životopisné drama, které o skladateli natáčí Petr Václav s Vojtěchem Dykem v hlavní roli. Filmování po koronavirové pauze nyní opět pokračuje.
3. 10. 2020|

Vojtěch Dyk diriguje jako Josef Mysliveček, na rozdíl od Amadea naživo

Il Boemo neboli „Čech“ přezdívali v Itálii skladateli Josefu Myslivečkovi a stejně se jmenuje i historický hudební film, který o něm natáčí podle svého scénáře Petr Václav. První klapka padla v těchto dnech právě v Itálii. Operního komponistu, který se v této zemi v druhé polovině osmnáctého století proslavil a kde také pozapomenutý zemřel, hraje Vojtěch Dyk.
30. 7. 2019|

Božská hudba, ďábelský konec. Nový film chce porozumět duši skladatele Myslivečka

Ve své době byl český skladatel Josef Mysliveček slavnější než Mozart, přesto zůstal téměř zapomenutý. Jeho vášnivý život, který se mu také stal osudným, připomene po více než dvou stoletích hraný film režiséra a scenáristy Petra Václava Il Boemo. Právě italským výrazem pro Čecha byl Mysliveček označován. Často ještě s přívlastkem „divino“ – božský.
30. 4. 2019|

Osud „božského Čecha“. Petr Václav zfilmuje život skladatele Josefa Myslivečka

V Itálii ho nazývali Il divino Boemo, tedy „božský Čech“, přesto v roce 1781 v Římě zemřel chudý a osamělý na syfilis. Život významného skladatele, jehož obdivoval i Mozart, chce v historickém velkofilmu připomenout režisér a scenárista Petr Václav. Nastudování Myslivečkovy hudby se ujme soubor Collegium 1704.
1. 4. 2019|