Rekonstrukce parků v Praze 6 vyvolává rozpaky

Praha 6 – Opozice i obyvatelé Prahy kritizují radnici Prahy 6 za mrhání penězi při rekonstrukcích parků. Už dvakrát během půl roku ji vybízeli, aby upustila od megalomanských úprav. V případě parku Perníkářka si ale radnice nedala říct a nebezpečné herní prvky z dětského hřiště odstraňuje několik měsíců po kolaudaci. V minulých desetiletích park byl klidným zákoutím lesního charakteru stíněné majestátními duby, v němž bylo umístěno hřiště na volejbal a dětské hřiště s pískovištěm. Po rekonstrukci zde vznikla hustá síť cest s vysokým obrubníkem, několik prostranství bylo dokonce vydlážděno žulovými kostkami. Dlážděný byl také povrch pod přebudovaným dětským hřištěm, přibylo také kamenné schodiště a litinový plot.

Když radnice Prahy 6 na jaře rekonstruovala park Perníkářka, narazila na odpor místních. Na hřišti chtěli klasické prolézačky a cesty s bezpečným povrchem, radnice sem ale přesto nechala nainstalovat mnohem dražší a k tomu navíc nebezpečné herní prvky, které byla poté, co se tu stalo několik úrazů, nucena vyměnit. „Kovová koule se v létě rozpalovala tak, že jeden z místních na tom usmažil vajíčka. Hřiště bylo celé dlážděné dlažebními kostkami a vím, že několik dětí se tam zranilo,“ potvrdil obyvatel Hanspaulky Jan Jirka (SZ), místostarosta Prahy 6 Jan Záruba (ODS) však namítá: „Po domluvě s místními občany jsme ty prvky zaměnili dřevěnými a vyměnili jsme dlažbu.“ Rekonstrukce parku Perníkářka podle opozice nakonec stála místo 9,5 téměř 11 milionů korun. Radnice tvrdí, že jí výměnou povrchu a herních prvků žádné vícenáklady nevznikly, původní vybavení prý použije na hřišti základní školy na Červeném vrchu, které stejně měla v plánu rekonstruovat.

Opozice radním dlouhodobě vyčítá špatnou komunikaci s občany, pokud jde o to, jak mají vypadat veřejná prostranství. Nejinak tomu bylo i při revitalizaci parku Ve Struhách, který měl mít podobu japonské zahrady a radnice za ní měla zaplatit skoro 30 milionů korun. Projekt ale nakonec nechala přepracovat. „Asi by mi více vyhovovalo ten záměr komunikovat nějakým způsobem přímo v parku. Místa pro cedulku je tu dost,“ prohlásila Lucie Měrková z Bubenče. Jan Záruba však nesouhlasí: „Rád bych viděl radnici, která s občany komunikuje tolik nebo ještě více než my.“

Reportáž Luďka Jíry (zdroj: ČT24)

Nespokojené hlasy se teď ale ozývají také proti úpravám Bachmačského náměstí u nádraží Dejvice, které stály přes 20 milionů korun. Park přitom podle některých starousedlíků rekonstrukci vůbec nepotřeboval.

Opozice i obyvatelé Prahy kritizují radnici Prahy 6 za mrhání penězi při rekonstrukcích parků.
Zdroj: ČT24