Pražští zastupitelé po chaotickém jednání zvolili výbory až v noci a přerušili schůzi

Pražští zastupitelé v noci ze čtvrtka na pátek na pokračování své ustavující schůze ustavili 14 výborů a zvolili jejich členy. Předcházelo tomu asi 18 hodin jednání doprovázených řadou přestávek a zmatků. Po půlnoci primátor Zdeněk Hřib (Piráti) navrhl zřízení nového výboru o energetice a s využitím paragrafu jednacího řádu přerušil projednávání bodu o výborech do 09:00, nakonec však zastupitelé začali znovu jednat už ve tři hodiny ráno. Poté zasedání, které od čtvrtečního rána provázely dlouhé spory, opět přerušili do 15. prosince.

Ustavení výborů navrhla koalice Spolu s ohledem na to, že ani po dvou měsících od obecních voleb neexistuje dohoda o nové koalici a město stále vede rada vzešlá z minulých voleb. Podle zástupců Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a ANO měly vzniknout výbory, které budou projednávat tisky schvalované radou, a bude se tak promítat názor aktuálního, z letošních voleb vzešlého zastupitelstva. Zastupitelé již na první části jednání 3. listopadu zřídili kontrolní, finanční a školský výbor.

Návrh kritizovali někteří členové Prahy sobě a Pirátů, kteří vytvoření výborů považovali za zbytečné. Ustavení výborů bylo posledním bodem, zastupitelé o něm začali jednat ve čtvrtek před 20. hodinou. Jednání začalo v 9:00. Volba se nakonec uskutečnila v pátek od tří hodin v noci, mezitím Piráti a Praha sobě jednání zhruba na tři hodiny přerušili a vypadalo to, že pauza bude až do devíti hodin, což kritizovali zástupci Spolu.

Nakonec se kluby dohodly na tom, že nemá smysl čekat tak dlouho. Původní návrh na zřízení nového výboru pro energetiku, který přednesl Hřib a který byl důvodem pro přerušení jednání, v hlasování neuspěl. Volby také provázela v několika případech hlasování o tom, ze kterého uskupení v zastupitelstvu bude předseda daného výboru. Zastupitelé označili tento proces slovem „rozstřel“. Rozdělení míst ve výborech má být dočasné.

Zastupitelé se přeli i o dalších otázkách, například o revokaci několika usnesení radních v sociální oblasti, které navrhovala koalice Spolu. Zastupitelé se vzájemně obviňovali z toho, kdo a jak dobře či špatně pracoval. Projednávání dokumentu nakonec po několika hodinách přerušili do příštího zasedání.

Koaliční vyjednávání: Pracovní skupiny budou jednat o programu

Zástupci SPOLU, Pirátů a STAN se později v pátek sešli i ke koaličnímu vyjednávání. Dohoda o společné vládě v Praze sice nevznikla, přesto hovořili o detailech možné spolupráce. „Bavili jsme se o konkrétních věcech. Jsou to tři oblasti –⁠ program, gesční rozdělení v radě a jako třetí věc mechanismy spolupráce v koalici,“ řekla zástupkyně Pirátů Jana Komrsková.

Strany vytvořily tři pracovní týmy, které se dál budou programem podrobně zabývat. „Budou v následujících dnech velmi intenzivně pracovat jednak na programových otázkách, jednak na principech koaliční spolupráce a také na rozdělení gescí, které by v případné nové radě jednotliví reprezentanti našich politických stran mohli zastávat,“ přiblížil předseda zastupitelského klubu SPOLU Zdeněk Zajíček (ODS).

Letošní čekání na pražského primátora je nejdelší v historii samostatné České republiky. Od zářijových voleb už uplynulo 52 dní a dosud není známá ani podoba budoucí magistrátní koalice. Od voleb na podzim 1994 se přitom na zvolení nového vedení města čekalo nejdéle měsíc a půl. V roce 2010 byli rada a primátor zvolení 45 dní po volbách, o čtyři roky později to trvalo jen o den déle. V letech 1994 a 1998 byli primátoři zvoleni už po necelých dvou týdnech od voleb.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, když získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 a třetí Piráti se 13 zastupiteli. Čtvrtá Praha sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů má na pátém místě STAN. Šesté je SPD se třemi mandáty.

Načítání...