Nové třídy gymnazistů na průmyslovkách či obchodních akademiích. I tak Praha vyřešila převis nepřijatých deváťáků

V boji za vyšší kapacity na středních školách otevřela Praha na začátku září dvanáct nových tříd, z toho osm gymnaziálních. ČT to sdělil magistrát hlavního města. Metropole už během jarních měsíců slibovala, že v nadcházejících letech podobných tříd zvládne zřídit 64. Podle dat organizace PAQ Research to ale stačit nebude a nových tříd by v budoucnu muselo přibýt několikanásobně víc. Polovina z nových gymnaziálních tříd vznikla na obchodních nebo průmyslových středních školách. Zcela novou školu město nezřídilo.

Jedním z ředitelů, kteří gymnaziální třídu na své škole uvítali, je i Radka Nováková, ředitelka Obchodní akademie Bubeneč. Na její škole tak teď vznikla zbrusu nová třída gymnázia. „V našem nejbližším okolí, na Praze 6, byla samozřejmě velká poptávka, takže jedna gymnaziální třída navíc se hodí. Víc ne, jsme malá škola, nastoupilo k nám jen 24 prváků. Dobré je, že jako ekonomické lyceum jsme neměli ke gymnáziu daleko,“ říká ředitelka Nováková.

Na novou třídu gymnázia nasadila Nováková ty nejzkušenější pedagogy. „Při tvorbě Školního vzdělávacího programu jsme se inspirovali u jiných státních gymnázií, schvalovací proces byl dlouhý, ale vyplatilo se. Oproti naší škole, která je cestou do praxe, je gymnázium příprava na další studium. Laťka je vysoko a my ji plánujeme nasadit ještě výš,“ dodává Nováková.

Přístup samotných učitelů pak ředitelka popisuje s nadšením. „Naši kantoři se na děti těšili, pro ně je to vytržení ze zajetého stereotypu u nás na škole, vzpruha pro další práci. Znamená to pro ně nové podněty, učebnice, nové přípravy, nové názory,“ vyjmenovává Nováková.

Podobných tříd, jako je ta na Obchodní akademii Bubeneč, se se začátkem školního roku v Praze otevřelo celkem dvanáct. Podobným systémem plánuje město pokračovat v navyšování kapacit i v příštích letech. „Minulý rok jsme jednali s ministerstvem školství o tom, kolik je možné otevřít nových tříd tak, aby to ministerstvo povolovalo, z toho vyšlo číslo 64,“ vysvětluje bývalý radní města Prahy pro školství Vít Šimral (Piráti).

Jestli se opravdu v nadcházejících letech takové třídy otevřou, bude záležet na ředitelích daných středních škol. „Není možné nikoho nutit do otevírání gymnázií, aniž by to chtělo i vedení školy,“ dodává Šimral s tím, že navyšování kapacit škol tímto způsobem probíhá tři poslední roky.

Praha novou školu nezřídila

Jedním ze zásadních problémů otevírání nových tříd, potažmo i školy, je především nedostatek učitelů. Jak vysvětluje ředitelka magistrátního odboru školství Lenka Němcová, ani otevření jedné jediné třídy není pro ředitele snadná věc. „Otevření nové třídy je vždy od ředitele husarský kousek, jsme na hraně s pedagogickým personálem. Potřebovali bychom i střední zdravotnické třídy, ale nejsou učitelé,“ podotýká Němcová.

I přes výtky, které vedení města od středoškolských ředitelů dostává, zatím Praha celou novou školu nezřídila. Podle programového ředitele neziskové organizace EDUin Miroslava Hřebeckého je současné otevírání nových tříd na stávajících školách přijatelný krok z nouze. Při stavbě nové školy v okolí Prahy by se investiční náklady podle Hřebeckého mohly vyšplhat na 1,4 milionu na žáka. „Proto otevřít jakoukoli třídu na už existující škole je z ekonomického i personálního hlediska jednodušší,“ vysvětluje.

Polovina z nově otevřených gymnaziálních tříd v Praze vznikla při stávajících gymnáziích, druhá polovina tam, kde to dřív nebylo zvykem – hlavně na průmyslových nebo obchodních školách. Jedním z důvodů, proč v Praze chybí místa pro středoškoláky, je podle odborníků i fakt, že v metropoli studuje zhruba polovina žáků Středočeského kraje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 2 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 3 hhodinami

Česko kvůli slintavce zakázalo dovoz krmiv a steliv ze Slovenska a Maďarska

Ze Slovenska a Maďarska se nově do Česka nesmí převážet krmiva a steliva pro hospodářská zvířata. Zákaz vydala s okamžitou platností Státní veterinární správa (SVS) v reakci na šíření nákazy slintavky a kulhavky. Opatření platí pro převoz sena, slámy a zelené píce určených pro hospodářská zvířata.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Dopravu na Pražském okruhu u Slivence omezí rekonstrukce

Řidiče na Pražském okruhu čekají komplikace. U Lochkovského tunelu silničáři rozmisťují provizorní dopravní značení, a připravují se tak na opravu úseku mezi Slivencem a severním portálem tunelu, která začne v pondělí. Do plného provozu by se měl tříkilometrový úsek vrátit v červenci.
před 23 hhodinami

Letošním Zlatým Ámosem se stal Lukáš Knaute z Pardubicka

Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal Lukáš Knaute ze Základní školy v Sezemicích na Pardubicku. Získal i ocenění Dětský Ámos, které uděluje dětská porota. Ceny organizátoři udělili v Kongresovém sále hotelu Olšanka, kde se finálového kola zúčastnilo šest soutěžících. Jednalo se o 32. ročník soutěže.
včeraAktualizovánovčera v 18:46

Americká firma Aludyne propouští všechny zaměstnance závodu v Ostravě

Americký výrobce autodílů Aludyne propouští všech 331 zaměstnanců závodu v Ostravě. V pátek to uvedl server Novinky.cz. Důvodem je podle americké skupiny úbytek klientů. Provoz firmy Aludyne Czech, která vyráběla hliníkové součástky pro automobilový průmysl, skončí k poslednímu březnu.
včera v 18:44

Hejtman vyhlásil v okolí Hustopečí stav nebezpečí

V okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku začal v pátek v poledne platit stav nebezpečí. Vyhlásil ho olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) kvůli šíření toxického benzenu po únorové havárii cisteren. Opatření umožní rychlejší sanaci zamořené půdy a vody. Nařízení platí do 27. dubna, vyplývá z rozhodnutí na úřední desce. Benzen podle rybářů zamořil celé jezero u nehody, hromadný úhyn ryb zatím nebyl zaznamenán.
včeraAktualizovánovčera v 17:11

Zrychlení vlakového spojení z Liberce do Prahy bude stát přes osmdesát miliard

Nové železniční spojení mezi Libercem a Prahou bude stát podle posledních odhadů přes osmdesát miliard korun, uvedl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Jízda z Liberce do Prahy nyní vlakem trvá 160 minut, po modernizaci by to mělo být 68 minut. Se stavbou by se mohlo začít v roce 2028.
včeraAktualizovánovčera v 14:48
Načítání...