Nápor na uprchlická centra polevuje. Ukrajinci přicházeli kvůli odebrání příspěvku na bydlení

3 minuty
Události v regionech: Po náporu ze začátku týdne se v centrech pro uprchlíky snížil počet návštěvníků
Zdroj: ČT24

Před místy, kde pomáhají uprchlíkům, se opět tvoří fronty. Někde je dávají do souvislosti s novelou zákona, která k začátku července mimo jiné omezila příspěvek na bydlení většině uprchlíků – těm dospělým, kteří v Česku již pobývají déle než pět měsíců a zároveň nepatří do některé ze zranitelných skupin.

Po odebrání příspěvku na bydlení se náklady na něj zvedly některým válečným uprchlíkům, kteří nalezli útočiště v Česku, tak, že jim pak nezbývá už téměř nic. „Více než 70 procent svého platu musím platit za nájem. Zůstane mi malá částka, asi tři tisíce a půl na člověka,“ popsala Julia Šostak, která pracuje v neziskové organizaci sociálních služeb Ratolest v Brně a se svými dvěma dětmi bydlí v Jundrově. 

Český stát bude dál bydlení platit jen zranitelným skupinám. K nim zařadil děti do 18 let, studenty českých vysokých škol, seniory nad 65 let, lidi s postižením a jejich pečující osoby, těhotné ženy a osoby pečující o děti do šesti let.

Pro mnoho běženců byla ale změna pravidel nejen nepříjemná, ale hlavně nepřehledná. Ve velkém proto přicházeli do uprchlických center, aby si vyjasnili, zda se jich změna poskytování příspěvku na bydlení týká.

„Lidé přícházeli, ptali se, jak to bude, jak ten systém bude nastavený, co potřebují dopředu nachystat,“ vylíčila Angelina Libezny z jihomoravského Centra pro cizince. Nápor podle ní vyvrcholil v pondělí, nyní již polevuje.

Přibývá však zato uprchlíků, kteří se obracejí s žádostí o pomoc na centrum ve Staré Bělé u Ostravy. To se zaměřuje hlavně na pomoc matkám s dětmi, poskytují jim jídlo i zajišťují ubytování. A právě po něm se nyní shánějí především. „Obrací se na nás během týdne řada osob, které prosí o ubytování. Nabídek není moc. Kdyby byl někdo ochoten pomoci v regionu severní Moravy, nabídnout ubytování pro ně, tak je to velká pomoc,“ řekl koodinátor pomoci Vojtěch Vlček.

Naopak krajská asistenční centra pomoci Ukrajině (KACPU) uvádějí, že zvýšený zájem neevidují. V Ostravě měli dokonce otevřeno o prvním červencovém víkendu, ale nikdo nepřišel. V Brně se sice před KACPU tvoří fronty, ale to je běžné dlouhodobě.

Podle mluvčí ministerstva vnitra Hany Malé přibyly otázky spojené s hlášením změny adresy. „Jinak byla řešena především agenda registrací dočasné ochrany,“ ujistila.

Odebrání příspěvku na bydlení části uprchlíků je ovšem jen jedním z opatření z nového balíku zákonů týkajících se uprchlíků, který omezuje jejich finančí podporu. Další je snížení huminární dávky. Prvních pět měsíců bude dělat necelých 5 tisíc korun, pak se sníží na 3100 korun, tedy existenční minimum. Děti a lidé s postižením ale budou dostávat víc.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Lékaři čelí agresivním pacientům, ve Strakonicích zasahovala i policie

Počty agresivních pacientů rostou. Setkávají se s nimi záchranáři, stále častěji ale také lékaři a sestry v nemocnicích a na ambulancích. Před několika dny například zaútočila na mladou lékařku žena ve Strakonicích.
před 2 hhodinami

Sníh a ledovka zkomplikovaly dopravu. Na obchvatu Opavy zemřeli tři lidé

Sníh a ledovka komplikovaly ve čtvrtek ráno dopravu na řadě míst v Česku. Provoz se zastavil i na nejvytíženější dálnici D1, po nehodě dodávky a osobního vozu byla u Velkého Meziříčí téměř hodinu neprůjezdná ve směru na Brno. Na Vysočině byl také v části Pelhřimovska kvůli ledovce pozastaven provoz většiny autobusů. Tři mladí lidé zemřeli ve středu večer při srážce tří osobních aut na obchvatu Opavy. Policisté okolnosti havárie vyšetřují. Silnice I/11 byla kvůli nehodě déle než 16 hodin uzavřená.
07:45Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ostravské koksovny investují do ekologických opatření

Ostravské OKK Koksovny plánují snížit množství vypouštěných škodlivin do ovzduší. Podnik nainstaluje moderní technologie za sedmdesát milionů korun. Mají snížit množství emisí asi o dvacet procent. K investici se společnost zavázala v dodatku k dobrovolné dohodě, kterou její zástupci podepsali s městem.
před 3 hhodinami

Sněmovna podpořila vznik národního parku na Křivoklátsku

Křivoklátsko se má stát pátým národním parkem v Česku. Jeho zřízení předpokládá vládní novela o ochraně přírody a krajiny. Sněmovna ji podpořila v úvodním kole projednávání, které bylo místy emočně vypjaté. Rozhodla o tom přes odpor opozice i většiny místních starostů, podle nichž by území mělo zůstat pouze chráněnou krajinnou oblastí. Starostové ze Svazku obcí Křivoklátsko způsob prosazování národního parku kritizují, míní, že politici málo zohledňují jejich názor.
17:16Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Zastupitelstvo Jetřichovic neumožnilo diskusi o novém územním plánu

Obec Jetřichovice na Děčínsku na jednání zastupitelstva schválila nový územní plán, aniž umožnila příchozím diskutovat. Podnikatel Jaroslav Suchánek, majitel areálu bývalé ozdravovny, nebude moci kvůli novému dokumentu uskutečnit svůj záměr. Náhradu za vzniklé škody chce případně vymáhat po obci. Do zchátralé budovy chce investovat sto sedmdesát milionů korun.
15:24Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Pavel ve financování nepedagogů podpořil hejtmany, říká Holiš

Hejtmani se s prezidentem Petrem Pavlem shodli na tom, že převod financování nepedagogických pracovníků ze státu na zřizovatele škol by neměl platit od letošního září. Po schůzce Asociace krajů s Pavlem na Pražském hradě to řekl její předseda a zlínský hejtman Radim Holiš (ANO). Pavel podle něj podpořil nesouhlas vedení krajů a obcí s postupem vlády.
16:34Aktualizovánopřed 4 hhodinami

V kauze Autostráda padl první trest

Okresní soud v Olomouci potrestal spolumajitele stavební firmy Frekomos Dušana Cimalu za ovlivňování veřejných zakázek pro dopravní stavby v Olomouckém kraji tříletým trestem s podmíněným odkladem na pět let, peněžitým trestem pět a půl milionu korun a pětiletým zákazem výkonu funkce statutárního orgánu. Cimala uzavřel se státním zástupcem jako první z 13 obviněných v kauze Autostráda dohodu o vině a trestu.
před 6 hhodinami

Do zahraničí pašovali tuny drog. Soud nepravomocně potrestal sedmičlenný gang

Tresty od podmínek po deset let vězení uložil soud v Liberci sedmi obžalovaným v mezinárodní kauze pašování drog. Některé potrestal navíc i peněžitým trestem a rozhodl i o zabavení jednoho domu. Obžalované firmě AMC Motors, která už nevykonává žádnou činnost, uložil trest zrušení právnické osoby. Navíc jí zabavil jedno nákladní a tři osobní auta a přes osmnáct milionů pašovaných cigaret. Součástí obžaloby totiž bylo i trestní stíhání za dovoz cigaret s daňovým únikem přes čtyřiaosmdesát milionů korun. Rozsudek soudu není pravomocný.
před 8 hhodinami
Načítání...