Dozorčí rada firmy Moravskoslezské cukrovary ve středu rozhodla o zavření závodu v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku, o práci přijde 150 lidí. Výrobu zachová jen v Opavě. Mateřská rakouská společnost Agrana současně zavře i závod v Leopoldsdorfu východně od Vídně, kde skončí 120 zaměstnanců. I v Rakousku zůstane jen jeden závod, a to v Tullnu.
Na Znojemsku končí provoz cukrovaru, o práci přijde 150 lidí
Společnost sdělila, že rostou výrobní náklady a konkurence kvůli snižování spotřeby cukru. Zároveň se uvolňuje dovoz z Ukrajiny i zemí skupiny Mercosur, uvedl mluvčí Agrany Markus Simak.
„Další produkce ve dvou lokalitách v Rakousku a dvou v Česku je ekonomicky neúnosná. K tomu se přidává i okolnost, že trh s cukrem nepřipouští taková výrobní množství, aby se dlouhodobý provoz v lokalitách, které budou ukončením výroby dotčeny, jevil střednědobě či dokonce dlouhodobě nadějným,“ prohlásil Simak. Od zrušení dvou závodů si vedení Agrany slibuje udržení konkurenceschopnosti a stabilizace společnosti.
Pro propuštěné zaměstnance podnik připraví podpůrná opatření. Patří k nim rekvalifikace a vzdělávací programy či možnost přijmout zaměstnání v jiných lokalitách, kde skupina působí. Podnik také poskytne poradenství v případě, že lidé budou chtít změnit profesní orientaci.
Do podzimu 2017 byl trh s cukrem v EU silně regulovaný a každý cukrovar měl kvóty, které byly uvolněny po tomto datu. Po roce 2016 se hrušovanský podnik potýkal s poklesem tržeb i zisku. Růst tržeb nastartoval až v hospodářském roce 2022/23. V dalším roce dosáhly Moravskoslezské cukrovary tržeb téměř 2,5 miliardy korun, zisk činil 128 milionů. Ve výroční zprávě za tento hospodářský rok podnik informoval o tom, že kvůli snižování výrobních nákladů bude výrobu modernizovat a ze spalování uhlí přejde na plyn.
Konec dlouholeté výroby cukru
Počet zaměstnanců činil loni na konci února 326, což byl součet z Hrušovan i Opavy. V předchozích letech mírně klesal. Veškerý cukr a další produkty prodává podnik přes sesterskou firmu Agrana Sales&Marketing, která nese rizika kolísání cen na trhu a Moravskoslezským cukrovarům garantuje marži.
Cukr se v Hrušovanech vyráběl zřejmě od roku 1851, v současném závodě od roku 1970. Podnik se stal součástí koncernu Agrana v roce 1992. Koncern byl založen v roce 1988, má přibližně devět tisíc zaměstnanců a dosahuje v 53 výrobních místech po celém světě ročního obratu zhruba 3,8 miliardy eur (cca 950 miliard korun).
Propouštění se týká v tuzemsku i dalších různě velkých firem. V Rožnově pod Radhoštěm propustí výrobce čipů onsemi 170 lidí. Kolem stovky míst se v různých závodech chystá zrušit francouzský výrobce automobilových součástek Valeo. Letos už ohlásila rozsáhlejší propouštění neratovická Spolana. Odejde zhruba 500 lidí, ve firmě jich zůstane kolem 150. Úplně skončí závod společnosti Dr. Oetker v Kladně, kde letos propustí 114 ze 188 zaměstnanců. V Praze skončí výrobce pneumatik Mitas, dotkne se to zhruba 270 lidí. Do konce roku propustí 200 ze současných 250 zaměstnanců břeclavský výrobce výtahů a eskalátorů Otis. V Brně letos ukončí výrobu slévárna Heunisch, pracuje pro ni zhruba 200 lidí.