Vysílač Klínovec u Božího Daru na Karlovarsku by mohl získat značku Evropského dědictví (European Heritage Label). Usiluje o to organizace Post Bellum, jejíž badatelé objevili zapomenuté příběhy ze srpna 1968. Po obsazení tehdejšího vysílače vojsky Varšavské smlouvy nařídili vojáci radiotechnikům vysílání vypnout. Ti v něm ale tajně pokračovali další čtyři dny. Zastavila je až palba, která zničila rádiovou techniku.
Klínovec jako místo vzdoru usiluje o značku Evropského dědictví
„A pak tu máme jednu neradostnou zprávu, televizní vysílač Klínovec byl rozstřílen sovětskými tanky. Byl rozstřílen i transformátor, který patří k tomuto televiznímu vysílači. Obsluze se pod palbou tanků, hlavní tanků, podařilo uprchnout. Posloucháte legální svobodný vysílač Československého rozhlasu severní Čechy,“ znělo z rádiových přijímačů 24. srpna 1968.
Pamětník Arnošt Vlašimský pár dní po obsazení vysílače na Klínovci v lokalitě sloužil na vojně. Místo i tajně fotil.
Z typické klínovecké věže se v tu dobu ještě nevysílalo. Uvnitř ale byla technika a tu okupační armáda nařídila vypnout. „Stál tu původní stožár, kde byly vysílací antény. Byl to třicet, pětatřicet metrů vysoký stožár,“ ukazoval Vlašimský na dnes už prázdné místo.
Z hotelu vedle něj technici obsluhy vysílače Petr Kovář a Miloš Vyhnal dál tajně vysílali, měli tam i techniku. „Čtyři dny potom se to tady rozstřílelo a tím se přestalo vysílat,“ řekl pamětník. Obsluze se naštěstí podařilo uprchnout a schovat se. Tím si pravděpodobně zachránila život.
Na Klínovci by mohla vzniknout expozice
Zapomenutý příběh z Klínovce odhalili badatelé Paměti národa náhodou. Organizace chce, aby místo získalo označení Evropské kulturní dědictví. „Ta historická událost, která se tady udála, by měla být nějakým způsobem pozdvižena a mělo by se s ním (vysílačem) nějak více pracovat a připomínat ho. Chtěli bychom tady vytvořit alespoň expozici,“ řekla produkční dokumentaristiky Paměti národa Zdeňka Kučerová.
„Výjimečnost označení Evropské dědictví spočívá v síti dalších, v současné době šedesáti osmi, památek, které najdeme po dalších zemích Evropské unie,“ vysvětlil národní koordinátor označení Evropské dědictví Národního památkového ústavu Tomáš Řepa. Jestli Klínovec označení získá, by mělo být jasné za půl roku.