Tajně z Kletě i Kavčích hor. Svobodné vysílání ČST z provizorních stanovišť vydrželo po okupaci téměř týden

3 minuty
UDÁLOSTI: ČST dokázala udržet svobodné vysílání do 27. srpna
Zdroj: ČT24

Až 27. srpna 1968, kdy se do Československa vrátili unesení politici, se odmlčelo poslední stanoviště, odkud improvizovaně a okupantům navzdory vysílala Československá televize. Její ústředí sice obsadili okupanti téměř ihned, ale vysílání i tak pokračovalo z utajených míst. Vysílalo se například z jihočeské Kletě, ale i z tehdy rozestavěného areálu na Kavčích horách.

V roce 1968 vysílala Československá televize z Měšťanské besedy, její sekretariát včetně ředitele Jiřího Pelikána ale sídlil v budově Plodinové burzy na Senovážném náměstí. Právě tam zamířila okupační vojska nejdřív, čímž poskytla televizi čas k vysílání navíc.

ČST ještě stihla 21. srpna dopoledne odvysílat projev prezidenta republiky Ludvíka Svobody, v poledne ale již byla i Měšťanská beseda v rukou sovětských vojáků.

Vysílání ale pokračovalo. Když již nebylo možné vysílat ani z dalších studií, přicházelo z provizorních stanovišť zřízených u vysílačů. Několik jich bylo v Praze, k nejznámějším patří vysílání z Cukráku, ale mnohem déle vydržel zpravodajský štáb na Kleti. K vysílači na nejvyšší hoře Blanského lesa se podařilo 21. srpna přivézt kamery, zdejší provizorní vysílací pracoviště začalo fungovat o dva dny později. Sovětská armáda je přitom dlouho nemohla najít – vojáci neznali terén a navíc byla mlha.

Po čtyřech dnech však vysílání z Kletě skončilo, přišla zpráva, že k vysílači míří 40 tanků. „Redaktoři, pomocníci a štáb se převlékl do uniforem a opustil Kleť. Technika, co byla k dispozici, se vzala a naházela se do žumpy,“ vzpomněl tehdejší zaměstnanec Správy radiokomunikací Jan Komenda.

3 minuty
Události v regionech: Jihočeský vysílač na Kleti vysílal až do posledního možného dne
Zdroj: ČT24

Ani to však nebyl konec svobodného vysílání ČST. Pokračovalo dále, a to přímo z Kavčích hor. I když tehdy ještě nebyly Kavčí hory sídlem televize, ústřední výšková budova se již stavěla a štáb se potají usadil přímo pod ní.

„Budova nebyla ani opláštěná, byl to skelet. Nebylo tady nic, prostě duny. Jenom tady stál tesko barák, kde měli dělníci cement a nářadí. A my jsme zajeli s přenosákem do toho tesko baráku,“ popsal vznik studia na Kavčích horách vedoucí přenosového vozu Lubomír Feit.

Vysílání z Kavčích hor začalo již ráno 22. srpna, kdy se tam přemístila technika z předchozího provizorního stanoviště v Tesle-Hloubětín, a vydrželo do 27. srpna, kdy se z Moskvy vrátili unesení členové ÚV KSČ spolu s prezidentem Svobodou (označovaní též jako československá delegace).

K udržení vysílání napomohla i poloha rozestavěné výškové budovy, která sloužila jako pozorovatelna. V sousedství, na Děkance, totiž Sověti vytvořili provizorní letiště vrtulníků. „Když startovala helikoptéra, telefonovalo se dolů, aby se přestalo vysílat, protože jsme nevěděli, jestli nezaměřují vysílače po signálu,“ přiblížil tehdejší technik údržby v ČST Josef Polák.

Přenosový vůz v provizorních podmínkách na rozestavěných Kavčích horách v srpnu 1968
Zdroj: ČT24

Provizorní vysílání ČST skončilo 27. srpna. Někteří aktéři improvizovaného vysílání měli později problémy, ale nikoli všichni. Luboš Feit i Josef Polák, kteří se podíleli na vysílání z Kavčích hor, v televizi zůstali. Režim je potřeboval jako odborníky.

5 minut
Československá televize: jak se vysílalo za okupace
Zdroj: ČT

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Blažek jmenoval Štěpánka nástupcem Bradáčové

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) jmenoval Zdeňka Štěpánka šéfem Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ), a to s účinností od 1. dubna. Oznámil to na síti X. Štěpánek nahradí Lenku Bradáčovou, která se od úterka stane nejvyšší státní zástupkyní. Doposud byl jejím náměstkem.
09:23Aktualizovánopřed 21 mminutami

Veřejné peníze se utrácejí bez ohledu na cíle, kritizuje NKÚ

Ani v loňském roce se státu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Schodek zůstal vysoký a představoval 271 miliard korun. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend nadále představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí, uvedl ve výroční zprávě za loňský rok Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ten rovněž varoval před tím, že systém dotací v Česku čelí zásadním problémům.
07:42Aktualizovánopřed 55 mminutami

Hosté Událostí, komentářů týdne diskutovali o sněmovně k bezpečnosti i kauze Signalgate

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o mimořádné schůzi poslanců k bezpečnosti země. Řeč byla také o aféře Signalgate, jež propukla poté, co tým prezidenta USA Donalda Trumpa asi omylem přidal jednoho z novinářů do chatovací skupiny v aplikaci Signal, kde se probíraly tajné informace. Diskuse se dotkla i návrhu poslanců, který by noční klid o víkendech a před svátky posunul až na půlnoc. Pozvání přijali publicista David Klimeš, stand-up komička a moderátorka Adéla Elbel, režisér, herec a scenárista Jakub Kohák, novinář a komentátor Daniel Kaiser a bývalá místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová.
před 1 hhodinou

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
před 2 hhodinami

Teploty přes týden porostou, na víkend přijde ochlazení

Nebe v Česku se bude v prvním dubnovém týdnu postupně vyjasňovat, přeháněk bude ubývat. Teploty přes den porostou, v pondělí by maxima neměla přesáhnout dvanáct stupňů Celsia, v pátek bude i dvacet stupňů. Na víkend se však obloha zatáhne a opět se ochladí.
před 2 hhodinami

Kvůli nedostatku zubařů někde ordinují i lékaři ze třetích zemí bez zkoušky

Zhruba 800 stomatologů z Ukrajiny a dalších zemí mimo Evropskou unii se v posledních pěti letech zúčastnilo v Česku aprobační zkoušky. Někteří opakovaně, písemnou část totiž úspěšně absolvuje jen čtvrtina zájemců. Objevují se tak i případy, kdy lékaři sami ordinují, aniž by zkoušku složili.
před 3 hhodinami

Schválení trestního zákoníku je nejisté. Na prosazení čekají i další novely

Schválení největší reformy trestní politiky za posledních patnáct let je nejisté. Vládní priorita prošla prvním čtením v prosinci, od té doby se ve sněmovně neposunula. Ústavně-právní výbor se k trestnímu zákoníku vrátí ve středu. Pokud jednání tentokrát dokončí, na plénum by se novela mohla dostat v dubnu. Změny budou poslanci podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) schvalovat nejdřív v květnu. Zkomplikovat by to mohla opozice.
před 4 hhodinami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...