Centrum pro uprchlíky v Praze znovu otevřelo, ubytování už nenabízí

V Praze se po necelém měsíci znovu otevřelo Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU). Před centrem čekaly ráno desítky lidí. Vedení hlavního města ukončilo provoz v polovině června kvůli nedostatku ubytovacích kapacit v metropoli. Na základě rozhodnutí vlády jej magistrát musel znovu otevřít, ale již nenabízí trvalé ubytování.

Centrum nedaleko stanice metra Vysočanská po pauze otevřelo v pondělí v osm ráno. Po otevření se před vchodem vytvořila fronta, ve které čekaly desítky lidí. „To bylo začátkem týdne běžné i před jeho uzavřením,“ sdělil mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

KACPU stejně jako dříve pomáhá uprchlíkům se zařízením povolení k pobytu, zdravotního pojištění a dalších úkonů. Nově již však kvůli naplněné kapacitě nenabízí bydlení v městských bytech a ubytovnách. Běžencům pracovníci centra nabízejí jen nouzové přespání v provizorních stanových městečkách a také státní lůžka zajišťovaná Správou uprchlických zařízení.

O znovuotevření centra informoval krizový štáb hlavního města koncem června, podle tehdejšího vyjádření primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) to vycházelo z příkazu vlády. Primátor rozhodnutí označil za špatné, stát měl podle něj nejprve dořešit systém relokace běženců z přetížené Prahy.

Podle dat ministerstva vnitra získalo od začátku ruské invaze na Ukrajinu před více než čtyřmi měsíci dočasné povolení k pobytu asi 379 tisíc uprchlíků, z toho zhruba devadesát tisíc v hlavním městě. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na konci června uvedl, že systém krajských center bude minimálně v červenci fungovat stejně jako dosud. V průběhu měsíce chce vláda vyhodnotit, jakým způsobem případně změnit přijímání a pomoc uprchlíkům na krajské úrovni.

  • 1. března - V ústřední budově Městské knihovny na Mariánském náměstí v Praze začalo fungovat asistenční centrum pro uprchlíky před válkou na Ukrajině, která začala 24. února
  • 4. března - Asistenční centrum pro ukrajinské uprchlíky se přesunulo do Kongresového centra na pražském Vyšehradě
  • 10. března - Počet uprchlíků, kterým pražské centrum pomohlo, překročil 20.000. O týden později už to bylo přes 40.000 lidí, postupně ale začal počet nově příchozích klesat
  • 29. března - Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) oznámil, že pražské asistenční centrum pro uprchlíky z Ukrajiny již kvůli snížení počtu příchozích nebude otevřeno nonstop
  • 14. dubna - Asistenční středisko pro uprchlíky začalo nově fungovat v budově u metra Vysočanská, kam se přesunulo z Kongresového centra Praha. Budovu městu zdarma poskytla firma Central Group
  • 30. dubna - Pražské středisko pro uprchlíky už se postaralo o 80.446 lidí
  • 10. května - Primátor Hřib prohlásil, že vláda musí vytvořit systém a začít rozdělovat ukrajinské uprchlíky rovnoměrně do všech krajů. Hlavnímu městu jinak hrozí kolaps a bude muset kvůli přetíženosti své centrum pro uprchlíky zavřít
  • 12. května - Pokud vláda do úterý příštího týdne nezahájí práce na vytvoření systému rozdělení uprchlíků do krajů, Praha uzavře své asistenční centrum ve Vysočanech. V Praze již nejsou ubytovací kapacity a podle primátora je v ní čtyřikrát víc uprchlíků na obyvatele, než v některých jiných krajích
  • 14. května - Začalo fungovat stanové městečko pro ukrajinské uprchlíky v pražské Troji, ve kterém hasiči připravili ubytování pro 150 lidí
  • 18. května - Primátor Zdeněk Hřib řekl, že pražský magistrát přinejmenším do konce května nebude uzavírat asistenční centrum pro ukrajinské uprchlíky ve Vysočanech
  • 24. května - Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po jednání s Hřibem oznámil, že vznikne další stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny v pražských Malešicích
  • 31. května - Pražští hasiči dokončili stavbu stanů v Malešicích především pro ukrajinské romské uprchlíky z hlavního nádraží. Kapacita městečka je 150 míst a součástí je i zázemí včetně jídelního stanu či sprch
  • 1. června - Hřib po jednání magistrátního krizového štábu oznámil, že Praha k 15. červnu uzavře centrum pro ukrajinské uprchlíky ve Vysočanech. Důvodem je přetíženost hlavního města a chybějící systém přesunu do jiných méně vytížených krajů
  • 2. června - Primátor Hřib oznámil, že se s premiérem Fialou sejdou kvůli uprchlické krizi v pátek. Na místě KACPU zůstane informační služba pro uprchlíky
  • 15. června - Pražské KACPU se uzavřelo, od začátku války odbavilo podle údajů hasičů na 100.000 lidí
  • 30. června - Primátor Hřib oznámil, že Praha v pondělí 11. července opět otevře centrum pro uprchlíky z Ukrajiny. Podle jeho slov to přikázala vláda, město nebude nabízet vlastní ubytování
  • zdroj: ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Po srážce aut na Olomoucku je jeden mrtvý a sedm zraněných

Večerní srážku dvou osobních aut na silnici u Křelova-Břuchotína na Olomoucku nepřežil jeden člověk. Dalších sedm lidí se zranilo, vyplývá z vyjádření krajských záchranářů a hasičů na síti X. Silnice II/365 byla kvůli odstraňování následků havárie a zjišťování příčin uzavřena, motoristé museli využívat objízdnou trasu.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Referendum v Chebu přípravu průmyslového parku nezastavilo, přišlo málo lidí

Příprava Strategického podnikatelského parku v Chebu bude pokračovat. K referendu, které se ve městě konalo v sobotu, nepřišlo dost lidí. Volit přišlo jen 20,71 procenta oprávněných voličů, pro platnost referenda bylo potřeba podle zákona 35 procent. Z 22 912 voličů přišlo vyjádřit svůj názor 4745 lidí. Podle starosty Chebu Jan Vrby (ANO) ti, kteří proti záměru nemají větší výhrady, k referendu nepřišli. Příprava dle něj může dál pokračovat.
před 6 hhodinami

Elektrokola a koloběžky v metru čeká zákaz

Praha od nového roku zakáže přepravu elektrických kol a koloběžek v metru. Obává se možného požáru třeba v tunelu, kde se oheň špatně likviduje a evakuace cestujících je složitá. Poučila se z podobných událostí v cizině – ve vagonu metra elektrokolo vzplálo například v Torontu, v Londýně zase podobný incident zavinila elektrokoloběžka. Nedovolenou přepravu těchto dopravních prostředků budou v Praze kontrolovat revizoři. Cestujícím za porušení bude hrozit pokuta až dva tisíce korun.
před 8 hhodinami

Na Českolipsku uctili zádušní mší památku kardinála Duky

V Jablonném v Podještědí na Českolipsku dominikáni uctili památku zesnulého kardinála Dominika Duky. V tamní bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy se dopoledne konala zádušní mše svatá, při které věřící poděkovali za jeho život. Duka zemřel v úterý ve věku 82 let. Pohřeb se bude konat v sobotu 15. listopadu v katedrále svatého Víta.
před 14 hhodinami

Maturoval v krytu. Nejvíc stoletého Josefa Straku nabíjejí kamarádi

Jelikož otec Josefa Straky stavěl mosty, rodina se často stěhovala. Nakonec zakotvili v Brně, kde prožili druhou světovou válku i osvobození. Josefa v sedmnácti letech povolali na práce do Německa, maturitu skládal na konci války v krytu. Ze všeho, co ho v životě potkalo, se snažil vzít si něco pozitivního. Začátkem listopadu oslavil sté narozeniny. Dodnes ho prý nejvíc nabíjejí kamarádi a práce na zahradě.
před 17 hhodinami

Speciální hlídka v Českých Budějovicích kontroluje čipování psů

V Českých Budějovicích zřídili speciální hlídku zaměřenou na majitele psů. Ta u nich s pomocí čtečky mikročipů kontroluje, zda mají zvířata očipovaná. Řada z nich totiž tuto povinnost, která se plní přibližně v šestém týdnu štěněte společně s prvním očkováním, nedodržuje. Ve správním řízení jim přitom hrozí pokuta až padesát tisíc korun. Za minulý rok strážníci ve městě zkontrolovali téměř tři tisíce psů.
před 19 hhodinami

Rekonstrukce pražské Invalidovny může začít. Chybí už jen pokyn ministerstva

Obnova pražské Invalidovny s dostavbou moderní přístavby má začít v roce 2026. Projekt za více než dvě miliardy korun bude největší investiční akcí v historii Národního památkového ústavu. Ten má podporu nové vlády a nyní čeká už jen na souhlas ministerstva kultury, aby mohl vyhlásit tendr na dodavatele stavby. Veřejnosti by se Invalidovna mohla otevřít v roce 2030.
před 22 hhodinami

O víkendu nepojede metro mezi Hlavním nádražím a Vltavskou na lince C

Kvůli opravě stropní desky ve vestibulu stanice Florenc bude o víkendu omezený provoz pražského metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Nádraží Holešovice. Mezi Hlavním nádražím a Vltavskou metro v sobotu a v neděli nepojede vůbec, na dvou navazujících úsecích bude fungovat kyvadlový provoz. Během výluky dělníci nainstalují ve vestibulu stanice posledních deset ze 131 nosníků do stropní konstrukce, která se opravuje od roku 2022.
včera v 00:44
Načítání...