Mrazivé zimní počasí není ve východní části střední Evropy nic neobvyklého. Stávající příliv studeného vzduchu na Ukrajinu je ale nejvýraznější od začátku února. Nechladnější bude čtvrtek, ranní minima budou například v Charkově kolem -13 °C, odpolední maxima zůstanou kolem -9°C. Pak už se bude pozvolna oteplovat a nad nulu se maxima dostanou příští úterý.
Mrazy na Ukrajině poleví až během příštího týdne
Tlaková výše, kterou na Svobodné univerzitě v Berlíně pojmenovali Martin, se posouvá nad Pobaltí a po její jihovýchodní straně zesiluje příliv studeného vzduchu na Ukrajinu. Nejchladnější je a bude východ země, naopak tepleji bude v západní části Ukrajiny.
Minimální teploty budou ve čtvrtek i pod -15 °C – to hlavně na severovýchodě země a také v Ukrajinských Karpatech. Teplejší bude například oblast Krymu, kde zůstanou minima jen těsně pod bodem mrazu. Odpolední teploty budou mít podobné rozložení – nejchladnější se očekává severovýchod země a hory budou mít maxima kolem -9 °C, na jihu země a v Zakarpatské oblasti bude lehce nad nulou.
Ve studeném vzduchu se budou vyskytovat sněhové přeháňky či sněžení. Nejvíc sněhu – až kolem 15 centimetrů – by mělo do pátku včetně napadnout jak v Ukrajinských Karpatech, tak třeba i v Krymských horách. Beze srážek zůstanou nížiny Zakarpatské Ukrajiny na hranici se Slovenskem.
Od začátku válečného konfliktu nejsou z některých meteorologických stanic data k dispozici – například z Charkova a Mariupolu. Šest dní chyběla třeba i data z Kyjeva, od pátku už je měření z této stanice znovu na sítích mezinárodních databází. Například z Poltavy ale přichází data kontinuálně.
Od pátku už se bude na celém území Ukrajiny oteplovat. Nejrychleji porostou teploty v Zakarpatské oblasti – třeba v Užhorodě bude od pondělí nad 10 °C a i minima se budou držet nad nulou. Kyjev bude asi o 5 °C chladnější – maxima budou lehce nad 5 °C, minima pořád kolem nuly. Nejstudenější zůstane Charkov – kromě příštího úterý tam budou celodenní mrazy pokračovat, ovšem nebudou už tak silné jako o víkendu.
Klima Ukrajiny je pestřejší než to v Česku. Průměrná roční teplota se pohybuje od 6 °C na severu po 12 °C na jihu. Průměrné roční srážky jsou asi 600 mm, nejvíc jich registrují v Karpatech (1200 mm), nejmíň v Chersonské oblasti a také na Krymu (asi 400 mm). Srovnáváme-li například Prahu s Kyjevem: zimy jsou tam výrazně chladnější – asi o 4 °C, léto nepatrně teplejší – asi o 1 °C.