Letošní rok je zřejmě nejteplejším v historii měření, tvrdí v předstihu program Copernicus

Rok 2023 je zřejmě nejteplejším rokem v historii měření. Během středy to po zveřejnění dat za říjen v předstihu oznámila unijní služba Copernicus. Minulý měsíc byl přitom nejteplejším říjnem v měřených dějinách s průměrnou teplotou vzduchu při povrchu země 15,30 stupně Celsia.

Podle služby Copernicus už je téměř jisté, že letošní rok se stane nejteplejším v historii měření. „V tomto případě mluvíme o naprosto marginální nejistotě. Pravděpodobnost, že se bude jednat o nejteplejší rok, je téměř stoprocentní,“ ujistil v 90' ČT24 vedoucí oddělení klimatických služeb Ústavu globální změny Akademie věd Aleš Farda.

Stejně jako předtím září, tak i uplynulý říjen byl tím nejhřejivějším v měřených dějinách. Naměřená průměrná teplota 15,30 stupně je o 0,85 stupně Celsia vyšší než průměrná říjnová teplota v období mezi lety 1991 až 2020. Zároveň je o 0,40 stupně vyšší, než tomu bylo v předchozím nejteplejším říjnu roku 2019.

Podle programu EU pro sledování atmosféry a klimatických změn byla globální teplotní anomálie pro říjen 2023 druhou nejvyšší ze všech měsíců v souboru dat ERA5. Ten využívá miliardy měření ze satelitů, lodí, letadel a meteorologických stanic po celém světě, a to hned po září 2023.

Minulý měsíc byl o 1,7 stupně teplejší než odhad říjnového průměru za období mezi lety 1850 až 1900, které bylo stanoveno jako referenční období před průmyslovou revolucí.

22 minut
90' ČT24: Rekordně teplý rok 2023
Zdroj: ČT24

Průměrná globální teplota je letos nejvyšší

V dosavadním letošním kalendářním roce, tedy od ledna do října, je průměrná globální teplota nejvyšší v historii měření, a to oproti předindustriálnímu průměru o 1,43 stupně. O 0,10 stupně pak prvních letošních deset měsíců překonalo desetiměsíční průměr roku 2016, který je zatím dosud nejteplejším zaznamenaným kalendářním obdobím.

„V říjnu 2023 došlo k výjimečným teplotním anomáliím, které následovaly po čtyřech měsících, kdy byly překonány globální teplotní rekordy. Téměř s jistotou můžeme říci, že rok 2023 bude nejteplejším rokem v historii měření a v současnosti je o 1,43 stupně Celsia vyšší než předindustriální průměr,“ konstatovala zástupkyně ředitele služby Copernicus Samantha Burgessová.

Pro samotnou Evropu byl letošní říjen čtvrtým nejteplejším říjnem v historii měření, o 1,30 stupně teplejším, než byl průměr z let 1991 až 2020. Říjen byl kromě toho šestým měsícem v řadě, kdy rozsah antarktického mořského ledu zůstal na rekordně nízké úrovni pro toto roční období, přičemž měsíční hodnota byla o jedenáct procent nižší než průměr.

V Česku byl říjen třetí nejteplejší v historii měření

I v českém kontextu je letošek značně teplým rokem, což potvrdil říjen. Od roku 1961, kam sahají podrobné záznamy Českého hydrometeorologického ústavu, byla průměrná celoměsíční teplota třetí nejvyšší po letech 1966 a 2001. Tehdy byla shodně 11,3 stupně Celsia, letošní říjnový průměr dosáhl 11,1 stupně.

Ve srovnání s průměrem let 1991 až 2020 bylo o 2,9 stupně Celsia tepleji, přičemž tepleji bylo letos v říjnu na Moravě a ve Slezsku – 11,6 stupně oproti 10,9 stupně v Čechách. Značně nadprůměrný byl také počet říjnových letních dnů, kdy maximum přesáhlo 25 stupňů Celsia. Bylo jich sedm, více meteorologové zaznamenali jen v roce 1961.

Srážkově byl říjen podle Českého hydrometeorologického ústavu průměrný. Napršelo 51 milimetrů, což představuje 104 procent průměru z let 1991 až 2020. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 3 hhodinami

Bahnitá voda se valila ulicemi. Řecký ostrov zasáhly silné deště

Silné deště ochromily řecký ostrov Paros, kde úřady uzavřely školy a omezily dopravu. V obci Naousa se ulicemi valila bahnitá voda, která unášela auta i trosky. Meteorologové varují, že nepříznivé počasí bude pokračovat a silné deště zasáhnou další ostrovy v Egejském moři.
před 6 hhodinami

Teploty přes týden porostou, na víkend přijde ochlazení

Nebe v Česku se bude v prvním dubnovém týdnu postupně vyjasňovat, přeháněk bude ubývat. Teploty přes den porostou, v pondělí by maxima neměla přesáhnout dvanáct stupňů Celsia, v pátek bude i dvacet stupňů. Na víkend se však obloha zatáhne a opět se ochladí.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
28. 3. 2025

Po pátečním oteplení se o víkendu začne ochlazovat

Po pátečním oteplení, kdy může být až osmnáct stupňů, se o víkendu ochladí a začne pršet. Denní teploty pak budou jen kolem deseti stupňů. Podobné počasí vydrží i na začátku příštího týdne, vyplývá z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
27. 3. 2025

V půlce týdne se má mírně ochladit, na horách ale může i sněžit

Tento týden má být v Česku zpočátku převážně oblačný a provázený občasným deštěm či přeháňkami. Nejvyšší denní teploty nejspíš nepřesáhnou sedmnáct stupňů Celsia. V polovině týdne se podle předpovědi přechodně ochladí a na horách může i nasněžit.
24. 3. 2025Aktualizováno24. 3. 2025

Prší PFAS. Věda varuje před problémem větším než kyselé deště

Lidstvo se v minulém století bálo takzvaných kyselých dešťů. Ty se sice podařilo vyřešit, ale objevil se nový problém, který je zřejmě ještě větší. Srážky totiž začaly obsahovat stále více jiných znečišťujících látek, které představují zdravotní riziko. Na rozdíl od sloučenin, které způsobují kyselé deště, je téměř nemožné se těchto příměsí zbavit.
21. 3. 2025

Víkend přinese teplé počasí i déšť

Nadcházející první jarní víkend vystoupají teploty v Česku k patnácti stupňům Celsia. Oteplí se i v noci a k ránu, od neděle už nebude mrznout. Po několika slunečných dnech přibude oblačnosti i srážek. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
20. 3. 2025
Načítání...