Sekora, Barrande, Frištenský, Lhoták. Seznamte se v iVysílání s významnými muži

Pokud byste si chtěli pustit všechna videa v iVysílání, potřebovali byste si na jejich sledování vyhradit 3918 dní. Zorientovat se v rozsáhlém videoarchivu pomůžou tipy webu ČT24, zaměřené zejména na filmy, seriály a kulturní pořady. Tentokrát to jsou dokumenty o významných mužích různých oborů: od umění přes sport až po vědu.

Ještě jsem nedokouřil své poslední viržinko. Profesor Josef Koutecký, zakladatel dětské onkologie v Československu, milovník hudby i života v dokumentárním portrétu Šárky Maixnerové.

52 minut
Ještě jsem nedokouřil své poslední viržinko
Zdroj: ČT24

Romantický vesmír Libora Peška. Uznávaný dirigent, který mimo jiné působil v čele Královského liverpoolského filharmonického orchestru, se naučil pokorně naslouchat hudbě, lidem i životu. Jeho dokumentární portrét natočil Martin Kubala.

52 minut
Romantický vesmír Libora Peška
Zdroj: ČT24

Ondřej Sekora – práce všeho druhu. „Otec“ Ferdy Mravence se nezajímal jen o knihy a začátky televizního vysílání pro děti. Kreslíře, karikaturistu, spisovatele i sportovního novináře přibližuje dokument Pavla Jiráska.

53 minut
Ondřej Sekora – práce všeho druhu
Zdroj: ČT24

Miroslav Horníček: Humor není žádná sranda. Známý herec je zachycen na archivních záběrech i ve vzpomínkách libereckého lékaře Vladimíra Mareše, který o Horníčka a jeho ženu pečoval v posledních letech jejich života. Hercův životní příběh dokumentárně zpracovali Martin Slunečko a Miloslav Šmídmajer.

53 minut
Miroslav Horníček: Humor není žádná sranda
Zdroj: ČT24

Apoštol národní zrady. Jak se z oddaného vlastence a legionáře stane jeden z nejvlivnějších kolaborantů s nacistickou okupační mocí? Dokumentární portrét temné osobnosti protektorátu Emanuela Moravce připravil Petr Lokaj.

56 minut
Apoštol národní zrady
Zdroj: ČT24

Žalman – naslouchám tichu Země. Hlasitý kumpán, umanutý muž, venkovan s právem nosit skotský titul lorda a především písničkář, který má dar zaslechnout to, co jiní ne. Tak vidí folkovou legendu Jan Hlaváč a Zdeněk Gawlik, autoři tohoto stylizovaného dokumentu s hranými pasážemi.

Žalman – naslouchám tichu Země

Šílený hedvábník. Životopisný film o módním návrháři českého původu Zikovi Ascherovi, vizionáři, který pracoval s nejslavnějšími umělci i designéry své doby, jako byli Dior a Balenciaga. Snímek Hedviky Hlaváčkové využívá dobové archivy a zpravodajství a také originální animace Ascherových návrhů.

52 minut
Šílený hedvábník
Zdroj: ČT24

Mobilizace Luboše Dobrovského. Dokument Pavla Štingla provází životem, který připomíná spíše román o mnoha poutavých kapitolách. Lukáš Dobrovský byl dopisovatelem v Moskvě, chartistou i ministrem.

70 minut
Mobilizace Luboše Dobrovského
Zdroj: ČT24

Kamil Lhoták, poslední romantik. Věčný souboj člověka a stroje, život na periferii, balony i surrealismus se promítají do tvorby malíře, který vstoupil na českou scénu těsně před začátkem války a jako jeden z mála udržel během toporných padesátých let kontinuitu moderního umění. Na jeho dílo i život nahlíží Aleš Kisil.

53 minut
Kamil Lhoták, poslední romantik
Zdroj: ČT24

Režisér s dýmkou aneb Můj život na place. Zřejmě nejznámější z filmografie Dušana Kleina je série snímků o „Básnících“. Byl ale také první režisérem, který si v Česku troufl na „nekonečný“ seriál, a na FAMU vychoval generaci svých kolegů. Jeden z nich, Jiří Strach, je průvodcem dokumentu, který připravili Miloslav Šmídmajer a Martin Slunečko.

53 minut
Režisér s dýmkou aneb Můj život na place
Zdroj: ČT24

Kardinál Josef Beran – proti proudu. Zemřel jako vyhnanec z vlasti, kterou miloval. Nejprve nacisté a pak i komunisté jej připravili o svobodu i o domov. O víru jej však připravit nedokázali – a proto se ho báli i po jeho smrti. Beranův pohnutý osud připomíná dokumentaristka Jolana Matějková.

53 minut
Kardinál Josef Beran – Proti proudu
Zdroj: ČT24

Celoživotní zápas Gustava Frištenského. Zažil slávu i hořkost, a přesto se nevzdal. Dokumentární film Libuše Rudinské mapuje komplikovaný osud světoznámého zápasníka a českého vlastence, jenž musel čelit dvěma totalitám.

53 minut
Celoživotní zápas Gustava Frištenského
Zdroj: ČT24

Joachim Barrande – ztracená moře. V první polovině devatenáctého století přišel do Prahy francouzský inženýr, který proslavil zkameněliny českých prvohorních moří. Jmenuje se po něm pražská čtvrť i oblast táhnoucí se od Prahy k Plzni. Blíže s ním seznamuje dokument Pavla Jiráska.

52 minut
Joachim Barrande – ztracená moře
Zdroj: ČT24

Klackovitý architekt Martin Rajniš. Analogový architekt v digitálním světě a dokumentu Romana Vávry. Ve filmu se stejně jako v životě prolíná tvorba tohoto „enfant terrible“ s jeho názory a postoji.

53 minut
Klackovitý architekt Martin Rajniš
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
před 3 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025
Načítání...