Ministr průmyslu Lukáš Vlček (STAN) i zástupce investorské firmy ČEZ řekli ČT, že avizované šedesátiprocentní zapojení tuzemského průmyslu do výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech zřejmě nebude součástí smlouvy s vítězem tendru, jihokorejskou KHNP. Dál ale tvrdí, že zapojení českých podniků je klíčové a že hodlají dohlédnout na dodržení tohoto slibu Korejci. Absenci jasně dané pozice českého průmyslu kritizuje opozice i část oborových sdružení.
Šedesátiprocentní podíl českých firem na dostavbě Dukovan asi nebude zakotven ve smlouvě s Korejci
„Podle mých informací, v té smlouvě, že by tam byl přesný závazek nebo přesné konkrétní číslo, ne,“ řekl Vlček. „To je spíš teď otázka na nás, je to na české diplomacii, ale i na dalších partnerech, jako je například Svaz průmyslu a dopravy nebo Hospodářská komora. Aby ty věci ve finále byly nějakým způsobem dotaženy,“ dodal.
„Nějakým způsobem to nechceme s tou smlouvou aktuálně provazovat,“ řekl také. „Opětovně ale říkám, budeme tlačit na dodavatele opravdu, co nám síly budou stačit, aby ten rámec byl naplněn.“
KHNP s českými firmami podepsala zhruba osmdesát memorand. Některá mají i závaznější podobu. Konkrétní záruka ale ve smlouvě být nemá. „Nicméně šedesát procent českého průmyslu je cíl jak nás jako investora, tak je to potvrzený cíl na straně KHNP,“ řekl člen představenstva společnosti ČEZ Tomáš Pleskač. Dodal, že firmu čeká fáze projektování a licencování. „A vlastně tam se teprve bude specifikovat zadání do výběrových řízení, kterých se budou české firmy účastnit.“
Korejská firma tvrdí, že jedná s ČEZem i s podniky. „Díky využití potenciálu dodavatelského řetězce v České republice bude KHNP schopna dosáhnout cíle lokalizace ve výši šedesáti procent nebo více,“ uvedla ve svém vyjádření pro ČT.
Kritika ze strany opozice i oborových sdružení
Absenci jasně daného zapojení českého průmyslu kritizuje opozice i část oborových sdružení.
„Jestliže si vážně budeme tvrdit to, že zde uděláme největší zakázku v historii České republiky ve výši 400 miliard korun, že nezaneseme naprosto jednoznačně a jasně nepodkročitelný limit pro český průmysl, tak pak se nám tady všichni vysmějí,“ řekl místopředseda ANO a bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.
Také prezident České asociace ocelových konstrukcí Tomáš Měřínský si myslí, že ve smlouvě by měl být objem českého průmyslu, českých zakázek, uveden. „Pokud v té smlouvě nebudou specifikované dodávky, nebo aspoň ty zásadní části, tak mám obavu, že český průmysl může být do budoucna vyoutovaný.“
Kritický je i prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj. „Chápu, že tam asi těžko někdo napíše úplně přesný závazek zapojení firem, protože nakonec se může stát, že něco skutečně nebudeme schopní dodávat, ale jsme přesvědčení, že existují právní mechanismy, které si tam investor může vložit tak, aby měl větší kontrolu nad výběrem jednotlivých dodavatelů,“ uvedl.
Svaz se proto obává, že zakázky by mohly získat levnější zahraniční firmy dotované vlastními státy. Už nyní proto podle něj mělo být jasno o tom, jak a kdy se firmy do tendru zapojí.
Co chtějí české firmy
Sigma Group dosud dodala čerpadla do obou českých jaderných elektráren. Nyní by jimi společnost ráda zásobila i dva chystané bloky v Dukovanech. S KHNP má podepsané memorandum o spolupráci, závazek však chce prohloubit.
„Rádi bychom samozřejmě i ze strany KHNP viděli zintenzivnění těch jednání, abychom mohli jít blíže ke konkrétním dodávkám a nejlépe do podpisu smlouvy s ČEZem mít zafixovaný rozsah našich činností,“ řekl generální ředitel a člen představenstva Luboš Michlík. Zástupci společnosti o tom koncem měsíce poletí jednat do Jižní Koreje.