Roste objem pokut za nelegální zaměstnávání. Často se týká uprchlíků

Události: Pokuty za nelegální zaměstnávání se zvýšily (zdroj: ČT24)

Pokuty, které letos udělil firmám Státní úřad inspekce práce (SÚIP) za nelegální zaměstnávání, výrazně narostly. Instituce letos do konce října uložila za tento prohřešek sankce za 143,6 milionu korun, což je o více než deset milionů více než za celý loňský rok. Někteří cizinci si sami na pracovní podmínky stěžují. Do tíživých situací je přitom mnohdy dostávají jejich krajani.

Za nárůstem je podle generálního inspektora SÚIP Martina Meleckého vyšší efektivita kontrol a výrazný nárůst počtu cizinců v Česku. Inspektoři práce letos odhalili okolo 1600 nelegálně zaměstnaných lidí, z toho téměř sedmdesát procent pocházelo z ciziny.

Třeba ukrajinští uprchlíci prý mnohdy úřadům příliš nevěří, práci si tak hledají sami a toho některé firmy zneužívají. Často dochází k tomu, že agentury práce takové zaměstnance propůjčují, aniž by plnily zákonné podmínky. Podle Meleckého jsou mnohdy organizovány rovněž ukrajinskými občany. „Až 80 procent subjektů, které zastřeně zprostředkovávají, jsou vlastněny cizinci,“ popsal.

„Je možné nově začít využívat i sankce, která může vést k ukončení činnosti té dané podnikatelské osoby, ať už to bude agentura práce, ale především ten konečný uživatel,“ prohlásil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Prevencí je pak hlavně dobrá znalost češtiny i tuzemských zákonů. S obojím pomohou cizincům na úřadech práce. Využila toho i lékařka Julie Rubelová z Ukrajiny. „Tam jsem zjistila spoustu informací, což mě překvapilo, protože jsem úplně nevěděla, jak má ta práce být podle zákonů,“ uvedla. Zatím bude pracovat jako zdravotní sestra, plánuje ale složení aprobační zkoušky, aby se mohla naplno věnovat původnímu povolání.

Načítání...