Nezaměstnanost se v říjnu snížila

Nezaměstnanost v Česku se po zářijovém nárůstu na 3,9 procenta snížila letos v říjnu opět na 3,8 procenta. Takový byl podíl lidí bez práce předtím v srpnu a červenci, vyplývá z údajů Úřadu práce ČR. Počet nezaměstnaných klesl v říjnu meziměsíčně o 1902 lidí na 289 003. Volných míst naopak oproti září přibylo o 1318 na 265 972. Meziročně ale nezaměstnanost stoupla, loni v říjnu činila 3,5 procenta. Bez práce bylo tehdy asi 261 tisíc lidí a volných míst bylo přes 280 tisíc.

Počet uchazečů o zaměstnání evidovaných na pracovních úřadech byl v říjnu asi o 23 tisíc vyšší než počet registrovaných volných pracovních míst. Převis poptávky nad nabídkou práce trvá podle úřadu již jedenáctý měsíc v řadě.

Z jednotlivých regionů byla nejvyšší nezaměstnanost v říjnu v Ústeckém kraji se 6,1 procenta. Naopak nejnižší byla v Praze, a to 2,8 procenta. Mezi okresy byla nezaměstnanost nejvyšší na Mostecku, kde dosáhla 8,4 procenta. Více než osmiprocentní byla ještě také na Karvinsku. Nejnižší podíl nezaměstnaných naopak Úřad práce zaznamenal v okrese Praha-východ, kde práci hledalo 1,4 procenta lidí. Pod dvě procenta se podíl nezaměstnaných dostal také v okrese Praha-západ.

Na jedno volné pracovní místo připadalo v Česku v říjnu v průměru 1,1 uchazeče o zaměstnání. Největší přetlak na pracovním trhu byl na Karvinsku s 10,5 uchazeče na jednu pozici. Nejméně nezaměstnaných v poměru k nabídce míst připadalo na Mladoboleslavsku, a to 0,2 uchazeče na jedno místo.

Počet lidí v evidenci pracovních úřadů zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce. Jsou to například lidé na rekvalifikačních kurzech, nezaměstnané ženy na mateřské dovolené, vězni nebo nezaměstnaní v pracovní neschopnosti. Takzvaných dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku od 15 do 64 let, kteří by mohli ihned nastoupit do práce, tak bylo v Česku v říjnu 266 468.

Úřady práce v říjnu zprostředkovaly práci pro 27 386 uchazečů o zaměstnání, což je skoro o tři pětiny více oproti stejnému období loni. „Od začátku roku jsme prostřednictvím Úřadu práce pomohli již 238 tisícům lidí najít nové pracovní uplatnění. To představuje meziroční nárůst o 82 procent,“ sdělil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Stoupl počet rekvalifikací

Na dvojnásobek oproti loňskému říjnu stoupl podle úřadu počet rekvalifikací. Od začátku roku se jich účastnilo celkem 35 646 lidí. Rekvalifikace, které mají pomoci lidem získat místo v jiném oboru či lepší pozici, individuální poradenství i příspěvek na mzdy pro budoucí zaměstnavatele nabízí nový program Outplacement II. Od července ho využila už více než tisícovka lidí, většinou z Moravskoslezského kraje. Podle úřadu je to kvůli situaci v huti Liberty Ostrava, která je od června v úpadku a oznámila hromadné propouštění tisíců lidí.

„Ohroženým pracovníkům byla poskytnuta pomoc, řada z nich již našla díky podpůrným programům nové uplatnění,“ sdělil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. V tuzemsku se podle něj nedaří sladit poptávku a nabídku na trhu práce. „Počet volných pracovních míst v Česku opět stoupl, ale tato místa jsou často nabízena za nízké mzdy – dokonce pod hranicí takzvané zaručené mzdy,“ doplnil.

Část volných míst firmy zaplňují v posledních letech lidmi z Ukrajiny, kteří prchají ze své vlasti kvůli ruské invazi. Ke konci října bylo na území Česka celkem 149 800 platných pracovněprávních vztahů uzavřených s lidmi z Ukrajiny s dočasnou ochranou udělovanou uprchlíkům. Více než tři pětiny těchto pracovníků tvořily ženy. Nejčastěji lidé s dočasnou ochranou pracovali jako pomocníci ve výrobě, stavebnictví či dopravě, montážní dělníci nebo obsluha stacionárních strojů a zařízení.

Analytici: Je to dáno sezonními vlivy

Podle analytiků je snížení nezaměstnanosti dáno sezonními vlivy. „V říjnu vykázala nezaměstnanost mírný pokles, což lze přičíst nárůstu náborů před vánoční sezonou, zejména v sektoru e-commerce, logistiky a maloobchodu. Po letní pauze začaly firmy rovněž intenzivněji doplňovat týmy, aby se vyhnuly náročnějším náborům v lednu,“ řekl generální ředitel společnosti Randstad ČR Martin Jánský. „Uvedené trendy překonaly i propouštění, ke kterému přistoupila více než pětina výrobních a logistických firem a které bylo způsobeno ekonomickou situací v Německu,“ doplnil.

Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek ale upozornil, že meziročně podíl nezaměstnaných vzrostl a říjnová nezaměstnanost je nejvyšší za osm let. „Jak už pravidelně naznačují sezonně očištěná data, nezaměstnanost se plíživě zvyšuje už více než rok zejména v důsledku propouštění v průmyslu, který pod tlakem slabých zakázek a vysokých nákladů optimalizuje svůj provoz,“ uvedl.

Podle hlavního ekonoma Cyrrusu Víta Hradila sice je říjnová nezaměstnanost vyšší než v předchozích letech, tehdy ale byl trh práce výrazně přehřátý. „Jeho mírné ochlazovaní tak lze chápat spíše jako návrat blíže k normálu. Otázkou nyní zůstává, jak daleko toto ochlazování ještě může pokročit. Situace v průmyslovém sektoru zůstává napjatá a již delší dobu odtud přicházejí signály o úmyslu snižovat stavy. Vzhledem k pokračující mizérii německé ekonomiky přitom výraznější odražení ode dna stále není na dohled,“ podotkl Hradil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
před 8 hhodinami

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká Dlouhý

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Antimonopolní úřad definitivně zamítl rozklad EDF proti tendru na Dukovany

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zamítl rozklad francouzské společnosti EDF proti průběhu tendru na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech. Průběh soutěže a výběr korejské firmy KHNP byly podle úřadu v pořádku. Řízení o tendru tím končí. ČEZ tak už může s Korejci uzavřít finální smlouvy o výstavbě, podpis se očekává v příštích týdnech, informoval předseda ÚOHS Petr Mlsna. KHNP i ČEZ rozhodnutí uvítaly. EDF nechtěla rozhodnutí komentovat.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Německá vláda snížila odhad letošního růstu hospodářství, počítá se stagnací

Německá vláda znovu snížila odhad letošního růstu německého hospodářství. Nyní počítá s nulovým růstem, tedy se stagnací, oznámil dosluhující ministr hospodářství Robert Habeck. Hlavním důvodem je podle něj obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na konci ledna německá vláda odhadovala letošní růst na 0,3 procenta, loni v říjnu ještě na 1,1 procenta. Pokud se výhled potvrdí, nezaznamenalo by Německo hospodářský růst tři roky po sobě.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Minimální mzda by mohla vzrůst o osmnáct set korun

Minimální mzda by mohla příští rok vzrůst o 1800 korun měsíčně na 22 600 hrubého. Podle nové prognózy ministerstva financí to spočítala ČT. Vláda loni schválila zákon, podle něhož má nejnižší možný výdělek do roku 2029 postupně vzrůst na 47 procent toho průměrného. ODS a TOP 09 to vnímají jako jeden z největších koaličních kompromisů, který musely udělat.
23. 4. 2025

Třinecké železárny posouvají plán na dekarbonizaci

Hutní podnik Třinecké železárny dokončí stavbu elektrické obloukové pece, která je klíčovým prvkem pro změnu v technologii výroby oceli, nejdříve v roce 2030 místo plánovaného roku 2028. Firma na její výstavbu nemá peníze a dotace, které by získala, nestačí. Jednat chce proto s českou vládou a s Evropskou unií o zajištění podpory. Třinecké železárny jsou posledním výrobcem oceli v tuzemsku.
23. 4. 2025Aktualizováno23. 4. 2025

Apple dostal od Evropské komise pokutu 500 milionů eur, Meta 200 milionů eur

Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla ve středu Evropská komise. Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy korun) a Metě 200 milionů eur (pět miliard korun). Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). Obě firmy se zřejmě odvolají.
23. 4. 2025Aktualizováno23. 4. 2025

Čistý zisk Tesly se v prvním čtvrtletí propadl o 71 procent

Automobilka Tesla oznámila výsledky za první čtvrtletí 2025. Čistý zisk firmy se meziročně propadl o 71 procent na 409 milionů dolarů (8,97 miliardy korun), celkové tržby klesly o devět procent, uvedla americká stanice CNBC. Podle odborníků se na situaci Tesly podepisují politické aktivity jejího ředitele Elona Muska, který v administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa funguje v čele týmu pro státní efektivitu (DOGE).
22. 4. 2025Aktualizováno22. 4. 2025
Načítání...