Nezaměstnanost v Česku se po zářijovém nárůstu na 3,9 procenta snížila letos v říjnu opět na 3,8 procenta. Takový byl podíl lidí bez práce předtím v srpnu a červenci, vyplývá z údajů Úřadu práce ČR. Počet nezaměstnaných klesl v říjnu meziměsíčně o 1902 lidí na 289 003. Volných míst naopak oproti září přibylo o 1318 na 265 972. Meziročně ale nezaměstnanost stoupla, loni v říjnu činila 3,5 procenta. Bez práce bylo tehdy asi 261 tisíc lidí a volných míst bylo přes 280 tisíc.
Nezaměstnanost se v říjnu snížila
Počet uchazečů o zaměstnání evidovaných na pracovních úřadech byl v říjnu asi o 23 tisíc vyšší než počet registrovaných volných pracovních míst. Převis poptávky nad nabídkou práce trvá podle úřadu již jedenáctý měsíc v řadě.
Z jednotlivých regionů byla nejvyšší nezaměstnanost v říjnu v Ústeckém kraji se 6,1 procenta. Naopak nejnižší byla v Praze, a to 2,8 procenta. Mezi okresy byla nezaměstnanost nejvyšší na Mostecku, kde dosáhla 8,4 procenta. Více než osmiprocentní byla ještě také na Karvinsku. Nejnižší podíl nezaměstnaných naopak Úřad práce zaznamenal v okrese Praha-východ, kde práci hledalo 1,4 procenta lidí. Pod dvě procenta se podíl nezaměstnaných dostal také v okrese Praha-západ.
Na jedno volné pracovní místo připadalo v Česku v říjnu v průměru 1,1 uchazeče o zaměstnání. Největší přetlak na pracovním trhu byl na Karvinsku s 10,5 uchazeče na jednu pozici. Nejméně nezaměstnaných v poměru k nabídce míst připadalo na Mladoboleslavsku, a to 0,2 uchazeče na jedno místo.
Počet lidí v evidenci pracovních úřadů zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce. Jsou to například lidé na rekvalifikačních kurzech, nezaměstnané ženy na mateřské dovolené, vězni nebo nezaměstnaní v pracovní neschopnosti. Takzvaných dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku od 15 do 64 let, kteří by mohli ihned nastoupit do práce, tak bylo v Česku v říjnu 266 468.
Úřady práce v říjnu zprostředkovaly práci pro 27 386 uchazečů o zaměstnání, což je skoro o tři pětiny více oproti stejnému období loni. „Od začátku roku jsme prostřednictvím Úřadu práce pomohli již 238 tisícům lidí najít nové pracovní uplatnění. To představuje meziroční nárůst o 82 procent,“ sdělil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Stoupl počet rekvalifikací
Na dvojnásobek oproti loňskému říjnu stoupl podle úřadu počet rekvalifikací. Od začátku roku se jich účastnilo celkem 35 646 lidí. Rekvalifikace, které mají pomoci lidem získat místo v jiném oboru či lepší pozici, individuální poradenství i příspěvek na mzdy pro budoucí zaměstnavatele nabízí nový program Outplacement II. Od července ho využila už více než tisícovka lidí, většinou z Moravskoslezského kraje. Podle úřadu je to kvůli situaci v huti Liberty Ostrava, která je od června v úpadku a oznámila hromadné propouštění tisíců lidí.
„Ohroženým pracovníkům byla poskytnuta pomoc, řada z nich již našla díky podpůrným programům nové uplatnění,“ sdělil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. V tuzemsku se podle něj nedaří sladit poptávku a nabídku na trhu práce. „Počet volných pracovních míst v Česku opět stoupl, ale tato místa jsou často nabízena za nízké mzdy – dokonce pod hranicí takzvané zaručené mzdy,“ doplnil.
Část volných míst firmy zaplňují v posledních letech lidmi z Ukrajiny, kteří prchají ze své vlasti kvůli ruské invazi. Ke konci října bylo na území Česka celkem 149 800 platných pracovněprávních vztahů uzavřených s lidmi z Ukrajiny s dočasnou ochranou udělovanou uprchlíkům. Více než tři pětiny těchto pracovníků tvořily ženy. Nejčastěji lidé s dočasnou ochranou pracovali jako pomocníci ve výrobě, stavebnictví či dopravě, montážní dělníci nebo obsluha stacionárních strojů a zařízení.
Analytici: Je to dáno sezonními vlivy
Podle analytiků je snížení nezaměstnanosti dáno sezonními vlivy. „V říjnu vykázala nezaměstnanost mírný pokles, což lze přičíst nárůstu náborů před vánoční sezonou, zejména v sektoru e-commerce, logistiky a maloobchodu. Po letní pauze začaly firmy rovněž intenzivněji doplňovat týmy, aby se vyhnuly náročnějším náborům v lednu,“ řekl generální ředitel společnosti Randstad ČR Martin Jánský. „Uvedené trendy překonaly i propouštění, ke kterému přistoupila více než pětina výrobních a logistických firem a které bylo způsobeno ekonomickou situací v Německu,“ doplnil.
Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek ale upozornil, že meziročně podíl nezaměstnaných vzrostl a říjnová nezaměstnanost je nejvyšší za osm let. „Jak už pravidelně naznačují sezonně očištěná data, nezaměstnanost se plíživě zvyšuje už více než rok zejména v důsledku propouštění v průmyslu, který pod tlakem slabých zakázek a vysokých nákladů optimalizuje svůj provoz,“ uvedl.
Podle hlavního ekonoma Cyrrusu Víta Hradila sice je říjnová nezaměstnanost vyšší než v předchozích letech, tehdy ale byl trh práce výrazně přehřátý. „Jeho mírné ochlazovaní tak lze chápat spíše jako návrat blíže k normálu. Otázkou nyní zůstává, jak daleko toto ochlazování ještě může pokročit. Situace v průmyslovém sektoru zůstává napjatá a již delší dobu odtud přicházejí signály o úmyslu snižovat stavy. Vzhledem k pokračující mizérii německé ekonomiky přitom výraznější odražení ode dna stále není na dohled,“ podotkl Hradil.