Ekonomika ve třetím kvartálu stoupla, odhaduje ČSÚ

Události: Domácí ekonomika mírně roste (zdroj: ČT24)

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 1,3 procenta. Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,3 procenta, vyplývá z předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ). Mezičtvrtletní růst o 0,3 procenta zaznamenala i ekonomika celé Evropské unie, oznámil Eurostat. Podle analytiků údaje o vývoji českého hospodářství ukazují, že ekonomické oživení v zemi zůstává utlumené. Za celý letošní rok předpokládají růst HDP o jedno procento.

Mezičtvrtletní růst HDP podle statistiků kladně ovlivnila rostoucí domácí poptávka, zatímco zahraniční stagnovala. K meziročnímu růstu ekonomiky přispěly zejména výdaje na konečnou spotřebu domácností, které se podle ČSÚ zvyšují nepřetržitě od počátku roku.

„Pozitivní příspěvek měly také výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí a zahraniční poptávka. Naopak negativní vliv měla tvorba hrubého kapitálu,“ uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Rostla i hrubá přidaná hodnota (HPH), tedy výsledek rozdílu mezi produkcí zboží a služeb a náklady na produkci. V mezikvartálním srovnání se na vývoji pozitivně podepsal zpracovatelský průmysl nebo stavebnictví. Meziroční růst podpořila zejména odvětví obchodu, dopravy, ubytování, pohostinství, peněžnictví a pojišťovnictví a dařilo se i většině odvětví služeb. Naopak pokračoval pokles v průmyslu, uvedli statistici.

Zaměstnanost v Česku se podle nich ve sledovaném období mezikvartálně nezměnila. Proti loňskému třetímu čtvrtletí vzrostla o 0,5 procenta.

Analytici: Tempo oživování zůstává utlumené

„Meziroční růst HDP o 1,3 procenta je nutné brát v kontextu velmi slabého třetího čtvrtletí roku 2023, když spotřeba domácností byla v tomto čtvrtletí velmi výrazně utlumená,“ upozornil analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Větší vypovídací schopnost podle něj mají údaje o mezičtvrtletním růstu. „Domácí ekonomika tak sice ve třetím čtvrtletí dále rostla, ale tempo oživování zůstává utlumené. Na druhé straně, pokud vezmeme v potaz velmi slabou výkonnost německého průmyslu a zářijové povodně, tak celkový výkon české ekonomiky není až tak špatný,“ doplnil.

„Ve třetím čtvrtletí se již silněji projevuje snižování úrokových sazeb centrální bankou, což vidíme především na pokračujícím růstu spotřeby domácností. Ty začaly být výrazně optimističtější a svými útratami podporují růst HDP. Do konce roku přesto nelze očekávat, že by se vývoj české ekonomiky významněji odpoutal od odhadovaného celoročního tempa růstu okolo jednoho procenta HDP,“ sdělil Dominik Kohut ze strategického poradenství PwC.

V příštím roce analytici očekávají zrychlení českého hospodářského růstu. Rizikem ale podle nich zůstává vývoj v zahraničí, mimo jiné i stagnace evropského automobilového průmyslu. Česko ve srovnání s předchozím čtvrtletím hospodářsky rostlo stejně rychle jako evropský průměr. Zatímco EU zaznamenala stejnou hodnotu jako ve druhém čtvrtletí, v Česku tempo mezičtvrtletního růstu o 0,1 procentního bodu zpomalilo. HDP eurozóny se mezikvartálně zvýšil o 0,4 procenta.