Paušální daň má ve sněmovně podporu, řešit se ale budou konkrétní parametry

4 minuty
Paušální daň má ve sněmovně podporu, řešit se budou konkrétní parametry
Zdroj: ČT24

Politici se připravují na projednávání paušální daně ve sněmovně. Novinka dovolí menším živnostníkům nahradit daňová přiznání měsíčním odvodem jedné částky. Pro je i opozice, debatovat se ale bude o parametrech.

V současnosti se paušální daň nemusí vyplatit všem; příkladem mohou být průvodci turistů, protože kvůli koronavirové krizi utrpěl zrovna cestovní ruch značný propad. Podle pražské průvodkyně Olgy Žákové by situace byla jiná, pokud by se opět vrátila velká poptávka. 

Turisté se ale pomalu vrací. Nové opatření plánované na začátek příštího roku by tak zvažovala třeba Eva Vondrusová. Méně administrativy by uvítala. „Mohlo by to být zajímavé, ale příjmy teď nejsou takové. Sama za sebe bych se ještě poradila s účetní, ale určitě by mě to zajímalo,“ říká průvodkyně Eva Vondrusová.

Pokud by totiž využila možnost paušální daně, automaticky by ztratila nároky na další slevy, třeba na poplatníka nebo děti.

Měsíční odvod 5740 korun

Teď se počítá s měsíčním odvodem 5740 korun. Zahrnuje daň, minimální odvod na zdravotní pojištění a navýšený odvod na sociální. Ještě na konci června ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) říkala, že kvůli nepřipraveným IT systémům její resort od ledna paušální daň připravit nestihne. Teď ale změnila názor.

„Na MPSV jsme zvyklí dělat zázraky. Děláme všechno pro to, aby to bylo, není to ale jen na nás, záleží taky na IT komunikaci se zdravotními pojišťovnami, finanční správou,“ říká Maláčová. „Spolupráce na technické úrovni se rozeběhla, pro mě termín je nepřekročitelný, udělám všechno pro to, aby účinnost paušální daně byla od 1. 1. 2021,“ konstatuje ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Paušální daň podporuje i opozice

Paušální daň jako taková má podporu i mezi opozičními stranami. Méně už se ale některým líbí nastavená hranice příjmu osm set tisíc korun, původně ministerstvo financí počítalo s milionem. Jak šéfka resortu přiznala – šlo o kompromis s koaliční ČSSD. Opoziční poslanci budou chtít návrh změnit.

„Dáme pozměňující návrh, aby se to zvýšilo z osmi set na jeden milion korun, je to hranice, od které se platí DPH,“ upřesňuje předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

„I dvoumilionový obrat jak pro paušální daň, tak pro DPH, by měl svoji logiku a po těch letech by to odpovídalo víc realitě,“ říká k tomu místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Skopeček (ODS).

To Piráti by vládní podobu zachovali – i proto, že pokud by podnikatel limit překročil, znamenalo by to vyšší daňovou zátěž. „Soustředíme se na otázku skoku na hraně té paušální daně a ten limit osmi set tisíc bychom rozhodně nezvyšovali,“ říká místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

Komunisté by zase byli pro hranici snížit na šest set tisíc. „Nám připadá logické, aby to bylo v souladu s prahem, který slouží EET, ale myslím, že i jiná čísla jsme schopni pochopit, tady není zásadní bariéra,“ konkretizoval člen sněmovního rozpočtového výboru Jiří Dolejš (KSČM).

Návrh zákona, který zavádí paušální daň, podpořili poslanci v úvodním kole projednávání na mimořádné schůzi začátkem července. K předloze by se měli znovu vrátit na schůzi v září.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Trump uleví automobilkám vyrábějícím v USA od cel

Americká vláda poskytne automobilkám vyrábějícím ve Spojených státech úlevu od pětadvacetiprocentních cel na automobily. Prezident Donald Trump to zdůvodnil mimo jiné ochranou národní bezpečnosti. Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka má krok pomoci firmám při návratu dodavatelských řetězců do USA a má zmírnit dopady dovozních poplatků na autodíly. Ty by měly začít platit od 3. května.
před 31 mminutami

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
28. 4. 2025

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
28. 4. 2025

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
28. 4. 2025

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
28. 4. 2025

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
27. 4. 2025

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
27. 4. 2025

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
27. 4. 2025
Načítání...