Může za inflaci vláda, nebo ČNB? Michla se ve sporu s Fialou zastávají opoziční politici, premiéra ekonomové

8 minut
Události: Spor mezi vládou a centrální bankou
Zdroj: ČT24

Výroky guvernéra centrální banky a premiéra, kteří se ve středu vzájemně obvinili, že mohou za vysokou inflaci, rozpoutaly širší polemiku politiků i ekonomů. Jejich názory se různí. Zejména opoziční politici tvrdí, že za zvyšování cen může vláda, zatímco někteří ekonomové ho považují spíše za důsledek nečinnosti České národní banky.

Guvernér ČNB Aleš Michl prohlásil ve středu po zasedání bankovní rady, že za zásadní pro růst cen považuje kroky vlády, která podle něj hospodaří s příliš vysokým deficitem – zjednodušeně utrácí na dluh – a zatím nepřišla s jasnými kroky, které by to změnily. „Pokud nebude oznámen dlouhodobě kredibilní balíček, tak to vytváří tlaky do budoucna,“ prohlásil.

Premiér Petr Fiala (ODS) záhy reagoval s tím, že vláda má „v ruce jen některé nástroje“. „Klíčové nástroje k zvládání inflace – a k tomu jsou také zřízeny mimo jiné – mají nezávislé centrální banky,“ prohlásil.

Spor hlav dvou institucí klíčových pro ekonomiku státu vzápětí rezonoval mezi politiky a ekonomy. Ani ti se však neshodnou, kdo nese za inflaci zodpovědnost především. Docela jasný je postoj opozičních politiků, kteří vesměs ukazují na vládu. „Česká národní banka se chová poměrně racionálně, kdy základní úrokovou míru nezvedá příliš rychle. V tuto chvíli je míč na straně vlády, musí snižovat své výdaje,“ řekl místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř z SPD.

Předsedkyně poslaneckého klubu ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová je přesvědčena, že se předseda vlády snaží vinu svést na kdekoho. „Nejdřív tvrdil, že je to Babišova drahota, že za to může Andrej Babiš a naše vláda. Pak tvrdil, že je to Putinova drahota, teď říká, že za to může Česká národní banka, příště asi svatý Petr,“ míní.

Jasné zastání ovšem Fiala nenalezl ani u předsedy rozpočtového výboru Josefa Bernarda z koaličních STAN. Podle něj „je pravda někde mezi“. „Inflaci může zapříčiňovat jak nesprávný postup národní banky, tak velkorysá fiskální politika vlády,“ podotkl.

Zámečník: Je nezvyklé, když se guvernér vyjadřuje k politice vlády

Výhrady k oběma stranám má i ekonom, někdejší člen NERV a bývalý zástupce Česka ve Světové bance Miroslav Zámečník. „Jedním z faktorů je i rozpočtový schodek a masivní nárůst výdajů. To nikdo nepopírá. Ale je nezvyklé, aby se guvernér a viceguvernérka centrální banky tak explicitně vyjadřovali k fiskální politice státu,“ řekl Zámečník v Interview ČT24.

Domnívá se, že obviňováním politiky vlády by si mohli představitelé ČNB připravovat půdu pro budoucí zvednutí sazeb, čemuž se Michl vždy bránil. „Nasadili si velmi ambiciózní cíl, že se dostaneme k inflačnímu cíli v příštím roce,“ podotkl.

26 minut
Miroslav Zámečník v Interview ČT24: „Fed má sazby nad inflací. Představme si, kde by musely být naše sazby, kdybychom měli říct, máme to jako v USA.“
Zdroj: ČT24

Někteří další ekonomové stojí ve sporu s Michlem spíše na premiérově straně. Předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl či Tomáš Pfeiler z investiční společnosti Cyrrus shodně tvrdí, že nikdo jiný než centrální banka nezodpovídá za udržení inflace na uzdě.

„Hlavním důvodem, proč tady máme tak vysokou inflaci, je, že Česká národní banka už zhruba před rokem z nepochopitelných důvodů zcela zastavila cyklus zvedání sazeb navzdory rekordně vysoké inflaci,“ uvedl Pfeiler. Podle Hampla „je to tak napsáno v legislativě, je to tak ekonomicky i fakticky“. „Všechno ostatní jsou příběhy, které si různí hráči domýšlejí podle toho, jak jim vyhovují,“ dodal.

Ceny rostly výrazně, gouda zdražila více než dvojnásobně

Jisté je, že inflace stále zůstává vysoká. V březnu činila meziroční hodnota 15 procent, ale některé zboží zdražilo podstatně více. Bylo to tak i u některých potravin. „U úplně nejmladší goudy je nárůst o 150 procent,“ vylíčila prodavačka sýrů Andrea Svobodová, která musela zejména v posledním půlroce velmi pravidelně přepisovat cenovky – a to zhruba po dvouletém období docela stálých cen.

Podobně často musel upravovat cenovky majitel řeznictví Zdeněk Absolon. „Nejčastěji se přepisovaly u vepřového. Tam je to za posledního půl roku o 20 nebo 25 procent,“ upozornil.

Poslední údaje o růstu spotřebitelských cen vydal Český statistický úřad před polovinou dubna. Další vydá příští čtvrtek. Tehdy se ukáže, zda bude růst cen dál zpomalovat. Od ledna míra inflace klesá z 17,6 procenta přes únorových 16,7 procenta na březnových 15 procent. Česká národní banka podle nejnovější prognózy očekává, že za celý rok bude inflace 11,2 procenta, což je více, než předpokládala dříve.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Zájem studentů o sezonní brigády je nízký, manuální práce je neláká

Startují sezonní brigády. Podle firem, které oslovila Česká televize, je však zájem z řad studentů malý. Zejména manuální práce je neláká, velký nedostatek zaměstnanců mají dlouhodobě například zemědělci. Příčinou je leckdy dobrá ekonomická situace mladých žijících u rodičů nebo nechuť obětovat volný čas, včetně části prázdnin.
před 2 hhodinami

Senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
včera v 07:30

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025

Cla jsou mimořádně radikální, odpověď bude adekvátní, řekl Šefčovič

Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
4. 4. 2025

Tržby obchodníků v únoru vzrostly o bezmála čtyři procenta

Tržby v tuzemském maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o čtyři desetiny procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků nejvíc přispěl prodej na internetu a pohonných hmot.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025

Čína vrací USA úder. Zatíží americký dovoz dodatečným clem 34 procent

Čína od 10. dubna uvalí dodatečná cla ve výši 34 procent na veškerý dovoz z USA. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu oznámil novou sadu cel na dovoz z většiny zemí světa. Na dovoz z Číny bude platit čtyřiatřicetiprocentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025

Ochranářská cla ještě nikdy žádné průmyslové mocnosti nepomohla, říká historik

Německý ministr hospodářství Robert Habeck v reakci na nová americká cla prohlásil, že jde o nejničivější zvýšení tarifů za poslední devadesát let. Tak vysoká cla totiž USA zavedly naposledy ve třicátých letech dvacátého století v období velké hospodářské krize. „Jistě tady analogie jsou, ale musíme si uvědomit, že na počátku třicátých let přece jen nebyl svět tak globalizovaný, jako je teď,“ řekl v pořadu Události, komentáře historik Jan Rychlík.
4. 4. 2025
Načítání...