Julínek chce peníze z privatizace pojišťoven rozdat lidem

Praha - České zdravotní pojišťovny se budou privatizovat. Ve vlastnictví státu zůstane pouze Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Oznámil to náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hroboň. Prodej do soukromých rukou proběhne formou aukce. Ministerstvo zdravotnictví odhaduje výnosy z privatizace zdravotních pojišťoven na 20 miliard korun. Ty by měly v roce 2010 dostat lidé na účet - čtyřčlenná rodina by si tak přišla zhruba na 10 tisíc korun. Peníze ale nebudou moci použít libovolně, půjdou s nimi hradit pouze výdaje spojené se zdravotnictvím.

Postavení původních žadatelů o založení zdravotních pojišťoven bude zohledněno tím způsobem, že budou mít možnost dorovnat nejvyšší nabídku. „Pokud toto učiní, budou mít přednostní právo na získání akcií zdravotní pojišťovny,“ dodal náměstek Hroboň.

Transformace zdravotních pojišťoven je podstatná zejména kvůli tomu, aby dnešní pojišťovny byly schopné splňovat podmínky, které na ně klade připravovaný zákon. Transformace povede ke zvýšení řiditelnosti zdravotních pojišťoven, transparentnosti jejich hospodaření a ke zvýšení odpovědnosti.

Mezi hlavní zásady patří zajištění právní kontinuity, a to i z hlediska poskytovatelů zdravotní péče, to znamená zachování všech smluvních závazků, které mají dnešní zdravotní pojišťovny.

Z transformace pojišťoven budou mít prospěch především řadoví pojištěnci. Stejně jako současné přebytky pojišťovacích ústavů uloží ministerstvo zdravotnictví i výnosy z jejich privatizace na speciální účet u České národní banky. „Tuto částku ministerstvo odhaduje na 20 až 25 miliard korun,“ upřesnil náměstek ministra zdravotnictví Marek Schneider. Poměrná část takto získaných prostředků bude na počátku roku 2010 poukázána na osobní účty občanů vedené jednotlivými zdravotními pojišťovnami.

Z výnosů z privatizace budou moci pojištěnci platit některé poplatky spojené se zdravotní péčí, zejména doplatky na léky, regulační poplatky, částečně hrazené či nehrazené služby a nadstandardní péči.

Příjmy z privatizace a doposud realizované přebytky ale nebudou jedinými finančními prostředky, které občané na osobní účty získají. I v budoucnu budou muset pojišťovny vygenerované přebytky z 85 procent poukazovat svým pojištěncům," doplnil Schneider.

Záměr ministerstva zdravotnictví ostře kritizuje stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD). Upozornil na velké riziko vytunelování pojišťoven, díky kterému ročně odteče až 40 miliard korun do rukou jejich soukromých vlastníků. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) ale oponuje tím, že přebytečné finanční prostředky skončí bezpečně v rukou občanů.

Transformace zdravotních pojišťoven je součástí návrhu sedmi Julínkových reformních zákonů. Vláda se jimi měla zabývat již minulý týden, premiér Mirek Topolánek ale tento bod nakonec z programu jednání stáhnul. K normám mají totiž výhrady menší vládní strany, a musí se proto důkladně prodiskutovat na půdě koalice. Znovu by se kabinet měl zdravotnickou reformou zabývat ve středu.